Rektora a politologa Fialu zvou do politiky, on však školu neopustí

  9:39aktualizováno  9:39
O rektory Masarykovy univerzity v Brně se politici zajímají. Před sedmi lety do politiky vstoupil Jiří Zlatuška, který se stal senátorem a pak i brněnským radním. V srpnu končí v čele univerzity Petr Fiala, jehož politické strany lákají na své kandidátky.

Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004. | foto: Monika Tomášková, Barbora Tachecí,  MF DNES

Úspěšný rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala však do politiky nechce a nejspíš zůstane dál ve vedení školy jako prorektor. Protože už byl rektorem dvakrát po sobě, musí se s tímto postem 31. srpna rozloučit.

"S nabídkami ze strany politických subjektů od středu doprava jsem se setkal několikrát. Teď ale nemám úmysl vstoupit aktivně do politiky. A ani nepředpokládám, že by k tomu v nejbližší době došlo," řekl Fiala.

Petr Fiala

Rektor Masarykovy univerzity se narodil v roce 1964 v Brně a na filozofické fakultě vystudoval češtinu a dějepis, kde získal z obou oborů doktorát. Pracoval jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis. Po roce 1989 Fiala spoluzakládal katedru politologie na Masarykově univerzitě, kterou v letech 1993 až 2002 vedl. V roce 1996 se stal docentem a o šest let později profesorem. Od roku 2002 působil na nové katedře mezinárodních vztahů a evropských studií. Stal se děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Před sedmi lety byl zvolen nejmladším rektorem v zemi. Ve funkci končí 31. srpna.

Jako politolog se o politiku a veřejný prostor vždycky zajímal, nikdy ovšem pomyslnou hranici nepřekročil. "Pro mě politika není to, co by mi dodávalo prestiž, peníze či něco, co bych neměl. Naopak. Pro mě by vstup do politiky znamenal zhoršení mé pozice. Důvodem, proč o tom někdy uvažuji, je jakýsi pocit odpovědnosti za to, co se v této zemi odehrává," dodal.

Masarykova univerzita na prvním místě

Fialovou prioritou je dál působit na Masarykově univerzitě, věnovat se jejímu rozvoji a zároveň politologii. Třeba jako prorektor.

"Dostal jsem nabídku, abych dál působil ve vedení univerzity, což velmi vážně zvažuji. Můj vztah k ní je velmi úzký a hodně mi záleží na tom, co s univerzitou je," podotkl.

Akademici jako Fiala jsou často v hledáčcích různých politických stran, většinou těch více doprava. Fialovi nabízela angažmá třeba ODS. "Je to mimořádná postava nejen regionálního, ale i celostátního života," vysvětlil šéf brněnských občanských demokratů Pavel Blažek, proč rektora lákali.

Úspěšné osobnosti jako jsou profesoři, lékaři, sportovci či umělci mohou přitáhnout stranám politické body. "Mohou tak získat podporu i těch voličů, kteří by jinak volili někoho jiného," poznamenal politolog Lubomír Kopeček.

Podle něho tuto metodu zkouší nejvíce ČSSD a TOP 09. "Nejčastější je to v případě voleb do Senátu, kde je velká personalizace," dodal Kopeček.

"Je ale otázkou, nakolik jsou dnes úspěšní lidé ochotní vstoupit do politiky. Musí totiž počítat s tím, že na sebe berou jisté stigma," připomenul Kopeček, že veřejnost vnímá politiky negativně. Jako odstrašující příklad může posloužit publicista Radek John.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Nůž jsem si vzal na obranu, tvrdil u soudu muž, který ubodal svého věřitele

Čtyřiatřicetiletý Lukáš Humbrich loni v březnu ve Vyškově ubodal muže, kterému...

Lukáš Humbrich splácel dluh dluhem, dokud se mu situace úplně nevymkla z rukou. Místo peněz si totiž podle obžaloby...

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Najdete na iDNES.cz