V Brně je nejvřelejší publikum, těší se na závěr pořadatel Majálesu

  8:28aktualizováno  8:28
Štěpán Neubauer je jedním z pořadatelů brněnského Majálesu, na kterém letos zahrají třeba Mig 21 či Chinaski. Vypukne v úterý poledním průvodem. Letošní veselení studentů už má ale za sebou jeden bleskový přesun.

Štěpán Neubauer z organizačního týmu Majalesu s redaktorkou Zuzanou Taušovou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původně se měl desátý ročník Majálesu v Brně konat v areálu v ulici Hněvkovského. Tři týdny před akcí však organizátoři oznámili, že akci musí přestěhovat na brněnské výstaviště.

"Bylo to infarktové období. Byli jsme se na Hněvkovského podívat s odborníky, kteří pro nás staví pódia a veškeré stany. A oni nám najednou řekli, že povrch je kvůli obřímu cirkusu tak zničený, že tam oni zkrátka nic nepostaví, že to prostě nepůjde," popisuje Štěpán Neubauer z organizačního týmu Majalesu. 

Program Majálesu

Brněnský Majáles v úterý 7. května začne průvodem, který vychází ve 12 hodin z náměstí Svobody, ve 13 hodin se pak otevřou brány open-air festivalu na výstavišti. Tam na 8 pódiích zahrají desítky kapel.

Vybrané koncerty

15.30 Mňága a Žďorp
18.00 Xindl X
18.30 Chinaski
18.40 Floex
19.00 PSH
20.10 Tomáš Klus
20.10 Polemic
20.50 Iné kafe
21.20 Monkey Business
22.00 Kryštof
22.20 Květy
22.25 Vypsaná fixa
23.40 Charlie Straight
23.40 Mig 21
01.20 Midi Lidi
01.20 Švihadlo

Tou dobou už jste měli prodanou řadu lístků, po Brně visela spousta plakátů s programem a najednou hrozilo, že festival nebude. Co jste dělali?
Ihned jsme začali hledat nové místo. A po velice rychlých jednáních, která jsme vedli s brněnským výstavištěm, jsme se domluvili na přestěhování akce právě tam. Vlastně se tak vracíme na místo, kde jsme kdysi začínali. Na výstavišti se totiž konal první ročník Majálesu.

Jste v organizačním týmu od prvního ročníku, nebo jste se přidal později?
Začínal jsem v roce 2005, tedy na druhém Majálesu. Pak jsem měl pauzu, protože jsem byl na rodičovské dovolené. A teď už jsem třetí rok zpět.

Kolik lidí se vlastně na přípravě tak velkého festivalu podílí?
Nejužší kroužek lidí, kteří Majáles chystají více let za sebou, je asi osmičlenný. Zbytek jsou studenti, kteří se po pár letech mění. Všichni se ale shodují na tom, že Majáles je pro ně velká zkušenost. A pro spoustu z nich i takový výtah do světa byznysu. Je to vynikající zkušenost učit se na tak velké a organizačně složité akci.

Majáles se kromě Brna koná také v Hradci Králové a Praze. Je brněnské publikum něčím výjimečné?
V každém městě, kde se náš Majáles koná, je publikum jiné. V Hradci Králové je asi největší poměr studentů. V Praze jsme naopak jedna z mnoha akcí, které se v tom městě pořádají. Lidi se za námi sice přijdou do Stromovky pobavit, ale jsou nejvíc studení.

No a v Brně je Majáles srdcová záležitost. Tady jsme začínali, lidé nás tu znají, máme tady nejvíc kamarádů, takže i afterparty je nejintenzivnější. Přijetí v Brně je nejvřelejší a zároveň si můžeme oddychnout, protože je to poslední Majáles a to nejvíce hektické už máme za sebou.

Na co byste se letos nejvíce těšil, kdybyste na Majáles šel jako divák?
Byl jsem překvapený, jak dobře propracovanou show má skupina Kryštof. Všichni vědí, co mají dělat, najali si stylistu, takže u toho vypadají dobře. A díky velkým obrazovkám si to navíc užijete třeba i ze sta metrů, jako by zpěvák Krajčo stál vedle vás.

Jak se díváte na kritické hlasy, které upozorňují na to, že váš Majáles nectí tradici studentských akcí ve stylu Jiráskovy Filosofské historie a že je moc komerční?
Podle mě je to překroucený pohled. Nevím, co je špatného na tom být komerční. Proč by mělo být sprosté brát za takovou akci vstupné? Vždyť organizace něco stojí. Vadí mi však hlavně to, že tito kritikové tvrdí, že jen oni vědí, jaký má Majáles být. Že by měl být studentský a protirežimní, ať se děje, co se děje. My zkrátka jen pořádáme akci, která má úspěch, nemáme patent na rozum. A oni se mohou přidat, nebo pořádat Majáles svůj.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

Najdete na iDNES.cz