Ekologická bioplynová elektrárna v Tišnově je kafilérie, zlobí se lidé z okolí

  7:00aktualizováno  7:00
Bioplynová stanice za zhruba 150 milionů, kterou chce firma House Property v Tišnově postavit, je nejdiskutovanějším záměrem Tišnovska. Odpůrci ji nazývají kafilérií a tvrdí, že její zápach bude cítit na kilometry daleko. Investor slibuje, že použije technologii, která vůbec nesmrdí.

Náměstí v Tišnově | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Stanici, která dokáže rozkládat rostlinné i živočišné odpady na bioplyn a z něj vytvářet elektřinu, chtěl Tišnov stavět v lokalitě Trnec již před pár lety. "Pro velký odpor části veřejnosti zastupitelstvo od projektu upustilo," konstatoval starosta Tišnova František Svoboda.

Dnes o stavbu podobného záměru, jen o několik set metrů dál v areálu bývalé cihelny, usiluje firma House Property. Její jednatel Milan Pangrác už v areálu trnecké průmyslové zóny spoluvlastní fotovoltaickou elektrárnu.

Proti jeho záměru postavit "bioplynku" protestují lidé z širokého okolí. Obávají se zápachu. "Pachová studie. Podívejte, jak pachy jdou do kopců a zahrádkáři jsou zasaženi nejen pěti jednotkami zápachu, který už identifikujete a je obtěžující. Přesto nevadí, kladné vyjádření je tu!" reagují odpůrci stanice ze zahrádkářské kolonie Trnec na webu.

Kritizují zejména dokumentaci, kterou předložil investor pro posuzování dopadů na životní prostředí v procesu EIA.

Zápach nebude, ujišťuje investor

"Můžeme garantovat, že technologie na rozdíl od jiných pracuje v naprosto uzavřeném prostředí. Když tam například vjede automobil, zajede do podtlakové komory a hermeticky se za ním uzavřou vrata. Není tedy žádná obava ze zápachu," reagoval mediální zástupce investora Radek Fendrych.

Odborník na obnovitelné zdroje Tomáš Voříšek ze společnosti SEVEn však říká, že stanice, která zpracovává jak živočišný, tak rostlinný odpad, určité množství pachu produkuje.

"Přímo v areálu je vždycky cítit nějaké pachy. Není to ale pach tak významný, aby lidé v areálu museli nosit roušky," popisuje Voříšek.

Podle něho je ideální, když je bioplynová stanice umístěná několik stovek metrů od obydlí. Záleží však také na směru proudění větrů a cestách, po kterých se odpad přiváží.

"Je projektovaná na rakouské technologii BauerTech. V rakouském Zwentendorfu, kde taková stanice je, stojí necelých dvě stě metrů od rodinných domů a není v tom žádný problém," ujišťuje Fendrych.

Zahrádkářská osada Trnec s areálem budoucí stanice přímo sousedí. Zahrádkářům vadí, že nebyli při posuzování bráni v potaz, ačkoli řada lidí v kolonii trvale bydlí.

"Co se týká zahrádkářské kolonie, nejedná se o obytnou zónu. I jim ale můžeme garantovat, že to páchnout nebude," dodává Fendrych.

Podle informací MF DNES právě skončilo připomínkování dokumentace EIA obcemi i různými sdruženími. Nyní bude o celém záměru rozhodovat posudkář pověřený krajským úřadem.

Tišnov, na jehož katastru má stanice vyrůst, nejdřív v lednu na zasedání zastupitelstva záměr schválil. Do procesu EIA ovšem zastupitelé nedávno zaslali třináct připomínek. Apelovali zejména na provedení nové rozptylové studie pachu.

kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) jde volit v obci Drásov, 17. října 2008Okolní obce Drásov a Hradčany se stavbou dokonce nesouhlasí. "Pod marketingovým názvem bioplynová stanice se skrývá zařízení kategorie kafilérie. Projekt má navíc plnou podporu hejtmana," tvrdí Zdeněk Jobánek z občanského sdružení Drásov.

Hejtman Michal Hašek nicméně jakoukoli spojitost s projektem popřel.

Autor:

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Také Brno vyjde vstříc rodičkám, chystá centrum pro porody bez lékaře

Ilustrační snímek

Po vzoru Prahy plánuje také Brno nové centrum, kde se o těhotné ženy postarají výhradně porodní asistentky. Záměr má...

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Najdete na iDNES.cz