Amatérská jeskyně v Moravském krasu. Ilustrační snímek

Amatérská jeskyně v Moravském krasu. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Velké teplo a málo vody. Blíží se soumrak krápníků

  • 0
Momentálně se davy turistů chodí zchladit do jeskyní, kde se teplota pohybuje mezi 7 až 8 stupni Celsia. Podle vědců ale nejspíš za pár desítek let teplota nejen v Moravském krasu povyskočí. Stejně jako ta venku - na jihu Moravy by mělo časem být podnebí jako u Středozemního moře.

„Obecné pravidlo je, že běžná teplota v jeskyních odpovídá průměrné celoroční teplotě na povrchu,“ vysvětlil Jiří Otava z České geologické služby.

A vědci z Karlovy univerzity ve studiích hlásí jasné zvednutí teplot v kraji v příštích padesáti letech. „Průměrná teplota se zvýší v intervalech od 1,5 do 2,5 stupně,“ řekl už dříve Petr Pišoft, vedoucí Katedry fyziky atmosféry MFF UK. Což by značně ovlivnilo stavy vody.

Sucho a vedro

Zákazy a omezení

  • Z povrchových vod a z vodních toků je na většině území Jihomoravského kraje zakázáno odebírat vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků, nesmí se používat ani k napouštění bazénů a mytí aut.
  • Většina měst zakazuje koupání v kašnách a fontánách.
  • Zákaz rozdělávání ohňů, kouření a používání zábavní pyrotechniky v lesních porostech a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, stejné omezení platí i blízko zemědělských kultur a u suchých travních porostů.
  • Grilování vysloveně zakázáno není, hasiči ho ale nedoporučují.
  • Pozor při řízení! Podle Automotoklubu jsou vedra příčinou až 20 % dopravních nehod.

„Pokud nebude v jeskyních voda, mohou přestat růst krápníky. A tím, že se zvýší teplota, se změní i fauna a flóra. Dovedu si představit, že se například netopýrům zkrátí či posune zimní spánek,“ popsal Otava.

Hladina vody v jeskyních kolísá

Zejména na krápníkovou výzdobu je pyšný vyhlášený Moravský kras. Dlouhé výrůstky vznikající na stropech i podlahách podzemních prostor potřebují takzvaný skap vody.

To znamená vodu, která prokape přes povrch do jeskyně. Vysoký skap je především v období, kdy taje sníh. Opakem jsou letní měsíce. A právě vysoké teploty a sucho snižují množství vody v jeskyních.

„Nyní tam nižší hladina je. Ale například v září roku 2012 tam bylo vody ještě méně než dnes,“ vysvětlil Stanislav Lejska z Českého hydrometeorologického ústavu, který hladinu vody v jeskyních měří.

Ta ale podle něj kolísá v tomto období běžně a je také teplejší. U jeskyní, které jsou v menší hloubce, se snížení skapů projeví tradičně rychleji. Stejně tak zvýšení v případě dešťů.

Pokud by se však naplnilo tvrzení vědců, může podle expertů dojít i k vyhynutí některých živočichů.

Bude mít sucho vliv na netopýry?

„Například v jeskyních ve Slovinsku, Bulharsku či ve Francii je stálá teplota i nad 10 stupňů Celsia. Nacházíme zde velké letní kolonie netopýrů. U nás to funguje tak, že se netopýři přemisťují do jeskyně až na zimní spánek a mláďata se rodí mimo jeskyně. Pokud by došlo k nárůstu teploty, mohly by i v našich jeskyních být letní kolonie a mláďata netopýrů by se tak mohla rodit v jeskyních,“ uvedl Leoš Štefka, vedoucí Správy Moravského krasu.

Jak bude

V sobotu se začne ochlazovat, přes den má v Brně být až 31 °C, v noci teplota klesne na 22 °C. V neděli teploty přes den vystoupají na 27 °C, v noci půjdou na 19 °C.

Mezi živočichy, kteří dnes v jeskyních žijí, patří například chvostoskoci, což je skupina malých bezobratlých živočichů měřících asi milimetr, dále třeba žížaly či drobní korýši.

„Máme zde kolonii vrápenců malých (druh netopýra - pozn. red.), která je na jižní Moravě největší. Letos jsme jich na jednom místě napočítali čtyři sta dvacet,“ uvedl Jiří Kolařík z jeskyně Na Turoldu u Mikulova.

Ta je navíc specifická tím, že je vytvořená na zlomech a puklinách.

„Nad jeskyní se nachází dalších sedm metrů spraše, která nepropustí vodu. A proto je velmi suchá. Dole je vlhkost kolem sedmačtyřiceti procent,“ řekl Kolařík. Z toho důvodu ve zdejší jeskyni není krápníková výzdoba jako v jiných.

„Zda bude mít případná zvýšená teplota v jeskyních vliv na zimující netopýry a další věci, to těžko říci. Když ale jeskyně vyschnou, tak krápníky se dále vyvíjet nebudou,“ uzavřel Kolařík.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit