Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Nový přístup k přírodě. Centra nabídnou pohled přes kukátko i dno jezera

  17:18aktualizováno  17:18
Přes 40 tisíc lidí každoročně zavítá do Domu přírody v Moravském krasu. V kraji mu brzy přibude konkurence. Podobná centra nalákají do Hodonína, Bílých Karpat i na Pálavu.

Rekonstrukce a přístavba Domu přírody Pálavy v Dolních Věstonicích se sestává ze stávajícího objektu ve tvaru L a dvou nadzemních podlaží. | foto: desk architekti

Bílé Karpaty jsou živým svědectvím citlivé spolupráce člověka s přírodou, díky níž vznikla jedinečná krajina. Louky s pestrou škálou orchidejí a motýlů na zdejších svazích jsou proslulé po celém světě. Vyprávět o nich bude Dům přírody ve Veselí nad Moravou. Zavede návštěvníky také do podzemí, kde jim ukáže život v půdě a oběh vody v krajině.

Fotogalerie

Půjde o teprve druhý dům přírody na jižní Moravě. Zatím funguje jen ten v Moravském krasu, který za 86 milionů korun vznikl před čtyřmi lety. Teď po jeho vzoru přibudou další.

„Domy přírody jsou postupně zakládány ve všech chráněných krajinných oblastech s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území,“ říká Vít Rajtšlégr (ČSSD), radní Jihomoravského kraje, který na projekt ve Veselí přispěl šesti miliony. Nové centrum vyroste na Bartolomějském náměstí a podle odhadů vyjde na 55 milionů korun.

Počítá se s venkovní i vnitřní expozicí, kde si návštěvníci na vše doslova sáhnou. V dubových panelech využijí kukátka, podsvícené plochy nebo komunikační stěny, jež jim zprostředkují pocitové vjemy. Najdou tu také gobo projektory, tedy jednoduché reflektorové projektory na principu promítání diapozitivů, i interaktivní hry – například stylizovaný strom spojující nadzemí a podzemí.

Dozvědět se víc o přírodě Pálavy můžou i návštěvníci Dolních Věstonic. Už příští rok se v Dům přírody Pálava začne měnit budova zdejšího muzea, kde dříve byly vystaveny unikátní archeologické nálezy z dob lovců mamutů. Jenže ty se přestěhovaly do nového archeoparku v sousedním Pavlově a obec přišla o jednu ze svých výrazných turistických atrakcí.

Novým lákadlem pro turisty má být právě přírodní centrum za 55 milionů korun. Regionální muzeum v Mikulově, jež výstavbu chystá, na něj získalo obří dotaci ve výši 48 milionů. „Teď připravujeme výběrové řízení na zhotovitele,“ uvedl ředitel muzea Petr Kubín.

Výrazně se změní exteriér budovy, který ze zadní strany doplní jezírko. Jeho dno vytvoří strop podzemní části expozice a bude sem skrze něj pronikat denní světlo. Zásadních změn se ale dočkají i útroby stavby. „V expozici chceme ukázat, jakým způsobem zdejší krajina vznikala a jak se na jejím utváření v pozitivním i negativním smyslu podílel člověk. Ten ji totiž intenzivně obhospodařuje už po tisíce let,“ vysvětluje Kubín.

Výstava vysvětlí, jak a proč vznikly středověké hrady na vrcholcích Pálavy, ale třeba i to, jak voda novomlýnských nádrží zalila vesnici Mušov. Poukáže na řádky vinohradů na svazích zdejších kopců i na unikátní rostliny a zvířata, jež nežijí jinde než tady.

„Chceme zdůraznit různorodost zdejší krajiny. Pálava je výjimečná tím, že je to krajina kulturní. A my chceme ukázat, co je na ní hodnotné a jakým způsobem se k tomu chovat,“ poukazuje Kubín na fakt, že součástí centra bude i výuková místnost nejen pro školy.

Dům v Hodoníně bude zarůstat zelení

Podobně hodlá fungovat Dům přírody v Hodoníně. Změnit se v něj má objekt Centra ekologické výchovy v Bažantnici. Bude sloužit jako návštěvnické a informační místo lesoparku Dúbrava a blízké zoologické zahrady.

Studii už mají Hodonínští hotovou. „Dům by obrazně vyrůstal z terénu a zarůstal zelení,“ přiblížil svoji vizi autor návrhu Tomáš Havlíček. „Také střechy budou zelené. Prezentovaly by se na nich rostliny, které rostou v Dúbravě,“ doplnil architekt. Dalším výrazným prvkem stavby má být její expoziční část, která je koncipována jako dřevostavba a její interiér je zase stylizován jako stromy charakteristické pro Dúbravu.

Hodonínští zatím shánějí peníze. Předpokládané náklady se totiž vyšplhaly z původních 40 na 70 milionů korun. Z dotace by přitom město získalo pouze 20 milionů.

„Ta cena je obrovská. Dát zhruba 50 milionů z našeho rozpočtu pro mě není věc ke schválení. Půjde o nádhernou stavbu, ale potřebujeme se dostat na mnohem nižší podíl města,“ poznamenal při jednání rady, která se projektem zabývala, místostarosta Ladislav Ambrozek (Pozitivně pro Hodonín).

  • Nejčtenější

Výlet na hokej stál fanouška Komety dvanáct tisíc, debakl přitom neviděl

V drahý výlet za zhruba dvanáct tisíc korun se změnil nedělní výjezd fanouška brněnské Komety do Pardubic. Opakovaně se...

V brněnském bytě se našla mrtvola, kvůli chemikáliím nemohou místní domů

Policisté v Šámalově ulici v Brně evakuovali přes dvě desítky lidí z okolí bytu, v němž našli mrtvého muže a podezřelé...

Premium

Chtějí mě zlikvidovat, píše muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové

Roman Žondra, muž obžalovaný z útoku na tenistku Petru Kvitovou, stále tvrdí, že je nevinen. Před tři čtvrtě rokem byl...

Hrboly, díry, kanály na kopci. Lidé ve Znojmě si fotí zfušované chodníky

Když znojemská radnice oznámila investice do chodníků a silnic, místní se zaradovali. Po skončení prací však přišlo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky
Premium

Chtějí mě zlikvidovat, píše muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové

Roman Žondra, muž obžalovaný z útoku na tenistku Petru Kvitovou, stále tvrdí, že je nevinen. Před tři čtvrtě rokem byl...

Muž chtěl přespat ve výklenku. Zachytil se však o drát a visel hlavou dolů

Čtyřiašedesátiletý muž bez domova plánoval, že stráví noc ve výklenku. Když se do něj chtěl dostat, zaklínila se mu...

Pronikl do mobilu spolužačky a rozeslal ostatním její intimní fotografie

Trestní stíhání má na krku patnáctiletý chlapec ze Znojemska. Policie ho viní z toho, že se neoprávněně dostal do...

Komise navrhla na ředitele Fakultní nemocnice Brno onkologa Štěrbu

Výběrová komise navrhla kandidáta na ředitele Fakultní nemocnice Brno, která je druhá největší v republice. Přihlášku...

Najdete na iDNES.cz