Nejedná se však o přehlídku postav ze známých českých pohádek. Tato Popelka nepotřebovala ani tři oříšky, aby se mohla pyšnit třemi stužkami za vítězství v rozdílných kategoriích.
Jmenuje se tak „nejkrásnější kráva“ na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat, která v neděli skončila na brněnském výstavišti. Ocenění jí přisoudili návštěvníci, jichž za čtyři dny dorazilo na akci přes 35 tisíc. Svou volbu v nezvyklé soutěži zájemci vyznačili na vstupenku a odevzdali na určeném stánku v pavilonu P.
Vítězka nepatří do zemědělského velkochovu, starají se o ni na Střední škole zemědělské a veterinářské v Lanškrouně v Pardubickém kraji. Konkrétně novou miss dostala na starosti Veronika Řeháčková, studentka druhého ročníku. „Nikdo ji nechtěl vodit, protože nebyla dobře ovladatelná, takže jsem si ji vzala já. Sice je někdy temperamentní, ale společně jsme to zvládly,“ směje se studentka.
Přitom právě při společném vcházení na předváděcí plochu se Popelka postavila na zadní a její ochránkyně ji musela i za pomoci spolužačky krotit.
„Je teď v říji, proto je taková divoká,“ vysvětluje Řeháčková, která se chce o krávy starat i po studiích. Doma je sice nemají, přesto jí k srdci přirostli právě tito sudokopytníci. Ve škole tak kromě teoretické výuky a praxe chodí i do speciálně zaměřeného kroužku.
Záleží na poutu s člověkem
Studenti rozhodně přípravu na soutěž nepodcenili a spoustu práce měli i přímo na ní. „Doma se zvířata učila chodit a stát. Museli jsme jim vštípit správný postoj při předváděčce a také se jim dělala kravská pedikúra. Žáci pak cvičili, jak je správně vodit,“ jmenuje ředitel školy David Hruška všechny kroky, které museli absolvovat, aby mohli se zvířaty na národní výstavu zamířit.
V Brně si pak krávy užívaly celodenní péči, studenti se o ně v jednotlivých službách starali.
Jak se bude zvíře chovat, je podle Hrušky především o vzájemném kontaktu s člověkem. „Když si mezi sebou vytvoří pouto, tak vše může dobře fungovat,“ vysvětluje ředitel s tím, že studenti museli zvířata připravit tak, aby byla po celý čtyřdenní pobyt na brněnském výstavišti v co nejlepší kondici.
To se jim dařilo, přestože třeba právě Popelka měla problém se novému prostředí přizpůsobit. „Nevěděla, jak má na některé věci reagovat,“ podotýká Řeháčková, která se kromě pětileté Popelky stará také o její dvě malá dvojčata – telata, jež se narodila teprve koncem letošního února.
Nadojí až 50 litrů mléka za den
Zemědělská škola z Lanškrouna se národní výstavy účastní v posledních letech pravidelně. Letošní ročník pro ni však byl tím nejúspěšnějším. Studenti do Brna přivezli celkem 21 krav, které získaly dvanáct různých ocenění ve všech kategoriích.
Popelka si odnesla nejen stužku Miss Sympatie, vůbec poprvé v historii školy, ale také cenu pro národní šampionku plemene a krávu s nejlepším vemenem.
Čím to, že zvíře s pohádkovým jménem takhle uspělo? „Snažíme se vše dělat co nejlépe, nějaké neobvyklé metody nemáme,“ říká ředitel školy s tím, že Popelka může být hrdá především na své rodiče.
„Je dobře stavěná a navíc neuvěřitelně dojí, až 50 litrů za den,“ přibližuje Hruška. Na první pohled mírně pohublé zvíře zkrátka není určené na jatka kvůli masu.
Miss sympatie i další ocenění jsou podle ředitele důležité především pro studenty. Vědí, že všechna práce, kterou kravám i ostatním zvířatům věnují, se jim vrátí. „Tyhle ceny jsou motorem k tomu, aby se dál zdokonalovali. To je pro mě to zásadní,“ uzavírá Hruška.