Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Milovala guláš a pivo. Nepoddajnou sestru před 75 lety popravili nacisté

  15:12
Poprava Marie Restituty je „žádoucí především z odstrašujících důvodů“. Tak se před 75 lety vyjádřil na adresu devětačtyřicetileté řádové sestry pocházející z Husovic jeden z nejvýše postavených mužů nacistické říše Martin Bormann.
Marie Restituta. Helena Kafková své nové jméno přijala v roce 1915 ve Vídni...

Marie Restituta. Helena Kafková své nové jméno přijala v roce 1915 ve Vídni jako členka františkánského řádu. Statečně se stavěla proti zlu a i ve vězení pomáhala spoluvězňům. Nacisté ji popravili v roce 1943. | foto: MAFRA

Pro ženu, která celý svůj život zasvětila oddané pomoci druhým, to byl konečný verdikt, 30. března 1943 v 18:21 hodin jí kat sťal hlavu gilotinou.

Restituta se narodila jako Helena Kafková 1. května 1894 v tehdy ještě samostatné vsi Husovice v malém domečku na dnešní brněnské Dukelské třídě 27 v rodině ševce jako jedno ze šesti dětí. V jejích dvou letech se ovšem celá rodina přesunula za obživou do Vídně, kde po pár letech ve školních lavicích musela už i Helena vydělávat coby služka, kuchařka, trafikantka, ale od roku 1913 také jako ošetřovatelka v nemocnici, kde působil řád františkánek.

„I přes původní zásadní námitky rodičů nakonec do řádu vstoupila a v roce 1915 přijala jméno Marie Restituta,“ vypráví historička Milena Flodrová v knize Brno a Brňanky o vzniku řádového jména dnešní blahoslavené sestry znamenajícího asi tolik, co Navrácená.

Energická žena oplývala zručností a velkou touhou pomáhat. Skoro dvacet let pracovala v rakouské nemocnici v Mödlingu, jako velmi schopná sestra dokázala na operačním sále podávat příslušné nástroje, aniž by jí lékař musel říkat, které právě potřebuje.

Zároveň se o ní vědělo, že je coby řádová sestra i velmi neortodoxní a natolik pádná, že si vysloužila přezdívku Resoluta.

Odmítla ze stěn sundat krucifixy

„Ona ráda jedla, to je ostatně vidět i z jejích podobizen. Byla, řekněme, trošku korpulentnější,“ podotýká Flodrová k Restitutině zálibě v guláši a pivu, na které chodila i do místních hospod, kde si také ráda zazpívala.

„I to ale mohlo mít v její profesi smysl. Řeholnice, které dovedou být zároveň otevřené běžnému životu, jsou velice příjemné, působí uklidňujícím dojmem i na nevěřící,“ dodává historička.

Každopádně si Restituta právě díky svým profesním i organizačním schopnostem spojeným s nefalšovanou lidskostí vysloužila velký respekt, což ji na druhé straně patrně zavazovalo pomáhat víc než jiné zdejší sestry.

Kromě toho, že po anšlusu Rakouska podporovala židovské rodiny, vojáky a další řeholnice, došlo na vážný střet s nacistickými pohlaváry. Na „svém“ nemocničním oddělení odmítla sundat ze stěn krucifixy.

„Jiná by možná kývla, sundala je a schovala, aby je po válce mohla vrátit. Marie Restituta dobře věděla, že řada nemocných, natož umírajících, se ke křížům upíná. Že jim – možná i nevěřícím – ulehčují utrpení, proto tam kříže chtěla,“ vysvětluje Milena Flodrová.

Tento incident se však bohužel hodil lékaři Lambertu Stumfohlovi, nacistovi a konfidentovi gestapa, s nímž se Restituta dostala do sporu. Právě on pak údajně našel v jejím odpadkovém koši kopírák s textem, který si dělal legraci z Hitlera a nacistického Německa.

Odpustila všem. I lékaři, který ji udal

Restitutu zavřeli do vězení, kde třináct měsíců čekala na svůj ortel. Nepouštěli k ní návštěvy, zatímco jiní se ji sami báli navštívit. „Člověk, kterému všechno vzali, je vděčný za každé účastenství. Vždyť to není mojí zásluhou, že odvážně kráčím touto cestou,“ psala Restituta z vězení své sestře Anny.

Uvězněná františkánka ve vězení drasticky zhubla a chodila na drsné a ponižující výslechy. Z řádu ovšem odmítla vystoupit, i když její trýznitelé naznačovali, že by se tím mohla zachránit. Ve svých dopisech potvrdila, že navzdory všemu odpustila všem, včetně lékaře, který ji udal. A nabádala k tomu i ostatní.

Zároveň po celý čas pomáhala politickým i kriminálním spoluvězeňkyním, utěšovala je a dělila se s nimi o svoje jídlo. Pět měsíců před popravou přesunuli Restitutu do cely smrti. Ačkoliv se za ni další řeholnice velice přimlouvaly, nepomohlo to.

Roku 1988 navrhli blahořečení umučené františkánky věřící ve Vídni, v roce 1998 ji pak za blahoslavenou prohlásil papež Jan Pavel II. a v roce 2009 se o ní zmínil i papež Benedikt XVI. při své návštěvě Brna coby o jediné zdejší potenciální svaté.

Svatořečení se zatím sice stále odkládá, ale v Brně na Lesné je po Restitutě pojmenované alespoň duchovní centrum a staví se zde kostel, který ponese i její jméno. V Husovicích se po ní jmenuje park a v jejím rodném domě se už delší čas plánuje památník.

  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Řidiči MHD si už hudbu nepustí. Cestující si stěžují, vysvětluje vedení zákaz

27. května 2024  6:05

Brněnský dopravní podnik přichystal pro své šoféry nečekanou novinku. V kabině si nově nesmějí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Zabedněná okna, vytrhané podlahy. Blok domů v Brně mizí, ustoupí novému nádraží

27. května 2024  15:11

Dvojici vybydlených domů, které překážejí stavbě budoucího hlavního nádraží v Brně, demolují...

Z Pohlreichem zostuzené Bohémy má být opět restaurace, Národní divadlo ostrouhalo

27. května 2024  13:33

V Brně to býval známý pojem, byť v posledních letech existence se renomé restaurace Bohéma...

Z velkých plánů sešlo. Brněnská akvaponická farma končí, dluží i zaměstnancům

27. května 2024

Brněnská firma Future Farming, která se zabývá akvaponickým zemědělstvím, chystá uzavření farmy v...

Takhle se hrát nedá, zní z Vyškova před barážovými souboji s Karvinou

27. května 2024  7:26

Druhou sezonu po sobě se fotbalisté druholigového Vyškova mohou radovat z postupu do barážových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...