Filip Salač (vlevo) ve Velké ceně České republiky v Brně.

Filip Salač (vlevo) ve Velké ceně České republiky v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Věřitelé pořadatele MotoGP se hlásí o 133 milionů, pohledávky spočítá soud

  • 15
Každý jiný rok by se Brno o nadcházejícím víkendu proměnilo v baštu motorkářů a příznivců světového závodu MotoGP. Letos se však závod nepojede, Masarykův okruh chybí v kalendáři světového seriálu silničních motocyklů. Místo toho se hned na pondělí očekává jiný souboj - na půdě Krajského soudu v Brně.

Právě před soudním senátem se začnou přezkoumávat pohledávky vůči zkrachovalému pořadatelskému spolku Brna a Jihomoravského kraje. Vznesl je Automotodrom Brno, promotérská společnost Dorna, pojišťovny, někteří zaměstnanci i koncoví zákazníci, kteří nedostali peníze za vstupenky zpět. A dokonce i dva zaměstnanci, kteří nedostávali mzdu. 

Podle insolvenčního správce Jana Langmeiera celková výše přihlášených pohledávek vůči Spolku pro GP ČR atakuje 133 milionů korun.

„Do insolvenčního řízení dlužníka své pohledávky přihlásilo 34 věřitelů, 36 pohledávek. Pohledávka číslo 37 se nepřezkoumává, insolvenčnímu soudu byla doručena po uplynutí lhůty. Celková výše podaných pohledávek činí 132 928 836 korun a 74 haléřů,“ uvedl Langmeier. 

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) insolvenční správce popřel dvě pohledávky Automotodromu ve výši asi 50 milionů korun, které se týkají pronájmu dráhy za neuspořádané závody a také oprav dráhy z minulých let. 

„Je to částka, na které jsme se nebyli schopni s Automotodromem shodnout. On požadoval zaplacení, my jsme to odmítali, a proto musel spolek do insolvence. Vítám stanovisko insolvenčního správce, který se ztotožnil s naším právním názorem,“ podotkla Vaňková. 

Mluvčí Automotodromu Petr Boháč řekl, že společnost se nebude vyjadřovat, dokud nebude znám konečný verdikt.

„Peníze pro Dornu jsme měli připravené“

Další pohledávky dala promotérská společnost Dorna, které má spolek zaplatit 27 milionů korun za zalistovací poplatek na zisk licence na loňské závody. 

Peripetie brněnské Grand Prix

Motocyklová Velká cena se jela naposledy loni, kdy ji popáté uspořádal spolek kraje a města. Smlouvu měl právě na pět ročníků. Kvůli koronaviru se ale jelo bez diváků, a proto se spolek s Dornou dohodl na snížení zalistovacího poplatku. Z více než 100 milionů klesl asi na 27 milionů. Ovšem s tím, že letos se měl jet asi za 160 milionů další ročník i s diváky, kteří mohli uplatnit lístky nakoupené loni. 

Dorna ale nakonec požadovala opravu závodní dráhy, na niž si stěžovali jezdci. Podle odhadů by stála kolem 100 milionů korun a město ani kraj na ni nemělo peníze. Politikům se také nelíbil fakt, že Dorna plánovala na další ročníky zvýšit zalistovací poplatek zhruba na čtvrt miliardy korun. Proto zastupitelstva Brna i kraje rozhodla, že se letos závody nepojedou a spolek může jít do insolvence.

Primátorka Markéta Vaňková uvedla, že by si dokázala představit návrat závodů do Brna pouze tehdy, pokud by Dorna snížila zalistovací poplatek, nebo by na něj dával stát více peněz. Nyní stát dával na více než stomilionový poplatek desítky milionů - stejně jako město a kraj.

Podle Vaňkové měl spolek pro Dornu peníze připravené, ale kvůli sporům s Automotodromem odešel do insolvence. Další pohledávky má například stát v souvislosti se zdravotními pojišťovnami a sociálním zabezpečením. 

Přihlásili se i někteří koncoví zákazníci, kteří nedostali zpět peníze za lístky. Konkrétně firma GProoms, která v lednu 2020 od Automotodromu Brno zakoupila tisíc vstupenek. Za 654 lístků, které se diváci rozhodli vrátit za MotoGP bez diváků v roce 2020, jim Automotodrom peníze ještě týž rok vrátil. 

„346 vstupenek si naši klienti rozhodli nechat s tím, že je budou moci uplatnit v roce 2021. Vzhledem k tomu, že se akce neuskuteční ani letos, jsme poslali Automotodromu Brno výzvu a žádali jej o vrácení peněz za zaplacené vstupenky,“ uvádí firma v odůvodnění pohledávky. 

33 milionů korun za vstupenky mají lidé zpět

Pořadatelem je však Spolek, nikoli Automotodrom, proto se s připojili k pohledávkám na spolek.

I pohledávku této firmy však insolvenční správce Langmeier, podle zprávy podané soudu na konci července, popřel. 

Většina lidí, kteří si vstupenky na jihomoravskou motorkářskou událost roku zakoupili, však už peníze dostala zpět. Podle Hany Novosadové z Turistického informačního centra, které vstupenky v minulosti prodávalo a nyní vrací vstupné zpět, už je proplacených asi 15 tisíc lístků. 

„Vyplatili jsme asi 33 milionů z celkových 36 milionů. Prodali jsme přes 16 tisíc lístků, lidem jsme vrátili peníze asi za 15 tisíc vstupenek,“ vypočítala Novosadová. 

U Krajského soudu v Brně začne přezkumné řízení v pondělí 9. srpna.  Věřitel, kterému nebude pohledávka uznaná, může podat incidenční žalobu.

,