Kraví modelky se učí předváděcí chůzi od narození, dostávají i třpytky

  20:16aktualizováno  20:16
Ostříhat, vyčesat a vyfénovat. Aby se mohla kráva předvádět na výstavě, je k jejímu zkrášlení potřeba celá řada nástrojů. A udělat z ní opravdovou modelku je proces, který začíná už od narození.

Své krávy vysílá na brněnskou Národní výstavu hospodářských zvířat také Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně. | foto: Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně

Své o tom vědí i studenti ze Střední školy zemědělské a veterinární v Lanškrouně, kteří budou předvádět své krávy na Národní výstavě hospodářských zvířat. Ta začne v neděli na brněnském výstavišti a potrvá čtyři dny.

Středoškolští studenti si v prvním ročníku vyberou tele, o které pak celé studium pečují. Typickou předváděcí chůzi se však zvíře nenaučí za měsíc.

Fotogalerie

„Musíme s nimi každý den chodit a učit je, že se nemusejí ničeho bát. Vodíme je hodně do přírody. Pokud jsou krávy na procházce hodné, dostanou odměnu. Všechno je to postaveno na motivaci,“ vysvětluje sedmnáctiletá studentka Květa Lóžiová.

K péči patří také šampon

Na soutěž se připravují i ve Školním zemědělském podniku v Žabčicích, jehož kráva Kája získala na minulém ročníku titul šampiona v kategorii holštýnského plemene.

„Studenti musí zvířatům nasadit ohlávku a chodí s nimi stále dokola, tak jako na výstavě. Navedou je na vůz, provezou, aby si zvykla,“ popsal techniku Radomil Měřínský, šéf podniku spadajícího pod Mendelovu univerzitu v Brně.

Na soutěž je zvíře potřeba řádně připravit, nejen co se chůze týče. Několikrát týdně lanškrounští studenti trénují čištění. Každá kráva dostane péči jako v salónu krásy – a to včetně šamponování.

„Zkrášlování se odvíjí od toho, jestli máte masnou krávu nebo dojnici. Masným se zastříhává srst po obvodu svalů, aby se pěkně lemovaly. Dojnici oholíme celou. Jalovici necháme srst na břichu a na páteři ji zůstane rovný pruh,“ popisuje přípravy před soutěží Lóžiová. Páteřní pruh se poté natuží a vyfénuje do pozoru. Jalovicím se tak maskují páteřní nerovnosti.

Jako extrémní úpravy krav pak někteří chovatelé používají také třpytky. „Krávě jimi posypou boky nebo zadek, ale to už mi připadá moc okaté,“ přiznává Lóžiová. Většina chovatelů však běžně používá barevné spreje, aby zakryli nedostatky.

Dojené krávy jsou klidnější

Všechny úpravy se už se lanškrounským mnohokrát vyplatily. „Minule jsme si z Brna odvezli dva národní šampiony a získali jsme také ocenění miss sympatie,“ vyjmenovává ředitel střední školy David Hruška.

Národní šampionáty skotu

  • Při soutěži jsou zvířata rozdělena do několika kategorií. Sudí začínají hodnotit od nejmladší kategorie, kterou zastupuje u některých plemen tele, ale většinou se začíná mladšími jalovicemi, následně se přechází ke starším jalovicím a krávám.
  • Mladší kráva je charakterizovaná tím, že má první či druhé tele a ve starší kategorii jsou plemenice, které za svůj život odchovaly tři a více telat.
  • Býci se zpravidla dělí do tří kategorií. Na mladé plemenné býky (roční), na býky do tří let věku. Královskou disciplínou je potom kategorie býků starších tří let.
  • Sudí z každé kategorie daného plemene vybere první (národní vítěz) až třetí místo. Národní vítězové soutěží o titul absolutního šampiona plemene.

Dosud kralující „kraví miss“ se jmenuje Popelka. Letos do soutěže střední škola přihlásila 22 zvířat, které bude vodit sedmnáct studentů.

Žabčičtí mají na letošním seznamu pět dojnic a šest kusů „masňáků“, ale pravé soutěže se zúčastní jen černobílé holštýnky. Dojené krávy jsou klidnější a studenti mají větší šanci, že jejich učení a úpravy snesou. Zástupci plemen masného skotu z unikátního žabčického stáda jsou už méně přístupní.

„Jsou to drsnější zvířata, když se jim něco nelíbí, jdou po vás. A když mají tele, tak je lepší se k nim ani nepřibližovat. Ovšem v dobách, kdy se na výstavách ještě nemusela zvířata vodit, jsme měli šampionů hodně,“ poznamenal Měřínský.

„Miss kráva“ se volila i v září 2018 v Radešínské Svratce:

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz