Nemocné ze západu Znojemska zachrání sanitky z Vysočiny

  9:16aktualizováno  9:16
V nejzápadnějším cípu Jihomoravského kraje bude zasahovat rychlá záchranná služba ze sousední Vysočiny. Dohodly se na tom oba kraje. K obcím na západě Vranovska to totiž jihomoravské sanitky měly příliš daleko.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Od 1. července už nebudou obyvatelé nejzápadnějšího cípu Znojemska čekat na sanitku desítky minut jako dosud. I k nim již totiž dorazí rychlá záchranná služba do patnácti minut, jako je to obvyklé jinde v zemi.

Do nejzápadnější části kraje dosud vyjížděly sanitky z třicet kilometrů vzdálené Šumné či Moravských Budějovic. V nedaleké Jemnici, která je vzdálená 16 kilometrů, nyní vyrostla nová stanice rychlé záchranné služby. A ta jim pomůže.

Jemnice sice patří do kraje Vysočina, podle politiků to ovšem není problém. "Dohoda je taková, že nám ze sousedního kraje pokryjí i toto naše území," uvedl jihomoravský krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Operační z "jihu" pošle pomoc z Vysočiny

Kraje mezi sebou již vše smluvně ošetřily. Místní lidé ze západu Vranovska se se žádostí o rychlou pomoc lékařů dovolají na jihomoravské zdravotnické operační středisko. "To pak bude tuto jejich výzvu směřovat do Jemnice," popsal Ryšavý.

Tamní obce chystanou novinku vítají. "Když sem sanitka dojela za půl hodiny, bylo to ještě dobré. Navíc v zimě je to ještě horší a komunikace jsou tady hodně špatné, sanitka tu rozhodně nemůže jezdit stovkou. Jsme proto rádi, že se situaci vyřeší," kvitoval starosta Vratěnína Martin Kincl.

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba začala od 5. října ve svých sanitkách využívat ojedinělé nafukovací dětské autosedačky. Jihomoravská zdravotnická záchranná služba začala od 5. října ve svých sanitkách využívat ojedinělé nafukovací dětské autosedačky.

Právě o Vratěníně se přitom uvažovalo jako o místě, kde by stanice záchranky mohla stát. Před dvěma lety totiž kraj se svými dolnorakouskými protějšky konzultoval zlepšení součinnosti záchranné služby.

A v plánech bylo vytvořit z budovy bývalého hraničního přechodu Vratěnín stanoviště sanitek, odkud budou lékaři záchranné služby vyjíždět k pacientům jak do Vratěnína, Uherčic, Korolup, Vysočan, Oslnovic a dalších obcí západně od Vranovské přehrady, tak i k rakouským sousedům.

"Politici měli takovou představu, že by se obsluhovalo i rakouské území, což asi není až tak jednoduché. A myslím, že by to bylo i drahé. Zkrátka minulé krajské zastupitelstvo to odsouhlasilo a to současné zase zrušilo," komentoval to Kincl.

V nejzápadnějším cípu Jihomoravského kraje bude zasahovat rychlá záchranná služba ze sousední Vysočiny. Dohodly se na tom oba kraje. K obcím na západě Vranovska to totiž jihomoravské sanitky měly příliš daleko.

Chybí i vodní záchranáři

S rychlou záchrannou službou nemá problémy jen západní cíp Vranovska. Sama Vranovská přehrada, která láká v létě tisíce turistů, se musí podobně jako v minulých letech letos obejít bez vodní záchranné služby.

I letos není nikdo, kdo by dobrovolnou službu na této přehradě vykonával. "Nejsme na Vranově schopni zajistit tuto službu. Není ani z čeho vybudovat tamní základnu, není za co pořídit techniku ani běžný provoz," zdůvodnil člen prezidia Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Stanislav Hrdlička.

Vodní záchranáři a policejní potápěči ve Velké laguně Novomlýnských nádrží

Vodní záchranná služba funguje například na Nových Mlýnech na Břeclavsku. Podle Hrdličky je tam nutná, neboť jde o největší vodní plochu v zemi. Její členové navíc vyjíždějí k zásahům i na další vodní plochy v kraji.

Rovněž na novomlýnských nádržích se však podobně jako jinde potýkají s nedostatkem peněz na provoz.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Najdete na iDNES.cz