Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

  10:41
Historicky nejnákladnějším českým pacientem je Jihomoravan s poruchou srážlivosti krve. Loni jeho léčba stála přes sedmdesát milionů korun. Extrémně drahou léčbu této nemoci však loni potřebovalo ve specializovaném brněnském centru i pět dětí, dostaly tak výraznou šanci na plnohodnotný život.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Chorobnou krvácivostí, hemofilií, trpěla i britská královna Viktorie. Poměrně vzácné genetické onemocnění předala svým potomkům a díky politickým sňatkům následně i většině významných královských rodin v Evropě. Proto se o hemofilii také mluví jako o královské nemoci.

V České republice nyní hemofilií trpí asi tisícovka lidí. Specializované centrum ve Fakultní nemocnici Brno, jediné na jižní Moravě, se stará zhruba o čtvrtinu z nich. Počet pacientů má dlouhodobě stabilní – asi 160 dospělých a 60 dětí.

Když se u některého z nich zhorší stav, dočasně potřebuje výrazně vyšší množství drahého léku. Péče, která do té doby stála řádově stovky tisíc korun, se tak může obratem vyšplhat k desítkám milionů.

Jako loni u zmíněného hemofilika z jižní Moravy. „Za péči o něj dala pojišťovna 74 milionů. Stal se tak historicky nejdražším pojištěncem v Česku. Více než 95 procent částky si vyžádaly speciální léčivé přípravky,“ přibližuje mluvčí Všobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že z řad hemofiliků se rekrutují nejdražší pacienti každoročně.

Při komplikacích musí nastoupit léky, které jsou čtyřikrát dražší

Existují dva postupy – u prvního se používá takzvaná profylaktická léčba, kdy se pacientům preventivně podává protikrvácivý lék.

„Jinými slovy se nečeká, až začnou krvácet, protože to vždy vede k postižení pohybového aparátu. Taková preventivní léčba vyjde u dětí na milion až dva ročně, u dospělého stojí tři až čtyři miliony,“ říká Jan Blatný, primář brněnského Centra vysoce specializované hematologické péče o nemocné s hemofilií.

Co je to hemofilie

  • Genetické onemocnění se projevuje poruchou srážlivosti krve.Jsou dva typy – hemofilie A a B, obě mají tři stupně závažnosti: lehký, střední a těžký.
  • Hemofilici typicky krvácejí po poranění nebo při operaci déle než zdraví lidé. Může u nich však docházet i ke spontánnímu krvácení do kloubů nebo svalů, které se objevuje i po minimálním úrazu či zcela „bez příčiny“. 
  • Dlouhá léta se v Česku používají stejné léky, ani jejich cena se nemění. V Evropské unii patří české ceny k levnějším – v Německu vyjdou stejné léky na dvojnásobek, ve Francii stojí třikrát tolik.
  • Letos se začínají zkoušet nové, diametrálně odlišné léky, ale na jejich hodnocení je příliš brzy.

Druhá možnost je podávání léku až tehdy, když pacient začne krvácet. Tento způsob je však výrazně méně účinný a nemusí být levnější.

Zásadně odlišný přístup potřebují pacienti, u nichž se vyvine komplikace – takzvaný inhibitor. Jejich tělo vytváří proti lékům protilátky a standardní léčba nepomáhá. Každé krvácení je pro ně přímým ohrožením života. Nastupují tak jiné léky, až čtyřikrát dražší. Tyto případy doktoři označují jako pacienty s extrémně nákladnou léčbou.

Ve snaze, aby se inhibitor podařilo zlikvidovat a pacienti zase trpěli „jen“ hemofilií, dostávají řadu let až desetkrát více než obvykle chybějící srážecí faktor VIII.

„Lék nabízíme tělu v tak extrémním množství, aby si na něj zvyklo, znovu ho tolerovalo. V 70 až 80 procentech případů se to povede,“ líčí Blatný.

Některý rok tuhle léčbu nepotřebuje žádný Jihomoravan, loni ji v brněnském centru kromě dospělého „rekordmana“ využívalo i pět dětí. Inhibitor se nejčastěji vyvine právě u nich, v dospělém věku jen velmi zřídka.

Pokud ano, zpravidla jsou to pak tito pacienti, kteří lámou rekordy pojišťoven v nákladech. Léčit osmdesátikilového muže místo patnáctikilového dítěte je totiž několikanásobně dražší.

Bez pomoci by pacienti žili krátce a v bolestech

Podle Martina Bohůna z Českého svazu hemofiliků se pak na tyto případy část lidí dívá se záští. „Naši členové se pravidelně stávají cílem ataků okolí a musí čelit výtkám za to, kolik stojí peněz,“ tvrdí Bohůn.

Podle něj jsou však čísla zkreslující – hemofilie má sice jedince, jejichž léčba stojí enormní částky, ale v průměru zdaleka nepatří k nejnákladnějším onemocněním.

„Léčba hemofilie je celoživotní a nákladná, tento fakt bohužel negativně ovlivňuje pohled na pacienty a může se odrážet na jejich psychice. Bez pomoci by však byli velmi brzy odkázáni ke krátkému životu v bolestech,“ zdůrazňuje Bohůn.

Lékaři jsou schopni hemofilii léčit, ale zatím ne vyléčit. Přesto díky poznatkům a moderní medicíně mohou hemofilici vést v podstatě normální plnohodnotný život.

Je pravidlem, že každý pacient z jižní Moravy by se měl s jakýmkoli úrazem co nejdříve dostat do brněnského centra. „Čím déle trvá, než jsou adekvátně léčeni, tím jsou horší výsledky a stojí to víc peněz,“ vysvětluje Blatný.

Na ruce proto nosí speciální náramek, mají označenou kartičku pojištěnce nápisem „Hemofilie“ a v autě vozí informační balíček včetně srážecího faktoru, který jim mohou záchranáři podat.

V populaci je takových pacientů však zlomek a většina záchranářů žádného hemofilika v životě neléčí.

„S pacienty s poruchami srážlivosti se setkáváme, nevybavuji si však, že bychom v poslední době ošetřovali přímo hemofilika. Pokud by se tak stalo, víme samozřejmě, že jej máme po poskytnutí neodkladné přednemocniční péče převézt do specializovaného centra,“ poznamenala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

V Brně hlídkují aktivisté, vadí jim odchyt holubů a jejich „předhození“ dravcům

14. května 2024  14:07

S nečekaným odporem se setkali zástupci brněnských Židenic při pravidelném odchytu zdejších holubů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zajít na kafe, probrat věci a rozdělit prachy. Jak se v Brně přidělovaly byty

16. května 2024

Premium Jednou za čtrnáct dní přišel někdejší vlivný brněnský politik ODS Otakar Bradáč do brněnské...

Plán na byty místo oblíbeného parku v Brně dráždí, stavět se má i u amfiteátru

22. května 2024  5:48

V brněnských Řečkovicích hrozí, že zelené plochy vystřídá výstavba bytů. Mnoha místním lidem se...

Král se po roce vrací do NHL, smlouvu s ním podepsal Pittsburgh

21. května 2024  23:58

Filip Král se po ročním působení ve Finsku vrací do zámoří a dostane novou šanci prosadit se do...

Děda chtěl vnučku do péče kvůli týrání. Zmanipuloval ji k výmyslům, soudí ho

21. května 2024  17:25

Bouchla mě sušákem na prádlo, kopla do břicha, je zlá, křičí, tahá mě za vlasy, sráží na zem. Takto...

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly

21. května 2024  15:22

Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...