Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

  6:43
Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků, architektů i řemeslníků. Bývalý vojenský areál na Kraví hoře s likusáky – přízemními domky z období druhé světové války – je prošpikovaný zkušebnami, ateliéry, studii či dílnami.

V areálu VUT na Kraví hoře v Brně nyní stojí nízké domky. Podle nového návrhu územního plánu je má v budoucnu nahradit nemocnice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Část prostoru má jít k zemi kvůli rozšíření parku z opačné strany kopce. A místní umělci bijí na poplach. Obávají se, že se tím zničí dlouhodobě fungující společenství. Proti záměru sepsali petici, podepsalo ji přes 700 lidí. Místo vnímají jako ojedinělé útočiště kreativců ve městě.

„S přeměnou areálů Vlněny a Mosilany je čím dál složitější nalézt v Brně prostor, kde lze rozvíjet kulturu a věnovat se experimentální tvorbě v příznivých prostorových i finančních podmínkách. Ateliéry a zkušebny slouží jako umělecké a řemeslné zázemí začínajících i renomovaných umělců,“ zdůrazňují v petici její autoři Radovan Přikryl a Alice Šimečková.

Místo je podle nich jedním ze zdrojů, které vyživuje alternativní kulturní scénu Brna. „Areál se navíc pravidelně otevírá lidem. Jsme přesvědčeni, že existence této lokality představuje pro město významnou kulturní hodnotu,“ stojí dále v petici.

Většinovým majitelem areálu je Vysoké učení technické (VUT), asi čtvrtinu poblíž hvězdárny vlastní Brno – jde o hektarovou plochu s pěti likusáky, kterou loni na jaře získalo do správy planetárium. Jeho ředitel Jiří Dušek letos v květnu přišel s plánem na likvidaci budov a úpravu prostoru do podoby parku.

„Domy jsou v havarijním stavu, existují tak dvě možnosti. Buď se začnou za desítky milionů opravovat, nebo půjdou k zemi. Teď jen látáme nejnutnější věci, což není dlouhodobé řešení,“ podotýká Dušek, který je zároveň senátorem (nyní za ANO, v září kandiduje za ODS).

Na Kraví hoře rozšíří park, visutá promenáda nabídne nový pohled na Brno

K uskutečnění plánu na rozšíření parku mu chybí jen definitivní souhlas města jako vlastníka. Pokud jej získá, požádá o povolení od stavebního úřadu. V květnu Dušek sliboval, že místo čeká proměna do roka, aktuálně hovoří o zdržení projektu v řádu měsíců. Navíc jde o první etapu úprav, druhá je ve stadiu ideového návrhu. Počítá mimo jiné s kruhovým prstencem mezi vzrostlými dřevinami, tedy takzvanou stezkou v korunách stromů.

Kvůli první fázi proměny umělci sepsali petici, odmítají ale i prstenec z obav, že se stane stopkou pro jiná řešení. Požadují ideálně objekty zachovat, případně je odstraňovat postupně.

Podle nich má vzniknout promyšlený plán další budoucnosti celého areálu. Ten chtějí řešit jako celek, i v kontextu širšího území Kraví hory, navrhují tak uspořádat krajinářsko-architektonickou soutěž. „Vybourání části areálu je nešťastný a ukvapený krok, vznikne jen škaredý brownfield. Je to jako uříznout ruku od těla. Celý areál funguje jako jeden organismus,“ přirovnává Přikryl.

Místo verdiktu bude anketa

I na základě požadavku petentů chce město zahájit jednání s VUT o společném postupu ohledně budoucnosti areálu. „Rádi bychom s univerzitou probrali možnosti případného přesunu některých nájemníků,“ avizuje brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Má na mysli hlavně umělce, kteří by museli opustit „své“ likusáky. Nápad nicméně může narazit na kapacitu naplněných prostor v budovách patřících VUT. Univerzita o demolici některých z asi patnáctky objektů neuvažuje.

Definitivně měli bourání pěti domků schválit včera brněnští radní. Nakonec ale přišli s novinkou – v září uspořádají anketu. „Lidé se v ní mohou vyjádřit, jestli chtějí rozšíření parku, nebo zachování budov. Hlasování poslouží jako podklad pro rozhodování orgánů města,“ říká náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Výsledek ale závazný není, navíc minimálně náznakem postoje vládnoucích politiků byla účast zástupců hned tří ze čtyř koaličních stran na květnovém odtajnění záměru ředitele Duška a hlavně jejich kladné reakce. „Jeho plán je to nejlepší, co máme. Určitě vhodnější řešení než současný stav,“ má jasno Koláčný.

Na magistrátu každopádně vědí, že už musí osud likusáků řešit a nelze situaci dál přehlížet a domy nechat chátrat. „Jejich stavebnětechnický stav je značně nevyhovující,“ potvrzuje Vaňková. I ona se kloní k bourání.

Trnem v oku je plot okolo celého areálu

Budovy v majetku města nevyužívají pouze umělci. Asi polovina podle Duška slouží jako sklady pro drogerii či zdravotnický materiál. Nemohou být proto využity ke kulturním účelům. Kreativci jsou ale ochotní se finančně podílet na opravě i budoucí údržbě.

Trnem v oku je některým lidem plot okolo celého areálu, kvůli němuž není běžně přístupný. Pokud se park rozšíří, oplocení se posune k části patřící VUT. Umělci navrhují větší otevření celé lokality, díky čemuž by v parku zůstaly zachované některé budovy, jež poslouží kreativcům.

„Místo by představovalo obří kulturní potenciál pro Brňany i turisty,“ věří Přikryl. Už teď umělci pořádají tematické workshopy či festivalové akce jako Open Studios.

Kraví hora jako dlouhodobě atraktivní lokalita v širším centru města netušené nápady na využití přitahuje. Loni na jaře vzbudil rozruch nečekaný záměr na novou městskou nemocnici, který zaštítil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zničehonic s tím počítal také návrh nového územního plánu, i přes roky avizované využití pro park. Proti se postavil právě Dušek, místní obyvatelé, radnice Brna-střed i VUT.

Až po negativní smršti dalo vedení města od této vize ruce pryč, plochu pro nemocnici následně vymezilo v Komárově u řeky Svratky. Svou část areálu na Kraví hoře pak Brno předalo do správy hvězdárny, která připravila nynější plán na rozšíření parku.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do menších měst míří velké řetězce, místní obchodníci se cítí ohroženi

V řadě menších jihomoravských měst lidé v poslední době získali, nebo co nevidět dostanou novou možnost nakupování díky...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Na D1 u Brna hořel vůz silničářů, na Prahu se jezdí jedním pruhem

Dálnice D1 byla na 183. kilometru ve směru na Prahu uzavřena kvůli požáru vozu silničářů. Požár dostali hasiči brzy pod...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

V dodávce se tísnilo 31 migrantů, jen za půl dne jich policisté zadrželi 265

Dodávku, v níž se tísnilo 31 migrantů, zastavili policisté při namátkové kontrole na dálnici D2 u slovenských hranic....

V brněnské politice nastává čas pro hokejového bosse, mizí naopak tři radní

Rovných třicet nových tváří zasedne po volbách v brněnském zastupitelstvu. Z končící garnitury pokračuje jen pětadvacet...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...