Přitom podobných skutečných kolizí se v Brně odehraje několik za den. "Denně vyjíždíme až ke čtyřiceti," sdělil Lukáš Wais z dopravní policie.
Cvičná havárie neprobíhala v Brně poprvé. Červený kříž ji pořádá několikrát do roka. "Snažíme se hlavně školákům přiblížit skutečnou atmosféru při autonehodě," řekla ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Ivana Holásková.
Zdravotníci upozorňují, že při každé jízdě autem je nutné používat bezpečností pás. "Máme tu situaci, kdy byl připoutaný pouze jeden cestující. Díky tomu vyvázl jen s lehčím zraněním. Mohl tak poskytnout první pomoc sražené chodkyni i ostatním pasažérům v autě," popsal Zdeněk Bečvář, dobrovolný pracovník Českého červeného kříže a člen hasičského záchranného sboru.
Atmosféra cvičné havárky byla autentická. Zraněným tekla krev, dívka pod vozem sténala bolestí. Na místo dorazila sanitka s majáčkem a policejní vůz. "Když dojedeme na místo před zdravotníky, obvykle je první pomoc na nás. Ale většinou přijede první záchranka," popsal Wais.
Ta dojíždí ke zraněným do 15 minut. Velkou roli hraje duchapřítomnost toho, kdo záchranáře přivolává. "Musíte být schopni popsat,co se stalo. Kolik je zraněných lidí. Přesnou adresu. A hlavně pokládejte telefon jako poslední," radí Bečvář.
K dopravní nehodě nanečisto byly pozvány brněnské školy. Žáků však mnoho nepřišlo a kolemjdoucí práce záchranářů příliš nezajímala. "Chtěli jsme, aby děti viděly, co se může stát, a něco si zapamatovaly. Žáci se moc nezapojují. Je rozhodně potřeba jim tyto věci opakovat a doufat, že jim něco zůstane," řekla učitelka Vanda Nováková ze Základní školy Staňkova.
Přitom se většina lidí při nehodě první pomoc bojí poskytnout a raději jen zavolají záchranáře. "Nejhorší je, když nikdo nic neudělá," míní Bečvář.
První pomoc rozhoduje o životě a smrti
Záchranná služba opakovaně upozorňuje, že rozhodující roli při záchraně životů hraje první pomoc. "Je potřeba zjistit, zda má postižený zachovány životní funkce, a pokud ne, okamžitě začít s resuscitací," řekla již dříve MF DNES mluvčí krajské záchranky Barbora Zuchová.
Zásadní chybou je přitom podkládání hlavy. "Hlavu je potřeba zaklonit, jinak může dojít k tomu, že dýchací cesty budou neprůchodné," poradila mluvčí.
Přestože sanita přijede ve městě obvykle do šesti minut, neměli by být svědci úrazů lhostejní. Pokud poraněný člověk po celou dobu nedýchá, může to pro něj mít fatální důsledky.
"Nabádáme lidi, aby se nebáli pomáhat. Na našich stránkách si mohou prohlédnout instruktážní videa. Když jim chvilku věnují, záběry se jim vybaví v případě potřeby," věří mluvčí.