Zámek v Moravském Krumlově by se měl zachránit první, hlasovali čtenáři

  13:15aktualizováno  13:15
V anketě iDNES.cz o tom, která památka na jižní Moravě by si zasloužila zachránit, s přehledem vyhrál zámek v Moravském Krumlově. Získal 2 967 hlasů, celkem jihomoravské památky dostaly 5 337 hlasů.

Zámek v Moravském Krumlově s přehledem vyhrál hlasování o památku, kterou by bylo dobré v kraji rychle opravit. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Čtenáři volili památky i v jiných krajích. Z ankety iDNES.cz tak nakonec vzešlo třináct staveb, které jsou ve finále. O tom, která z nich si záchranu zaslouží nejvíce, můžete hlasovat do 31. července

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Kromě zámku v Moravském Krumlově se o přízeň čtenářů ucházely třeba městské lázně v brněnských Zábrdovicích, hotel Avion či pošta u hlavního nádraží.

Tyto funkcionalistické stavby by za sto let mohly do Brna jezdit obhlížet autobusy plné turistů, myslí si ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa.

Výsledky jihomoravské ankety najdete zde

Zmíněné stavby však ještě musejí stát. "Za několik desítek let bude funkcionalistická architektura stejně vyhledávaná jako dnes renesance nebo gotika. Je ale nutné, aby bezpočet brněnských unikátů do té doby vůbec přečkalo a bylo na nich poznat, že byly vybudované v duchu funkcionalismu," vysvětlil před časem MF DNES Kroupa.

Hotel Avion

Například funkcionalistický hotel Avion považuje nakladatel z Větrných mlýnů a publicista Petr Minařík nejen za klenot architektury, ale také za důležitou inspiraci pro stejnojmenný román vynikajícího prozaika Jiřího Kratochvila.

Hotel Avion v Brně.

Hotel Avion v Brně.

"Je to dům v centru a možná nám spadne přímo doprostřed slavné České ulice. Nepochybně jsou cennější památky a v horším stavu, ale to, že v Brně necháváme Avion chátrat, je důkazem, že chátráme sami. Majitel, pan Berousek, se s hotelem, sice nešikovně, ale přesto pokouší nějak naložit. Jinak by se k této památce chovali třeba ve Vídni a jinak zase v Užhorodu. Památky jsme my," poznamenal Minařík.

Majitel Stanislav Berousek se hotel snažil již několikrát neúspěšně prodat. "Kraj ani město neprojevily jakýkoliv zájem. V současné době Avion spí. O prodeji už neuvažujeme," pospal situaci nedávno Berousek, který na opravy za desítky milionů žádal dvakrát neúspěšně o dotace.

Textilka i zastávka

Šéf brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek mezi památky, které by neměly zmizet, jmenoval už zmíněný hotel Avion, dále textilku Mosilanu s náhonem v Obřanech (více o ní si můžete přečíst zde), ale i zastávku MHD ze třicátých let.

Tram café - návrh přestavby funkcionalistické zastávky na Obilním trhu v Brně.

Tram café - návrh přestavby funkcionalistické zastávky na Obilním trhu v Brně.

"Velká škoda by byla funkcionalistické zastávky městské hromadné dopravy na Obilním trhu," zdůraznil Koryčánek.

Ta vznikla kolem roku 1928. Čekárna je vybavená podzemními veřejnými záchodky. Jejím autorem byl architekt Oskar Poříska, který v rámci tvorby občanské vybavenosti v Brně navrhl i dnes již neexistující tramvajové čekárny s obchody na náměstí Svobody a na Moravském náměstí.

V současné době plní objekt svoji funkci jen částečně, oddělené záchodky umístěné pod terénem již od 80. let nefungují.

"Technický stav katastrofální. Nenarušena samotná nosná konstrukce (stěna obloukem přecházející ve střechu), ale veškeré povrchové úpravy a výplně (dlažba, obklady, zasklení, zábradlí) jsou zničeny," vědí památkáři.

Brněnský funkcionalismus

Petra Hlaváčková, která se mimo jiné věnuje projektu Brněnské architektonické stezky, zmínila budovu městských lázní v Zábrdovicích od Bohuslava Fuchse z roku 1931.

Městské lázně v Zábrdovicích

Městské lázně v Zábrdovicích

"V meziválečné době byla zřízena městem Brnem síť architektonicky zajímavých a kvalitně vybavených městských lázní, kde si obyvatelé Brna mohli za nízkou cenu dovolit několikahodinovou relaxaci. Fuchsovy kryté lázně v Zábrdovicích, které jsou součástí areálu koupaliště, fungovaly až do 80. let. Nyní je budova prázdná a její technický stav se zhoršuje." uvedla Hlaváčková.

Celkové náklady na stavbu, která byla dokončena v červnu 1932, činily 7,5 milionu korun. Koncem 90. let se konala rekonstrukce venkovních lázní. Budova zimních lázní je však v současné době uzavřena a její zanedbaný technický stav se neustále zhoršuje.

Arnoldova vila

V okolí slavné funkcionalistické vily zapsané na seznam UNESCO se nachází další architektonický skvost - Arnoldova vila. Je situována na dohled z terasy a obytného prostoru vily Tugendhat. Někdy v letech 1909 až 1915 dala někdejší Arnoldovu vilu Cecílie Hože rozšířit a upravit v duchu art déco (autor projektu je ovšem neznámý).

Arnoldova vila, která v Brně stojí od roku 1862, byla  vyhlášena kulturní

Arnoldova vila, která v Brně stojí od roku 1862, byla vyhlášena kulturní památkou.

Podle památkářů lze její stav souhrnně charakterizovat jako podstatně narušený. "Příčinou je především dlouhodobá absence přiměřených investic, fasáda ještě nese stopy střel ze 2. světové války. V současné době se jako nejkritičtější jeví statické narušení stavby," píší na seznamu těch nejohroženějších staveb v kraji památkáři.

Zámek bez Slovanské epopeje

Monumentální stavební komplex zámku v Moravském Krumlově představuje jedinečný počin renesanční architektury nejen na Moravě, ale i v evropském kontextu.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

"Stav zámeckého komplexu vyplývá z dlouhodobé absence řádné údržby zámeckých budov ze strany vlastníků. Zanedbání základní péče o stavbu způsobilo značné narušení střech. V nevytápěné budově je vysoká vlhkost, jejímž následkem jsou poškozené některé nosné trámy, odhalené na mnoha místech během předchozích necitlivých zásahů. Podlahová krytina je z větší části nenávratně poškozena či zcela nahrazena nevhodným materiálem jako je dlažba nebo PVC," zjistili památkáři.

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Do kanálů v Brně ročně dávají tuny nástrah, počty hlodavců neklesají

Samičky potkana při porodu přivedou na svět okolo deseti mláďat, březí jsou...

Na jednoho Brňana připadají nejméně tři potkani. Boj s nimi město svádí dvakrát do roka. Deratizační služby si platí...

V Brně vůbec poprvé vystavují Muchův obraz z roku 1880 Trůn milosti

Další unikát od Alfonse Muchy je k vidění v Brně. Jde o obraz Trůn milosti,...

Půl roku poté, co si lidé v Brně mohli prohlédnout plátna Slovanské epopeje, mají možnost zhlédnout další unikát od...

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Najdete na iDNES.cz