Poté, co sestřih ze čtyřicetiminutové diskuse v neděli odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin, se na ředitelku školy Ivanu Machovcovou sesypala kritika i výsměch na sociálních sítích (psali jsme o tom zde).
Zklamaní jsou i vinaři, jejichž následovníky má škola vychovávat. Podle Jiřího Maděřiče z Vinařské asociace ČR se studenti měli proti takovému jednání postavit.
„Z mého osobního pohledu to byla naprostá katastrofa. Připomnělo mi to dobu pár desítek let zpátky. Myslel jsem si, že dnes se ničeho takového nedočkáme. Ale na škole ve Valticích se zřejmě dějí věci jinak,“ netají se Maděřič zklamáním z „autoritářských postupů“, jak přesné instrukce pro děti nazval.
K návratu do totality organizování debaty přirovnal třeba i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) či šéf ODS Petr Fiala. „Nejsme před rokem 1989, aby byli studenti nuceni pokládat předem sjednané otázky. Nedůstojné pro ně, učitele i prezidenta,“ kritizoval Fiala.
Forma přípravy mohla být jiná, připouští ředitelka školy
Ředitelka Machovcová se hájí, že jen pověřila učitelku občanské nauky, aby s dětmi probrala a připravila témata.
„Forma, jakou zvolila, asi mohla být jiná. Ale nevidím nic špatného na tom, že se patnáctileté děti předem nachystají na debatu s hlavou státu,“ uvedla ředitelka s tím, že studenti byli před prezidentem a televizními kamerami nervózní.
Jak zněly otázky studentů
|
A otázky si vytiskli proto, aby je i v napjaté situaci dokázali zformulovat. Témata podle ní vedení školy neurčovalo.
Dozvuky debaty učitelka ještě v pondělí se studenty probírala. Na webu školy ji hodnotila pozitivně.
„Miloš Zeman je přesně takový, jak o něm tvrdí jeho příznivci - lidový prezident. Pro všechny byla návštěva hlavy státu nezapomenutelným zážitkem,“ napsala Petra Manišová.
S tím ale nesouhlasí ani někteří rodiče dětí, které kamera při debatě zvěčnila.
„Byla jsem celou dobu na místě a s dcerou jsme to pak probírali i doma. Někteří studenti to vnímají jako promarněnou příležitost. Neříkám, že některé dotazy nebyly vhodné, ale netýkaly se toho, co děti řeší, čím žijí. Protrpěly si to a bylo jim i líto, že neměly možnost se ptát na něco jiného, než měly na papírcích,“ uvedla Renata Hasilová, jejíž dcera na školu chodí. Samotné zařízení ale nekritizuje. „Žádný tlak na studenty ve smyslu politickém a názorovém nevnímám.“
Témata jsme neorganizovali, hlásí Hrad i hejtman Hašek
Průběh setkání Zemana se žáky překvapil i prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten vyloučil, že by žáci dostali otázky na jeho nebo Zemanův popud. Zároveň přislíbil, že Hrad při dalších akcích udělá vše pro to, aby se podobná situace už neopakovala.
Návštěvu prezidenta na jižní Moravě pořádalo hejtmanství, které vinařskou školu zřizuje.
„Kraj žádnou ‚organizovanou‘ diskusi nechystal ani nepožadoval. Někdy je přílišná iniciativa spíše na škodu,“ podotkl hejtman Michal Hašek na adresu vedení školy, kam chce kraj letos poslat 34 milionů korun na vybudování takzvaného Centra excelence - výukového centra pro vzdělávání v oblasti vinařství.
Zatímco nyní se Hašek Machovcové nezastal, před třemi lety ji podržel ve funkci. I přesto, že ředitelka čelila ostrým stížnostem studentů a České školní inspekci.
Podle nich byla zodpovědná za to, že kvalita výuky klesla pod únosnou hranici. Téměř 60 procent studentů tehdy neuspělo u maturity. Petici za její odvolání podepsalo téměř tisíc lidí. Společně demonstrovali v ulicích. Všichni iniciátoři odvolání ze školy nakonec odešli.
Není to přitom případ prvního pečlivého aranžování prezidentské návštěvy v kraji, který se dostal na veřejnost. Už před dvěma lety MF DNES informovala, že při návštěvě Zemana v budově hejtmanství dostali zaměstnanci úřadu příkaz, aby vyšli na ochozy a tleskali.