Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Jakmile přijde vakcína, jsme připraveni očkovat ve velkém, říká radní

  10:26
Když se po říjnových volbách začala na jižní Moravě rýsovat nová koalice, těžko v ní hledali někoho, kdo převezme zdravotnictví. I kvůli epidemii koronaviru šlo o jednu z nejméně žádaných oblastí. Nakonec tato zodpovědnost „spadla do klína“ Jiřímu Kasalovi (ODS), který do té doby provozoval firmu pomáhající lidem s hubnutím.

Jiří Kasala do loňského podzimu provozoval firmu pomáhající lidem s hubnutím, nyní má jako krajský radní na starost jihomoravské zdravotnictví. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Je to určitě výzva a zatím toho nelituji. Začátek je vždy těžký – a do toho covid. Ale když se tato oblast dobře pojme, hned jsou vidět výsledky,“ říká Jiří Kasala, který nyní dohlíží na očkovací manévry.

Jaký je aktuální stav očkování na jižní Moravě?
V prvním únorovém týdnu bychom měli dokončit očkování zdravotníků z nemocnic v Brně, v polovině února by pak měli být proočkovaní i zdravotníci z nemocnic ve zbytku kraje. A pokud budou vakcíny podle plánu, tak od 8. února poběží očkování v nemocnicích v okresech a postupně i v očkovacích centrech. Termín se ještě může měnit podle reálných dodávek.

Příští pondělí se měl otevřít rezervační systém na očkování i pro širokou veřejnost, ale nyní to vypadá, že se vše o několik měsíců zpozdí. Lidé se obávají, že pokud nejsou v rizikové skupině, dostanou se na řadu nejdřív v létě...
Mohu všechny ubezpečit, že co se týče kraje, tak jsme na očkování připraveni. A to prostřednictvím očkovacích center, ale zároveň můžeme distribuovat vakcíny i do ordinací praktických lékařů. Jakmile přijde dodávka očkovací látky, můžeme začít.

  • 7 tisíc vakcín Pfizer/BioNtech dostává týdně Jihomoravský kraj.
  • 2 tisíce seniorů nad 80 let každý týden v kraji naočkují.

Současný systém pro lidi nad 80 let ale působí složitě a hodně z nich s ním má problémy. Snaží se jim kraj nějak pomoct?
Jdeme tomu maximálně naproti, a to nejen co se týče seniorů. I pro ostatní může být systém složitý. Zřídili jsme proto infolinku 800 129 921, jež funguje od 8 do 16 hodin. Máme deset operátorů, kteří pomáhají volajícím. Dotyčnému zarezervují termín na očkování, aniž by volající musel v telefonu hledat PIN.

Neustále se také řeší sedm očkovacích center, která vzniknou v okresech a každé má podat vakcínu až tisícovce lidí za den. Kolik bude potřeba zdravotníků pro zabezpečení jejich provozu? Máte už je zajištěné?
S tisíci lidmi za den se počítá při maximálním vytížení, ale stále budou potřeba jen jednotky zdravotníků, což je vidět na očkovacím centru, které již funguje na brněnském výstavišti. Počítáme také s lékaři a zdravotními sestrami, chod zajistí příslušné okresní nemocnice a další dobrovolníci. Když se budeme bavit o pěti lékařích na jedno centrum, tak to možná bude i hodně.

Jak to vypadá s nápadem Jindřicha Vobořila z Podaných rukou, který na základě zkušeností ze zahraničí tvrdí, že je ideální zapojit do očkování Charitu či Český červený kříž, aby se zdravotnickému personálu uvolnily ruce pro jeho primární práci?
Jak už bylo řečeno, možná se širší veřejnost začne očkovat až v létě. Smysluplné bude začít řešit toto téma, až budeme vědět o větším objemu vakcín. Netlačíme a nekopeme do rychlého rozbíhání, protože teď není důvod. Navíc jsme skutečně schopni rychle zajistit očkovací kapacity v centrech.

Ptám se proto, kdyby náhodou přišla větší dodávka vakcín, abyste nebyli zaskočení.
To se nestane. Stačí pouhých 24 hodin k posílení očkovacího centra na brněnském výstavišti, kde jsou schopní zaočkovat denně až 3 500 lidí. Co se týče dalších center, už jsme otevřeli jedno ve Znojmě. Další máme rozjednaná a ani distribuce do ordinací není problém.

Co v tomto směru může podniknout Jihomoravský kraj? Opravdu mu nezbývá než jen čekat?
Máme koordinátora, který komunikuje s ministerstvem zdravotnictví a vládou. Ale ve chvíli, kdy do Česka ani nepřijede vakcína, tak to o nás jako o kraji není.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden doporučilo pozastavit rezervace na očkování první dávky, protože chybí vakcína na přeočkování. Jak se k tomu kraj postaví?
Pro nás se nic nemění. O výpadku se ví už delší dobu, uzpůsobili jsme tomu strategii. Vypsané termíny nikomu nerušíme a očkování v domovech pro seniory dál zůstává pro kraj prioritou.

Jiří Kasala (34)

  • Narodil se v Hodoníně, vystudoval psychologii a mediální komunikaci na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a navazující studium na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. 
  • Již na vysoké škole začal s podnikáním. Pět let pracoval ve státním sektoru a od roku 2015 řídí dvě společnosti. 
  • Členem ODS je od roku 2005. Po říjnových krajských volbách se stal zastupitelem a následně radním pro oblast zdravotnictví.

Jsou názory, že bychom měli mít co nejširší spektrum vakcín, aby se očkování urychlilo. Tedy včetně dodávek z Ruska a Číny, kterým část veřejnosti nedůvěřuje. Co si o tom myslíte?
Každá vakcína, která se bude aplikovat, musí být řádně otestována a schválena. Na různé látky totiž mohou lidé reagovat odlišně. Není však důvod k obavám. Jsme v Evropské unii a vakcíny, jež lidé dostanou, budou řádně prověřené.

Měli by mít lidé možnost vybrat si vakcínu? Třeba by to přesvědčilo i některé odpůrce.
O tom, jaký typ látky člověk dostane, by měl rozhodnout lékař. Ten nejlépe ví, jestli má pacient vyšší tlak nebo jiné zdravotní potíže a jaké je pro něj nejlepší řešení.

Kvůli koronaviru jsou opět pozastaveny neakutní zákroky jako třeba ortopedické operace. Jak dlouho mohou nemocnice v tomto režimu fungovat?
Určitě je to problém, protože v létě můžou začít chodit lidé s problémy, které se odkládaly a už odložit nejdou. Proto je klíčové proočkovat rizikové skupiny, aby se situace začala zlepšovat. Jinak nic nezmůžeme, musíme prostě dál respektovat platná nařízení vlády.

Jak to vůbec vypadá s investicemi do nemocnic?
Snažíme se řešit prioritně havarijní stavy. Co se týče dalších investic, uvažujeme nad úvěry a chceme také využít evropské dotace, aby se investice úplně nezastavily.

V nemocnicích jsou nevyužité kapacity, které by se mohly přeměnit na lůžka pro dlouhodobě nemocné, jichž je zoufale málo. Chystáte takovou transformaci?
V souvislosti s covidem se začalo řešit, že nemocnice musí mít v záloze lůžka pro podobné případy. Nemusí to však být nutně pandemie. To se teď aktuálně diskutuje, jenže chybí personál.

  • Nejčtenější

Při srážce s traktorem v norském tunelu zemřel přední český chirurg Paša

V Norsku zemřel při dopravní nehodě chirurg a traumatolog brněnské Úrazové nemocnice Libor Paša, který byl v minulosti...

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Zanedbaný most museli náhle zavřít, oprava se přitom plánovala deset let

Tak dlouho odkládali jeho opravu, až se jedno křídlo ulomilo. Silniční most v Tetčicích na Brněnsku, na němž poslední...

VIDEO: Cyklista v Brně kličkoval mezi auty, až do stojícího narazil

Nárazem do stojícího automobilu skončila divoká jízda cyklisty ulicemi Brna, kterou zachytily kamery z projíždějícího...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Světlá pleť a hnědé oči. Odborníci vrátili tvář bohaté ženě z doby bronzové

Antropologům se podařilo rekonstruovat podobu ženy, která žila ve starší době bronzové a její hrob vynikal mimořádně...

Nedostatek vody nepociťují jen zemědělci, málo jí je i v podzemí a řekách

Po dvou obstojných letech zemědělci znovu s obavami sledují nastupující sucho v době, kdy vegetace na polích i v sadech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Za koalici ODS a TOP 09 bude v Brně kandidovat i majitel Komety Zábranský

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský a zároveň asistent trenéra české hokejové reprezentace Kariho Jalonena bude v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK JUNIOR VHODNÉ I PRO ŽENY (23-25.000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...