U studánek v lese je teď jen kameník. Turisté tam nesmí

  14:58aktualizováno  14:58
Práce kameníků je někdy smutná, mnoho času tráví na hřbitovech. Václav Heinrich má teď veselejší úkol. Opravuje studánky, pomníky a pamětní desky v Masarykově lese na Blanensku. Lesníci se v tamních lesích starají o 75 pomníků. A sehnali peníze na opravu dvaceti z nich.

Lesní podnik Křtiny obnovuje lesní studánky. Na snímku z Babic je Tomáš Halámka z firmy Kámen a design Olomučany | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lesnický Slavín, který má nyní kameník v práci, začal vznikat v roce 1929 a stará se o něj Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy univerzity. Pomníků v okolních lesích je 75 a lesníkům se podařilo získat peníze na opravu dvaceti z nich.

Prvních čtyřicet památníků v lesích táhnoucích se od hranice Brna až po Blansko a na východě od Jedovnic až k Lelekovicím na západě sem umístili učitelé a studenti tehdejší Vysoké školy zemědělské.

Tolik studánek nikde jinde není

"A vytváření dalších se pak chopil profesor Josef Opletal. Některé dokonce i sám zaplatil," říká Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku.

Podle něj je zdejší Lesnický Slavín opravdový unikát. "Les má deset tisíc hektarů a na takové ploše tolik pomníčků, studánek a desek snad není nikde nejen v Evropě, ale možná ani na světě," říká.

Kolemjdoucím připomínají významné lesníky, přírodovědce a umělce, kteří se inspirovali lesem. Pamětní desku tady má Rudolf Těsnohlídek, studánku Leoš Janáček i Jaromír Tomeček a právě na ní je vytesané motto: "Vlka živí nohy, osla křídla, člověka srdce."

A je tady i studánka Tetřeví, Srnčí, Slučí nebo studánka U Psa s citátem Viktora Huga: "Čím více poznávám člověčenstvo, tím více miluji psy". Václav Heinrich včera pracoval u studánky sv. Huberta s vyobrazením patrona myslivců.

Práci si kameník pochvaluje

"Pomník musím omýt, obnovit na něm reliéfy a někdy i vyspravit. A pak zvýrazním kresby a nápisy," popisuje kameník, jak o lesní zastavení pečuje.

Od dubna jich opravil osm a dalších dvanáct na něj ještě čeká. "Na jednom pracuji i týden. Teď o prázdninách to jde rychleji, pomáhá mi vnuk," říká kameník.

Je mu sedmašedesát, a protože ke každému pomníku se nedá přijet autem, občas musí ruksak s nářadím a svačinou hodit přes rameno a jít pěšky. "Je to nádhera. Je tady klid, jen zurčí voda v potoce," zasní se kameník.

Zákaz platí až do konce srpna

Studánky, palouky i pěkné výhledy v Masarykově lese si však turisté užívat zatím nemohou. Nesmí sem kvůli Antonínovi - větrné smršti, která se nad Blanenskem přehnala začátkem června a jen školnímu podniku způsobila škody za pětadvacet milionů korun.

"Bylo to dvanáctého června, na Antonína," vysvětluje Pavel Mauer, proč tak smršti říkají. A škod napáchala hodně. Školnímu podniku vyvrátila a polámala na padesát tisíc metrů krychlových dřeva. (více o bouři čtěte zde)

Zákaz vstupu do lesa platí na čtrnácti katastrech obcí, zatím do 28. srpna. "Pětatřicet tisíc kubíků dřeva jsme již zpracovali a při tak rychlém postupu zvážíme, zda by se nemohl zrušit dříve. V některých lokalitách již od 1. srpna a v dalších v polovině měsíce," uvedl Pavel Mauer.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

Najdete na iDNES.cz