Na jižní Moravě přibývá dětí. Je to tím, že se nám daří, říká sociolog

  12:07aktualizováno  12:07
Počty narozených miminek na jižní Moravě jsou nejvyšší v novodobé historii, v Brně zároveň také největší v celém Česku. Město tak pro desítky nových dětí bude muset přistavět nové školky. Důvodem babyboomu jsou podle odborníků dobré životní podmínky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Nemocnice Na Bulovce

V okrese Brno-město připadlo na tisíc obyvatel 12,5 novorozenců. Celokrajsky se jižní Morava umístila po Praze na druhé příčce.

Je to pozitivní bilance, pochvaluje si brněnský sociolog Martin Kreidl. „Dobře odráží skutečnost, že se nám – nejen v našem kraji – v zásadě už delší čas dobře daří a lidé s potomstvem nejsou tak váhaví, jako by byli v horších ekonomických podmínkách. Nárůst je nejsilnější v okresech Brno-město a Brno-venkov, kde je i nejvíc cítit růst platů,“ míní.

Nárůst počtu žen v očekávání pozoruje například Hana Zakopalová, která v Brně provozuje ambulanci gynekologie a porodnictví. „Loni jsem měla asi o třicet těhotných pacientek více než v předchozích letech,“ potvrzuje.

Podle jejího názoru to souvisí hlavně s migrací obyvatel z venkova do měst. „V Brně také rodí hodně žen takzvaně nesektorových, podle bydliště by měly navštěvovat jiného lékaře a rodit v nejbližší porodnici, ale mají svobodnou volbu,“ poukazuje.

Školky v Brně už nyní bobtnají o desítky míst

Víc miminek znamená i to, že za pár let bude třeba víc míst ve školkách. Například Břeclav však žádná opatření nechystá.

„Počet narozených dětí je jen jedním z faktorů, počty dětí nastupujících do školek může ovlivnit například stěhování rodičů za prací. Situaci samozřejmě průběžně sledujeme, aby v případě potřeby bylo možné včas přijmout nějaká opatření,“ uvádí mluvčí tamní radnice Jiří Holobrádek.

Babyboom na jihu Moravy

  • V kraji se loni narodilo 13 594 dětí.
  • Nejvyšší porodnost mezi 77 okresy ČR byla v okrese Brno-město, kde na 1 000 obyvatel připadlo 12,5 živě narozených dětí.
  • V mezikrajském porovnání byl počet miminek v Jihomoravském kraji druhý nejvyšší po Praze.
  • V Jihomoravském kraji se narodilo víc chlapců (6 919). V okrese Břeclav tvořili 53 % narozených dětí, na Vyškovsku pouze 49 %.
  • Mimo manželství se celokrajsky narodilo 44 % dětí. Nejčastěji ve Znojmě (51 %), nejméně v okrese Brno-venkov (39 % dětí).

Zdroj: Krajská správa ČSÚ v Brně

Pro Brno to bude větší oříšek. Ještě na přelomu druhého tisíciletí navštěvovalo brněnské mateřské školy přes osm tisíc dětí, na počátku tohoto školního roku to bylo už 11,6 tisíce dětí. Přijaty byly po zápisech všechny od čtyř do šesti let, až během září i většina tříletých.

Situaci proto monitorují a plánují další rozšiřování kapacit školek. V nejbližší době například otevře Mateřská škola Sýpka pro 75 dětí.

„Dále připravujeme výstavbu mateřské školy v Soběšicích a Bohunicích, je plánována výstavba v rozvojové lokalitě Černovice, Bosonohy v oblasti areálu bývalé Zbrojovky, v Kníničkách, případně i dalších rozvojových lokalitách města,“ jmenuje náměstek primátorky pro školství Petr Hladík (KDU-ČSL).

Vedoucí Ústavu populačních studií Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic obavy z nedostatku míst ve školkách mírní. Podle něj může být loňské zvýšení porodnosti jen nahodilý výkyv. „Navíc nevíme, jestli vyšší počet narozených dětí není způsoben tím, že se do Jihomoravského kraje prostě přistěhovalo více nových mladých lidí, kteří pak loni měli děti,“ míní.

Z demografického vývoje kraje ale vyplývá, že jižní Morava je, co se migračního přírůstku týče, mezi kraji až na dvanáctém místě.

Dívky se rodí víc spíš v období hladomoru

Mezi narozenými jihomoravskými dětmi zpravidla tradičně převažují chlapci. „Klučičím“ okresem se loni stalo Břeclavsko, kde chlapci tvoří hned 53 procent novorozeňat. Obecně jde spíš o náhodu než zákonitost.

„Poměr chlapců a dívek je v našich podmínkách v zásadě výsledkem nahodilých okolností. Poměr se výrazně mění jen ve velmi extrémních podmínkách, například při dlouhodobém hladomoru výrazně narůstá počet narozených dívek,“ vysvětluje sociolog Kreidl.

Neplatí přitom předpoklad, že lidé v okresech jsou více věřící, a tak častěji vstupují do manželství. Typickým příkladem je Znojmo, kde se přes polovinu dětí narodilo lidem žijícím „na hromádce“.

Loni znojemská matrikářka Jana Ryšavá zapsala 323 určení otcovství, ale jen 244 sňatků. Ve srovnání s předchozím rokem se rozdíl zvětšuje. „Vypadá to, že trend určování otcovství roste. Proč je to u nás ve Znojmě, tak to je otázka,“ krčí rameny matrikářka.

Podle Kreidla však počet mimomanželských dětí není ani tak otázkou vyznání jako historie. „V celém pohraničí je jejich podíl vyšší než ve vnitrozemí. Na statistické mapě je tak pořád vidět neblahý důsledek masivních přesunů obyvatelstva, jež narušily sociální řád,“ poukazuje.

Porodníci, které MF DNES oslovila, se shodují, že loňský babyboom není záležitostí jednoho roku. „Za první tři měsíce letošního roku máme skoro dvakrát tolik nových těhotných,“ vypočetl brněnský gynekolog a porodník Milan Anton.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Sami jsme archivem, který můžeme přečíst díky DNA, říká tvůrce rodokmenů

Genealog Martin Kotačka vede Archiv VUT, který ukrývá přes dva kilometry...

Při sestavování rodokmenů a pátrání po předcích se historik a genealog Martin Kotačka neomezuje jen na archivy a...

Autodílů z Brněnska bude ještě víc, firma rozšířila areál u dálnice

Výroba světel pro automobilový průmysl v závodě Automotive Lighting v Jihlavě.

K jedněm z nejvýrazněji rostoucích podniků na jižní Moravě se v poslední době zařadila francouzská továrna na autodíly...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Najdete na iDNES.cz