Moravský Krumlov podá kvůli stěhování Epopeje na galeristy stížnost

  15:52aktualizováno  15:52
Na zámku v Moravském Krumlově chystají pražští galeristé další plátna Muchovy Epopeje k převozu do hlavního města. Už ve čtvrtek 3. listopadu jich při tom několik v tajnosti odvezli. Galeristé ale podle radnice nezacházejí s plátny dost šetrně, proto pošle stížnost k Národnímu památkovému ústavu.

Na Mariánském náměstí v Praze se 3. listopadu konala demonstrace odpůrců stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Z moravského města dojelo dvěma autobusy několik desítek demonstrantů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Občané nám sdělili, že ve čtvrtek bylo ze zámku odvezeno pět pláten. Někteří mají videozáběry toho, že restaurátoři s díly nakládali nešetrně. Používají nevhodné cívky a plátna stěhují nevhodnými auty," sdělil moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina.

Podle starosty galerie stěhuje plátna "partyzánským" způsobem. "A my nemáme žádný právní nástroj, jak jim v tom zabránit," dodal starosta. Radnice se chce obrátit se stížností na způsob stěhování pláten k Národnímu památkovému ústavu.

Fotogalerie

"Žádná stížnost k nám zatím nedorazila, ale pokud se tak stane, případné nesrovnalosti samozřejmě okamžitě prošetříme," řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová.

Na balení dohlížejí restaurátoři

Nádvoří zámku v Moravském Krumlově je nyní uzavřené. K expozici se dostanou jen galeristé z Prahy a majitel zámku, společnost Incheba. "Restaurátoři připravují další transport. Zda odjede ještě dnes neprozradím," sdělil ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

O stížnosti Moravského Krumlova na nešetrné zacházení s plátny při čtvrtečním převozu podle svých slov nic neví. "Jsem si jist, že je vše v pořádku. Na svinutí, nakládání i transport dohlížejí naši restaurátoři," dodal Bufka.

Prvních pět z dvaceti velkoplošných obrazů Alfonse Muchy si galerie odvezla do hlavního města již před několika měsíci. Zbývajících patnáct pláten chce převézt do konce listopadu. Cyklus pak bude dva roky vystaven ve Veletržním paláci.

Na pět let do Krumlova, pak zase do Prahy

Kde bude nakonec Slovanská epopej umístěna natrvalo, zatím není jasné. Alfons Mucha chtěl, aby pro ni Praha postavila zvláštní budovu. Objevily se tak například studie na výstavbu paláce na Letné či Vítkově nebo v opravené jízdárně na Pohořelci. Město ale na podobný projekt nemá peníze.

Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v
Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v

Jako zatím poslední nápad se objevila idea vystavit rozměrná plátna v prostorách Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží , která jako poslední projde v dohledné době rekonstrukcí (více zde).

Slovanskou epopej si prohlédněte zde

Radní pro kulturu Lukáš Kaucký navíc nastínil, že po dvouleté výstavě v Praze, která se nyní připravuje, by se Epopej mohla vrátit zpět do Moravského Krumlova. A až Praha najde vhodné prostory, stěhovala by se zase zpět.

Kaucký tvrdí, že nemá nic proti vrácení díla do Krumlova. Má však jednu podmínku. "Musí být do té doby opraven celý zámek. Nejen místnosti, kde byla Epopej doposud. Ty jsou totiž malé," řekl radní.

Pokud město tento předpoklad dodrží, mohlo by mít Epopej podle Kauckého na čtyři či pět let. Původně se přitom předpokládalo, že dílo už po výstavě v Národní galerii zůstane v Praze natrvalo.

Z Moravského Krumlova pěšky do Prahy

Stěhování uměleckého díla budí již od počátku obrovské emoce hlavně na jihu Moravy. Záměr odstěhovat obrazy z Krumlova oznámili pražští radní již v dubnu 2010. Přes mohutné protesty místních i snahy dědiců a radnice, se jim nakonec podařilo letos v únoru prvních pět pláten skutečně odvézt.

 O zbylých patnáct obrazů ale Krumlov bojovat nepřestal. Lidé protestující proti převozu uměleckého díla dokonce vyrazili pěšky do Prahy a cestou sbírali podpisy na petici, kterou předali na pražský magistrát. Ani tato snaha však nakonec žádný efekt neměla a stěhování pláten nezabránila.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Další z rubriky

Číňané podepsali smlouvu o lázních v Pasohlávkách, na stavbu mají sedm let

Sü Ťie z čínské společnosti RiseSun podepsal smlouvu o vybudování lázní v...

Třemi podpisy stvrdili zástupci čínské společnosti RiseSun a krajské firmy Thermal Pasohlávky prodej pozemků pro...

Muž volal strážníky ze strachu o matku, partnera ale udeřila těžítkem ona

Městská policie Praha (ilustrační foto)

Partnerský spor museli v sobotu večer řešit brněnští strážníci. Zavolal je muž, který se bál o svou padesátiletou...

Muž zkolaboval s nohou na plynu. Z hořícího auta ho s dítětem vytáhl soused

Hasiči na Vyškovsku v pondělí ráno likvidovali požár auta, škoda je je patnáct...

K hořícímu autu vyjížděli hasiči v pondělí ráno na Vyškovsko. Senior do vozu naložil dvouletou dívku a zkolaboval. Měl...

Najdete na iDNES.cz