Kraví modelky se učí předváděcí chůzi od narození, dostávají i třpytky

  20:16aktualizováno  20:16
Ostříhat, vyčesat a vyfénovat. Aby se mohla kráva předvádět na výstavě, je k jejímu zkrášlení potřeba celá řada nástrojů. A udělat z ní opravdovou modelku je proces, který začíná už od narození.

Své krávy vysílá na brněnskou Národní výstavu hospodářských zvířat také Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně. | foto: Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně

Své o tom vědí i studenti ze Střední školy zemědělské a veterinární v Lanškrouně, kteří budou předvádět své krávy na Národní výstavě hospodářských zvířat. Ta začne v neděli na brněnském výstavišti a potrvá čtyři dny.

Středoškolští studenti si v prvním ročníku vyberou tele, o které pak celé studium pečují. Typickou předváděcí chůzi se však zvíře nenaučí za měsíc.

Fotogalerie

„Musíme s nimi každý den chodit a učit je, že se nemusejí ničeho bát. Vodíme je hodně do přírody. Pokud jsou krávy na procházce hodné, dostanou odměnu. Všechno je to postaveno na motivaci,“ vysvětluje sedmnáctiletá studentka Květa Lóžiová.

K péči patří také šampon

Na soutěž se připravují i ve Školním zemědělském podniku v Žabčicích, jehož kráva Kája získala na minulém ročníku titul šampiona v kategorii holštýnského plemene.

„Studenti musí zvířatům nasadit ohlávku a chodí s nimi stále dokola, tak jako na výstavě. Navedou je na vůz, provezou, aby si zvykla,“ popsal techniku Radomil Měřínský, šéf podniku spadajícího pod Mendelovu univerzitu v Brně.

Na soutěž je zvíře potřeba řádně připravit, nejen co se chůze týče. Několikrát týdně lanškrounští studenti trénují čištění. Každá kráva dostane péči jako v salónu krásy – a to včetně šamponování.

„Zkrášlování se odvíjí od toho, jestli máte masnou krávu nebo dojnici. Masným se zastříhává srst po obvodu svalů, aby se pěkně lemovaly. Dojnici oholíme celou. Jalovici necháme srst na břichu a na páteři ji zůstane rovný pruh,“ popisuje přípravy před soutěží Lóžiová. Páteřní pruh se poté natuží a vyfénuje do pozoru. Jalovicím se tak maskují páteřní nerovnosti.

Jako extrémní úpravy krav pak někteří chovatelé používají také třpytky. „Krávě jimi posypou boky nebo zadek, ale to už mi připadá moc okaté,“ přiznává Lóžiová. Většina chovatelů však běžně používá barevné spreje, aby zakryli nedostatky.

Dojené krávy jsou klidnější

Všechny úpravy se už se lanškrounským mnohokrát vyplatily. „Minule jsme si z Brna odvezli dva národní šampiony a získali jsme také ocenění miss sympatie,“ vyjmenovává ředitel střední školy David Hruška.

Národní šampionáty skotu

  • Při soutěži jsou zvířata rozdělena do několika kategorií. Sudí začínají hodnotit od nejmladší kategorie, kterou zastupuje u některých plemen tele, ale většinou se začíná mladšími jalovicemi, následně se přechází ke starším jalovicím a krávám.
  • Mladší kráva je charakterizovaná tím, že má první či druhé tele a ve starší kategorii jsou plemenice, které za svůj život odchovaly tři a více telat.
  • Býci se zpravidla dělí do tří kategorií. Na mladé plemenné býky (roční), na býky do tří let věku. Královskou disciplínou je potom kategorie býků starších tří let.
  • Sudí z každé kategorie daného plemene vybere první (národní vítěz) až třetí místo. Národní vítězové soutěží o titul absolutního šampiona plemene.

Dosud kralující „kraví miss“ se jmenuje Popelka. Letos do soutěže střední škola přihlásila 22 zvířat, které bude vodit sedmnáct studentů.

Žabčičtí mají na letošním seznamu pět dojnic a šest kusů „masňáků“, ale pravé soutěže se zúčastní jen černobílé holštýnky. Dojené krávy jsou klidnější a studenti mají větší šanci, že jejich učení a úpravy snesou. Zástupci plemen masného skotu z unikátního žabčického stáda jsou už méně přístupní.

„Jsou to drsnější zvířata, když se jim něco nelíbí, jdou po vás. A když mají tele, tak je lepší se k nim ani nepřibližovat. Ovšem v dobách, kdy se na výstavách ještě nemusela zvířata vodit, jsme měli šampionů hodně,“ poznamenal Měřínský.

„Miss kráva“ se volila i v září 2018 v Radešínské Svratce:

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Technologický park nebude „jen“ za půl miliardy. Miliony padnou na opravy

Technologický park pronajímá firmám i další řadu budov. Například v nich sídlí...

Akcie Technologického parku v Brně mají vyšší hodnotu, než za jakou je plánuje koupit kraj. Majitel ale musel slevit...

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

Najdete na iDNES.cz