Dům Pánů z Kunštátu vystavuje fotografie symbolisty Nešlehy

  11:42aktualizováno  11:42
Obrazy i grafiky jednoho z českých předních symbolistů Pavla Nešlehy zná kdekdo. Málo známé je ovšem to, že Nešleha se intenzivně zabýval i fotografováním. Jeho hru se světlem i souboj s živly právě ode dneška vystavuje brněnský Dům pánů z Kunštátu.

Z výstavy Pavla Nešlehy nazvané Nejen o zemi | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V pěti místnostech jsou zde až do 12. října k vidění Nešlehovy kresby, pastely a především série fotografií velkých i malých formátů.

Nová výstava Domu umění navazuje na retrospektivu, kterou mu zde uspořádali v roce 1986 - tehdy se však expozice soustředila právě na malířskou tvorbu umělce, který zemřel před pěti lety a letos by se dožil 71 let.

. KULTURNÍ SERVIS NA 10. ZÁŘÍ 2008

"Nynější výstavu Nejen o zemi sestavila Mahulena Nešlehová, vdova po výtvarníkovi, který byl též spoluzakladatelem skupiny Zaostalí a členem Spolku výtvarných umělců Mánes," uvedla kurátorka Domu umění Jana Vránová.

Nešleha fotil od konce šedesátých let, od začátku se soustředil hlavně na krajinu, proměny přírody a místa spojená s kulturní tradicí.

. Nejen o zemi

Výstava malíře a grafika Pavla Nešlehy (1937-2003) obsahuje výběr z cyklů kreseb, pastelů i fotografií.

Právě fotografie patří k méně známým a zatím téměř nevystavovaným oblastem jeho díla.

Kde: Dům pánů z Kunštátu

Kdy: 10. září - 12. října

Otevřeno: út - ne: 10-18 hodin

Vstupné: 50 korun

Později se jeho fotografie stále více přibližovaly k malířské tvorbě, uplatňovala se v nich malířská imaginace a výtvarné zkušenosti. Převážnou část výstavy kurátoři věnovali jeho cyklům Přírodní struktury (které Nešleha fotil od roku 1973 až téměř do své smrti), Krkonoše, Horizonty a Ojbín.

"Nešleha nebyl profesionální fotograf, ale umělec, který různé techniky spojoval a rozvíjel," komentoval umělcovu tvorbu výtvarný teoretik Petr Wittlich. Nešleha se narodil v roce 1937. "Byl tou generací, která zažila svobodu slavných šedesátých let stejně jako normalizaci. A tyto dva protiklady se odráží i v jeho díle," doplnil Wittlich.

Brněnská výstava rozvíjí právě ty umělecké postupy, které Nešleha začal uplatňovat od 70. let.

"Hledal tou dobou alternativu, pozitivní protiklad k tehdejší špatné společenské situaci. A našel jej v přírodě. Příroda jako panensky nezkažené a nesvázané prostředí ho fascinovala," vysvětlil Wittlich.

Výtvarník se za normalizace čím dál častěji vypravoval na Šumavu, kde měl chalupu. A okouzlen tamní přírodou se ukrýval před přetechnizovaným světem v lesích.

"Líbily se mu ruiny, estetika společnosti, kterou příroda znovu pohlcuje," naráží Wittlich na jednu z významných sérií výstavy, která právě rozvaliny protkané lesem a sporými slunečními paprsky zachycuje. Šumavská zkušenost byla podle teoretika zlomem nejen pro Nešlehovu malířskou tvorbu, ale též pro fotografování.

"Jako fotograf si uvědomil, že focení není o objektech, ale o světle. O světle slunečním, lunárním, o světle ohně," dodal Wittlich. Nejen oheň, ale i tři zbývající živly ostatně inspirovaly i kurátory při instalaci výstavy, která vznikla primárně pro Dům umění.

"Tato výstava je jakási pouť, je v pěti místnostech a každá je zasvěcena jednomu živlu, od země, kdy zdůrazňuje její struktury, k ohni zobrazenému na malbách i fotografiích po vodu a vzduch. Pátým elementem je člověk jako jejich syntéza," doplnil Wittlich.

Stejně jako živly se v Domě pánů z Kunštátu prolínají i výtvarné formy. "Je zde nezvyklá kombinace fotky, kresby a malby, což ne vždy působí dobře. Ovšem u Nešlehy je naopak vše dokonale jednotné, což je vzácnost," míní Vránová.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Najdete na iDNES.cz