Ve Velkých Pavlovicích budují „opilé sklepy“. Kýč, či tahák na turisty?

  13:10aktualizováno  13:10
Patnáct sytě zelených, zářivě žlutých, modrých, a dokonce i křiklavě oranžových vinných sklípků v jedné řadě. Kontroverzní projekt netradiční vinařské uličky nad Velkými Pavlovicemi finišuje. Stavby už zbývá jen vybavit nábytkem. Projekt budí kritiku.

Ve Velkých Pavlovicích finišuje stavba patnácti nových vinných sklepů. Barevné stavby vzbuzují rozporuplné reakce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Moderní architektura netypická pro vinařské svahy jižní Moravy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory. Stejně tak i obec architektů.

Jedni tvrdí, že rozevláté stavby se štíty připomínají Disneyland nebo skládačku z dětské stavebnice. A jsou prý projevem kýče a vrcholem nevkusu. Ti druzí jsou ovšem skálopevně přesvědčeni, že originální jihomoravská vinařská ulička přitáhne do Pavlovic kromě zájemců o víno i zvědavé turisty.

Jisté je ale zatím jen jedno. Architektura zvaná "la gaudiwasser" - tedy opilé sklepy - přilákala do Velkých Pavlovic zájemce o koupi atypických staveb z celé republiky. Podle developera se po projektu "veselých sklepů" mezi obchodníky, podnikateli, právníky a lékaři jen zaprášilo. Zbývá najít poslední dva zájemce.

"I Eiffelovka vyvolávala protichůdné názory"

Ovšem u místních budí barevná směsice nesouměrných tvarů rozporuplné reakce. Kritici tvrdí, že částečně zakopané, nadstandardně vybavené vinařské domky, z nichž každý vyjde kupce na 5,4 milionu korun, kopec nad městem hyzdí.

"Je to kýčovité a nemá to vůbec nic společného s tradičními moravskými sklípky. Je štěstí, že jsou na kopci a místní kolem nich nemusí denně jezdit," kritizuje jeden z obyvatel. Nechce zveřejnit své jméno, aby si ve městě nedělal nepřátele.

Ve Velkých Pavlovicích finišuje stavba patnácti nových vinných sklepů. Barevné

Spíše tradiční architekturu zastává i vyhlášený velkopavlovický vinař Radomil Baloun. "Lidi to tady rozděluje na dva tábory. Osobně jsem nestranný, ale také z toho zrovna nejásám. Na druhou stranu i pařížská Eiffelovka v době svého vzniku vyvolávala protichůdné nálady. Až čas ukáže, jestli pro obec přinesla tahle atypická vinařská ulička užitek v podobě přívalu turistů," komentoval Baloun.

Veselé a nápadité, nebo kýč?

Spor místních o to, zda jsou sklepy, jejichž prvotní návrh vyšel od místního architekta Josefa Veverky, opravdu nevkusné, neumí a nechtějí rozseknout ani architekti odjinud.

"Stavby jsou účelné, praktické a úsporné. Mají veselé tvarosloví a to se k vlastní podstatě vinného sklepa dost dobře hodí," zaujalo dílo například břeclavského architekta Martina Ondroucha.

Nepasuje mu tady prý jediná drobnost: "Nejsem vyznavačem postmoderních kulis v architektuře. Takže třeba falešné štíty považuji za mystifikaci, která dynamickou stavbu zastřešuje a přitom vlastně nezastřešuje. Možná autor odkazuje na renesanci, kdy vinařství v tomto kraji došlo největšího rozkvětu, možná jde o odkaz na místní sklepní tvarosloví anebo o něco, co prostě neumím přečíst," zhodnotil Ondrouch projekt, který ho prý ale celkově velmi baví.

Ať už se lidem líbí, nebo ne, stanou se teď sklepy zřejmě dominantou Velkých Pavlovic. "Vybudovat krásnou sklepní uličku jsme chtěli už dávno. A tahle krásná a výjimečná opravdu je. A to byl i záměr investora - naprostá výjimečnost," vysvětluje starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka (ODS).

Věří, že vína z Modrých hor přilákají stejně jako pestrobarevná architektura do obce nejen byznysmeny a managementy společností, které si už kontroverzní sklípky zakoupili. "Sklepní ulička Starohorky budí různé nálady. Právě proto by ale mohla přitáhnout turisty, kteří se na to budou chtít přijet podívat osobně," věří starosta.

Líbí se vám nové sklepy ve Velkých Pavlovicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. července 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 2080
Ne 1562

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Bál jsem se omrzlin, líčí fotograf, který zachytil Měsíc i dominanty Brna

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Byly teprve čtyři hodiny ráno, když brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi zazvonil budík. Ačkoli by si rád přispal,...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Na jižní Moravě od úterý umrzli čtyři lidé, jeden spadl opilý do potoka

V Olomouci v noci zemřel bezdomovec, pravděpodobně umrzl.

Čtyři lidé umrzli od úterý v Jihomoravském kraji. Tři z nich, pravděpodobně bezdomovci, zemřeli v Brně. Čtvrtý zahynul...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz