Jste novodobý estébák, hádali se zastupitelé v Králově Poli

  14:45aktualizováno  14:45
Křik a urážky doprovázely pondělní jednání zastupitelstva v brněnské městské části Královo Pole. Politici se hádali kvůli auditu, podle kterého jsou zakázky na radnici předražené o více než 60 procent a který dosud nebyl zveřejněn.
Audit poukázal na to, že zakázky v Králově Poli byly za minulého vedení radnice předražené (ilustrační foto).

Audit poukázal na to, že zakázky v Králově Poli byly za minulého vedení radnice předražené (ilustrační foto). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ve velkém kruhu tvořeném hnědými stoly sedí královopolští zastupitelé. "Jste novodobý estébák! Máte vazby na hospodářskou kriminálku," křičí Miloslav Humpolíček z ČSSD na Daniela Valentu z TOP 09.

Právě se projednává předposlední bod zastupitelstva, kterým je přes rok starý audit. Ten zkoumal namátkou vybraných sedm stavebních zakázek z let 2008 až 2010, pět z toho bylo předražených v průměru o 63,75 procenta. Městská část tak podle auditu přišla zhruba o dvanáct milionů korun.

"Nikdo nic nezměnil, proto chci audit zveřejnit"

A právě současný opoziční zastupitel Valenta v pondělí na jednání tlačil na to, aby byl audit zveřejněn. "S dokumentem se neseznámili zastupitelé ani veřejnost. Pět současných radních bylo v koalici zodpovědné za zakázky. Měli by přijmout politickou zodpovědnost," odstartoval vášnivou diskusi.

Podle něj radní neudělali nic proto, aby se podobné předražování zakázek už neopakovalo. To si ale nenechala současná koalice ČSSD a ODS líbit.

"Když jste byl místostarostou a měl jste audit k dispozici, konalo se dvakrát jednání rady. Nic jste tehdy nezveřejnili," vyčetl Valentovi stávající starosta Králova Pole Roman Vykoukal (ČSSD).

A přidala se i jeho kolegyně, místostarostka Andrea Pazderová z ODS. Podle ní je teď systém zakázek nastavený tak, aby k předražování nedocházelo.

"Na každou zakázku se dělá projekt. Dělá se slepý výkaz, výměr, aby cena byla měřitelná. Děláme také zakázky jako jeden celek, nedělíme je. Větší zakázky zveřejňujeme standardně na internetu," vypočítala později pro MF DNES Pazderová.

Valenta připustil, že když mohl, audit nezveřejnil. "Teď to ale zveřejním," prohlásil na jednání a vysloužil si smích od koaličních zastupitelů.

Policie prý na nic nepřišla

Kvůli auditu padlo i trestní oznámení, podle Valenty jej však policie odložila, protože neodhalila konkrétního viníka. To dopálilo místostarostu Humpolíčka, který chtěl vědět, jak to Valenta ví. A když mu odmítl odpovědět, reagoval Humpolíček výše citovanými slovy o estébákovi. "Chovejte se jako člověk," odpověděl mu Valenta.

Audit si objednala ještě koalice ODS a TOP 09. Pak se ale změnily na radnici poměry a do vedení městské části se vrátila velká koalice ODS a ČSSD doplněná dvěma lidovci. Dokument nakonec sice projednala rada, oficiálně ale nebyl zveřejněn ani se nedostal na zastupitelstvo. TOP 09 pak o jeho výsledcích informovala v dubnu na tiskové konferenci.

A proč vlastně nechce koalice vyvěsit audit třeba na webových stránkách Králova Pole? "Pokud má zastupitel zájem, přečte si materiál z rady. Cenový audit je poměrně obsáhlá záležitost, pokud by někdo z občanů měl zájem, může se s ním seznámit," řekla Pazderová.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Na jižní Moravě od úterý umrzli čtyři lidé, jeden spadl opilý do potoka

V Olomouci v noci zemřel bezdomovec, pravděpodobně umrzl.

Čtyři lidé umrzli od úterý v Jihomoravském kraji. Tři z nich, pravděpodobně bezdomovci, zemřeli v Brně. Čtvrtý zahynul...

Nůž jsem si vzal na obranu, tvrdil u soudu muž, který ubodal svého věřitele

Čtyřiatřicetiletý Lukáš Humbrich loni v březnu ve Vyškově ubodal muže, kterému...

Lukáš Humbrich splácel dluh dluhem, dokud se mu situace úplně nevymkla z rukou. Místo peněz si totiž podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz