Jako předloha pro návrh nového brněnského fotbalového stadionu posloužilo týmu...

Jako předloha pro návrh nového brněnského fotbalového stadionu posloužilo týmu architekta Petra Hrůši římské Koloseum. | foto: Vizualizace: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno

Nový fotbalový stadion bude na výstavišti, rozhodlo Brno. Slíbilo i velodrom

  • 36
Hořkosladká zpráva míří od vedení Brna k fotbalovým fanouškům, kteří už roky marně vyhlížejí nový, důstojný stadion. Varianta, že by vyrostl na místě zchátralého kolosu za Lužánkami, definitivně padá. Magistrát se však začne vážněji zabývat variantou stavby na výstavišti. Zároveň našel nové místo pro plánovaný velodrom.

Místo na výstavišti, kde nyní stojí letitý cyklistický velodrom, označila jako nejvhodnější lokalitu pro nový fotbalový stadion studie zpracovaná Kanceláří architekta města Brna.

A s tímto závěrem souhlasí i fotbalová Zbrojovka, která se dosud upínala k fotbalu „zaslíbeným“ Lužánkám. „Jsem rád, že po čtrnácti letech, kdy jsem u toho, jsme se společně s městem konečně začali vybudováním nového stadionu seriózně zabývat. Zvolená lokalita je navíc z hlediska časové náročnosti jediná správná,“ oznamuje dlouholetý majitel momentálně druholigového klubu Václav Bartoněk, který nyní řeší převod Zbrojovky do rukou nového vlastníka.

Naděje pro fotbalovou arénu v Brně? Hledá se cesta, jak ji mít na výstavišti

Ruiny starého stadionu za Lužánkami bude podle města nutné zbourat. „Rozumím tomu, že původní záměr zachovat fotbal za Lužánkami je kvůli všem komplikacím prakticky nemožný. Vítám snahu města stavět tam, kde je to reálné,“ reaguje bývalý fotbalista Petr Švancara, který ještě před půl rokem Brno za plán opustit myšlenku návratu za Lužánky ostře kritizoval.

Na výstavišti právě tento týden začala stavba nové multifunkční arény, kterou má využívat primárně hokejová Kometa. Hala, jejíž vybudování spolkne až šest miliard korun, má otevřít cestu i pro fotbalový stadion, protože díky ní na místě bude fungovat potřebná infrastruktura.

Velodrom a atletická hala místo akvaparku

Další výhodou je podle vedení města umístění lokality poblíž centra, ale zároveň mimo obydlené území. Zároveň zde nový stadion může splňovat mezinárodní regule Evropské fotbalové unie UEFA a také se znovu vytvoří bližší pouto mezi fotbalem a hokejem, které fungovalo za Lužánkami.

Plánu nestojí v cestě ani brněnské cyklistické oddíly Dukla a Favorit, kterým město přislíbilo postavení nového velodromu vedle bazénu za Lužánkami. Tam má vyrůst i atletická hala, v koši naopak skončil záměr na postavení akvaparku.

V Brně začala stavba arény za šest miliard. Vzniká něco velkého, uvedl Fiala

„Moderní fotbalový stadion, který by byl dopravně dostupný, neomezoval rezidenty a odpovídal stále se zpřísňujícím mezinárodním regulím, Brno stále nemá. Máme za sebou zkušenosti s projektem multifunkční haly, které bychom u nového sportoviště zúročili,“ sděluje brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jako další krok chystá město přípravu investičního záměru fotbalového stadionu i velodromu. „Podoba každého z uvažovaných stadionů by měla vzejít z architektonické soutěže,“ nastiňuje brněnský radní pro územní plánování Petr Bořecký (ANO).

Vedení Brna nicméně dále jen obecně krouží kolem toho, co bude se zanedbanou lokalitou za Lužánkami, kam v minulosti chodívaly desetitisíce lidí fandit oběma hlavním brněnským klubům. „Když se stadiony budovaly, šlo o okrajovou část města. Brno ale areál přerostlo, a tak chceme nyní prověřit rozvoj tohoto místa smíšenou funkcí,“ poznamenal Bořecký.

Podle něj není problém tam nakombinovat různé funkce, ať už se jedná o sportoviště v podobě nedalekého plaveckého bazénu, obchody či byty. „Lokalita je téměř celá v majetku města a je skoro stejně velká jako někdejší průmyslový areál Zbrojovky,“ přirovnal Bořecký místo k dnes největšímu developerskému projektu v Brně.

13. března 2023

,