Na víno i Brno Rakušané v průzkumu zapomněli. Jezdí za pivem a nákupy

  13:02aktualizováno  13:02
Geografický ústav Masarykovy univerzity zjišťoval, jak obyvatelé česko-rakouského pohraničí vnímají více než čtvrt století po pádu železné opony své sousedy. Ačkoliv průzkum provedli u hranic s jižní Moravou, při otázce, co si vybaví ve spojení s Českem, padala od Rakušanů nejčastěji slova Praha a pivo.

Víno si Rakušané nevybaví. Česká republika je pro ně pivo a Praha. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Na každé straně hranice oslovil výzkumný tým z Masarykovy univerzity v Brně společně s kolegy z Vídeňské univerzity více než 300 lidí. Pro Jihomoravany z průzkumu vyplynulo především to, že je jejich jižní sousedi vidí jinak, než jak by si sami představovali.

„Sám jsem těmi výsledky byl znepokojen, Brno nikdo nezmínil ani jednou. Nejspíš je to tím, že Praha je pro Rakušany významným historickým i kulturním symbolem, což Brno, ač chceme, zkrátka není,“ uvedl vedoucí výzkumu Milan Jeřábek.

Brno má v plánu na svém obrazu zapracovat. „Propagace města v zahraničí včetně Rakouska je jedním z hlavních cílů pro rok 2017,“ nastínila mluvčí Turistického informačního centra Brno Adéla Nováková.

Podle ní to však neznamená, že by se letos nic nedělo. „Příkladem je kampaň k Brněnským Vánocům 2016, jejímž cílem je posilovat obraz Brna jako města živé kultury a špičkové gastronomie,“ doplnila.

Podobné výsledky jsou i na české straně v pohledu na Rakousko, kdy si lidé nejčastěji vybavili hlavní město Vídeň. Dále Češi vnímají jižního souseda hlavně jako bohatší zemi s vyšší životní úrovní a nabídkou dobře placené práce, za kterou proto někteří Češi jezdí.

Spíš než pro víno vyrážejí za levnými nákupy

Lidé v Rakousku se k tomu ovšem mnohdy staví opačně. „Zaměstnávání Čechů v Rakousku část obyvatel vnímá tak, že jim berou práci, dále je to ale způsobené také poklesem významu zemědělství a nedostatkem práce obecně,“ vysvětlil vedoucí výzkumu.

Navíc ani po více než čtvrtstoletí neberou Rakušané Českou republiku jako rovnocenného partnera, spíše jako chudší stát, který byl v minulosti součástí východního bloku. Proto si také slovo Česko často spojují s levnými nákupy.

„Nejenom že o nás tak mluví, také sem jezdí nakupovat, někteří dokonce každý týden,“ poukázal Jeřábek.

Zajímavý je rozpor v nahlížení na dopravu mezi oběma státy. Oslovení Rakušané ji vnímají mnohem negativněji. Přitom právě jižní Morava už léta čeká na dálniční spojení Brna s Vídní.

„Rakušany spíše trápí zatíženost silnic než nedostatečná infrastruktura. Propojení Rakouska s jihem Moravy není totiž moc četné, takže bývalé hraniční přechody jsou velmi dopravně přetížené,“ řekl vedoucí výzkumu.

Mluvte německy, pak budeme kamarádi

Oba státy ale neodděluje pouze nedostavěná dálnice. Hlavní bariéru, kterou obě strany shodně v průzkumu uváděly, je řeč. Podle Milana Jeřábka je neznalost jazyka hlavní překážkou pro rozvoj přeshraniční spolupráce.

„Spíše se však čeká, že my budeme mluvit německy než Rakušané česky,“ doplnil.

Jako příklad fungující spolupráce zmínil českou obec Hevlín a rakouské město Laa an der Thaya, které leží těsně u hranic. Starostové obou samospráv se osobně znají a společně pořádají kulturní nebo sportovní akce, jako je například zahájení nebo zakončení cyklistické sezony.

„Spolupráce je opravdu velmi intenzivní, jsme téměř v denním kontaktu,“ sdělil místostarosta Hevlína Václav Čaj (nez.).

Naopak jiné obce spolupracují jen formálně. „Z průzkumu vyšlo, že někde pouze dvakrát ročně udělají společná zasedání zastupitelstev a tím to končí. V tom ale není žádná přidaná hodnota,“ dodal Jeřábek a zopakoval, že to podle něj může způsobovat právě neznalost jazyka.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Brnem se toulaly ovce, chytili je pomocí pamlsků a ohrady

V brněnském lomu chytali uprchlou ovci

Na několik dní se protáhla snaha pochytat stádo čtyř ovcí, které se volně procházelo po kraji Brna. Mrštná zvířata svým...

Na brněnském nádraží se chystá obnova vstupní haly za dvě stě milionů

Rekonstrukce hlavní budovy brněnského nádraží v režii společnosti Brno new...

Zatímco na výměně zabezpečovací signalizace na brněnském hlavním nádraží se usilovně pracuje, s historickou výpravní...

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Najdete na iDNES.cz