Oliver Dlouhý firmu zakládal před necelými šesti lety.

Oliver Dlouhý firmu zakládal před necelými šesti lety. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kiwi je na prodej. Obchod za miliardy může zarazit „otec zakladatel“

  • 61
Brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com je na prodej. Alespoň podle části akcionářů. Obří transakci by ale mohl stopnout „otec“ nejúspěšnějšího českého startupu Oliver Dlouhý. „Mám právo veta,“ říká.

Šest let stačilo brněnské společnosti Kiwi.com k tomu, aby se stala nejrychleji rostoucí firmou ve střední a východní Evropě. Navíc jednou z mála, která je plně zaměřená na globální trh. V dohledné době ale může změnit majitele.

O tom, že obchod dostává reálné obrysy, informovaly ve čtvrtek Hospodářské noviny. Úspěšný prodejce letenek je k mání za cenu začínající na astronomických deseti miliardách korun, akcionářům pomůže s transakcí plánovanou na příští rok poradenská firma a nabídek kupců jsou už desítky.

Třeba společnost Priceline – globální jednička v prodeji ubytování a letenek, v Česku známá hlavně díky serveru Booking.com. „Mezi akcionáři panuje všeobecná shoda na exitu investorů,“ prohlásil Jan Veverka, který přes Touzimsky Airlines drží v Kiwi více než pětinový podíl.

A potvrdil to i brněnský investor Jiří Hlavenka. „Na prodeji jsme se dohodli a nikdo z akcionářů nebyl proti. Nikdo nikdy neřekne, kdy je ta správná chvíle pro prodej, to nikdo neví a je to věštění z křišťálové koule. Ale bývá to většinou pět šest let, kdy raní investoři nechají firmu žít dál,“ uvedl pro MF DNES.

Zda pustí celý podíl, nechtěl potvrdit. „Celý ten proces je teprve na začátku. Zatím jsme se shodli, že začneme pracovat na prodeji, ale to může být klidně za rok,“ dodal.

Dlouhý vlastní největší podíl

Minimálně jeden akcionář je však proti prodeji, a to zrovna ten nejdůležitější – sám zakladatel a ředitel společnosti Oliver Dlouhý.

„Od informací, které proběhly médii, se zcela distancuji. Ano, investoři jednají o možném prodeji jejich podílů, ale management může rozhodnutí vetovat. Kdo má nad 20 procent, má na to právo. Pokud by se tedy akcionáři měli dohodnout, musel by pro to být i partner v managementu,“ řekl MF DNES Dlouhý, který ve firmě hodlá zůstat.

Kiwi.com

  • Internetový vyhledávač letenek po celém světě cílí na nízkonákladové lety, v roce 2016 prodal letenky za 330 milionů eur.
  • Brněnská firma (dříve Skypicker) vznikla v říjnu roku 2011, zakladatelem je podnikatel Oliver Dlouhý. Pobočky má i v Manile, Durbanu, čínském Ta-lienu, Barceloně a Praze. Nejprodávanějšími spojeními jsou Oslo – Boston, Bogota – Madrid a Hongkong – Bangkok.
  • Společnost momentálně zaměstnává zhruba 1 100 lidí, většina sedí v brněnských kancelářích v několika patrech komplexu v sousedství bohunického kampusu. Pracovní sílu Kiwi tvoří hlavně vývojáři a lidé ze zákaznické podpory. Jejich věkový průměr je 27 let.

Největší podíl ve společnosti vlastní právě on – čtvrtinu, Jiří Hlavenka něco málo přes 20 procent a další ze spoluzakladatelů Jozef Képesi 13 procent. V Kiwi nicméně už na jaře došlo ke změně akcionářů. Dostal se tak mezi ně podnikatel Jaroslav Kokolus, známý díky své síti parfumerií Fann, a s ním spojený právník Dušan Dvořák.

Ti získali podíl 8,5 procenta za výhodných podmínek na úkor všech tří zakladatelů firmy. Procenta ve společnosti mají dále například zakladatel firmy Centrum.cz Ondřej Tomek či bývalý šéf ČEZ Martin Roman.

O tom, že transakce nemusí být jednoznačná, svědčí i fakt, že vztahy mezi akcionáři nebyly v poslední době valné.

„Když to řeknu kulantně, někteří naši investoři obchod pokazili. A některé bych nejradši vyměnil,“ odpověděl Dlouhý v září na dotaz deníku E15, zda by pustil do firmy nového investora.

Prodávejte teď, radí ekonom

Šéf představenstva Regionální hospodářské komory Brno Ladislav Chodák předpokládá, že pokud k prodeji Kiwi skutečně dojde, částka se vyšvihne na více než deset miliard.

„Audit společnosti a definice podmínek by vzala tak tři měsíce a za tu dobu se může stát ještě pár věcí,“ naznačil Chodák s tím, že podle něj správný okamžik prodeje stejně neexistuje.

„Prodej většinou bývá jediná možnost, jak vytvořené hodnoty zachovat. Určitě ale existuje nabídka ve správný okamžik, což by mohl být tento případ,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma brněnské společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou ale nyní podmínky příznivé. Na trzích je totiž zájem o fúze a akvizice a banky jsou ochotné půjčovat.

„Je nejlepší střelit to takhle na vrcholu, kdy firma získá největší bonus daný pozitivní náladou. Pak už by takové zisky nebyly,“ uvedl.

A upozornil, že v příštím roce hrozí v USA asi ze 70 procent ekonomická recese.

„V byznyse, jaký dělá Kiwi, jsou vysoce závislí na zdraví globální ekonomiky a i desetinky procenta mohou znamenat méně zákazníků, kteří si koupí letenky, i nižší provize. Tak globálně rozkročená firma proto musí bedlivě sledovat odhady týkající se právě světové ekonomiky,“ dodal Kovanda. Přitom fakt, že zakladatel firmy neodejde v případě prodeje úplně, je podle něj častý model.

Kiwi letos plánuje tržby přibližně 20 miliard korun, v dalších letech to má být i násobně více.

„Úspěch Kiwi je jasným důkazem, že inovační ekosystém Jihomoravského kraje dokáže produkovat globálně úspěšné firmy. Především Brno poskytuje ideální podmínky pro růst společností tohoto typu,“ tvrdí ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáš Psota.

Úspěch Kiwi je přesto výjimečný. „Během několika let zasáhnout globální klientelu je v českém kontextu ojedinělá věc,“ uzavřel Kovanda.