Na Lichtenštejnské stezce čeká turisty překvapení: Červená studánka

  11:09aktualizováno  11:09
Cykloturisty čeká na jaře nová trasa na takzvané Lichtenštejnské stezce. Po asfaltu dojedou z Hlohovce do Lednice a na stezce je čeká i překvapení. Červená studánka s pitnou vodou, kterou vybudovali Lichtenštejnové. Teď je zase vidět a společně se schodištěm a odpočívadlem bude příjemnou zastávkou pro výletníky.

Starostka Hlohovce Jana Vlková u Červené studánky - Červenou studánku s pitnou vodou vybudovali už Lichtenštejnové | foto: Dagmar Humpolíková, MF DNES

Opomíjená technická památka leží poblíž Hlohovce. Stavbu z červených cihel vybudovali Lichtenštejnové. Už od roku 1894, kdy byla studánka postavena, jímala vodu ze tří pramenů svedených do nádrže. A funkční je dodnes.

Litinovým potrubím o průměru osm centimetrů tekla voda do Lednice. Tam zásobovala především obyvatele zámku, ale plnila i kašnu na náměstí a z kohoutku tekla i na železniční stanici. Více než šest kilometrů dlouhý vyspádovaný vodovod do Lednice urazila voda za devět hodin.

Už pěkných pár let však nefunguje. Potrubí narušila stavební činnost v okolí. "Na několika místech je potrubí překopnuté. Určitě by se dalo obnovit, ale problém je s penězi. Navíc potrubí vede pod mnoha rodinnými domy a zahradami," vysvětlil Kamil Kasala z Českého svazu ochránců přírody v Lednici. Právě ochranáři se zapomenuté technické památky ujali.

Jaká voda z ní teče?

Voda ze studánky v minulosti osvěžovala především zemědělce pracující na polích. Přestože i dnes vypadá čistá voda v tůni lákavě, pít se nedoporučuje, alespoň prozatím.

"Ještě nemáme rozbor vody, pokud bude v pořádku, mohli by ji pít i lidé, kteří se u studánky zastaví," uvažuje starostka Hlohovce Jana Vlková. K tomu by však podle ní byly potřeba ještě drobné stavební úpravy.

Žádné "pítko" tu k dispozici není a hluboká tůň uvnitř stavby není pro příchozí bezpečná. Původní železné dveře jsou navíc poškozené a dovnitř může kdokoliv.

Kdo se chopí opravy dveří, není zatím zcela jasné. "Vše záleží na iniciativě ochranářů, ale i jiných subjektů, jež mají možnost získat na zamýšlené opravy peníze. Jistou zodpovědnost bude mít i naše obec, která je studánce nejblíže. Přestože leží v katastru Lednice," dodala Vlková.

Ke studánce se z Hlohovce jede po Lichtenštejnské stezce kolem Hraničního zámečku a dál do Sedlece po zpevněné polní cestě, která spojuje Lednici s Mikulovem.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz