Martin Škorpík, vedoucí oddělení speciální ochrany přírody a strategického plánování Národního parku Podyjí, se znepokojením sleduje úbytek hmyzu. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Zbytečně děláme z noci den. Hmyz to nemůže zvládnout, varuje ekolog

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
V Česku už vymizelo až tři tisíce druhů hmyzu. Může za to i světelné znečištění. To hmyz neumí zvládnout. Je na světě asi 415 milionů let, tedy 140krát déle než my lidé. Jak ovšem upozorňuje Martin Škorpík, vedoucí oddělení speciální ochrany přírody a strategického plánování Národního parku Podyjí, hmyz začíná souboj s naší civilizací prohrávat. Zatímco člověk zabydlel téměř všechny existující biotopy díky své přizpůsobivosti, většina druhů hmyzu to nedokáže.

Už tedy vymírají celé hmyzí druhy?
Je přirozené, že druhy vymírají, vlivem podmínek se přetvářejí v jiné nebo jejich populace splyne s příbuzným druhem. Ale jak vzrůstají naše technologické možnosti, urychluje se i tempo ničení přírody v globálním měřítku. Obrovské množství druhů zmizí, aniž kdy budou rozpoznány a prozkoumány vzhledem k totální destrukci deštného lesa. Na planetě je vědecky popsáno více než milion druhů organismů. Reálný odhad skutečného počtu je šest milionů. Ničíme jim střechu nad hlavou a oni se nemají kam vystěhovat. S nimi zaniknou i unikátní informace o jejich způsobu života, vzhledu, vazbách a jejich genetická informace. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se