S výrobou netradičních salámů v Hodoníně pomáhají také lidé s postižením

  • 0
Vyrůstal v prostředí, v němž měl k práci s masem blízko. A tak když David Opršal dospěl, otevřel si prodejnu řeznictví. V roce 2011 následovalo založení firmy, která začala pro různé společnosti sušit salámy. Poslední tři roky už je sám přímo vyrábí.

„Nechtěli jsme být závislí na výrobcích, pro které jsme jen dělali službu. Bylo by otázkou času, kdy si ji začnou dělat sami,“ vysvětluje čtyřiatřicetiletý podnikatel z Hodonína.

Příběh roku

David Opršal se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžetev anketě ZDE.

Před třemi lety se tak rozhodl, že se zaměří na výrobu salámů a tepelně neopracovaných výrobků z masa, a začal budovat značku Poctivá Moravská. Ta za tu dobu už několikrát dostála svému názvu, v letech 2016, 2017 i 2018 získala firma ocenění v soutěži Chuť jižní Moravy.

V hodonínském podniku vzniká zhruba čtyřicet druhů salámů, z nichž polovina je speciální či unikátní, kdy je salám namáčený v pražené cibuli nebo se při jeho výrobě využívá parmazán. Měsíčně odtud kamiony rozvezou více než padesát tun salámů, brzy se chtějí dostat k osmdesáti tunám.

Kdo si hodonínskou značku kupuje v obchodě, v současnosti zejména v Kauflandu, nejspíš ani netuší, jací lidé salám vyrábějí. Opršalův podnik je totiž chráněnou dílnou.

Bývalý alkoholik přišel o ruku, dnes dělá za dva

Ze 48 zaměstnanců má 26 nějaké postižení. „Mám kamarádku, která byla po havárii, a já ji i s jejím handicapem zaměstnal. Ona k nám pak natáhla další lidi odjinud, až se to nakonec přehouplo tak, že jich je většina,“ přibližuje David Opršal.

Díky zaměstnávání postižených má jako podnikatel výhodu, že část mzdy pro tyto pracovníky získává od Úřadu práce, na druhou stranu jsou to lidé, kteří nepracují tak intenzivně jako zdravý člověk.

„Spousta lidí je zde jen na čtyři hodiny denně. Nebo mají privilegium, že když mi ráno napíšou, že je bolí hlava a nepřijdou do práce, tak opravdu nemusí přijít a já s tím nic neudělám. Musím je proto mít na takových pozicích, že mi jejich výpadek nenaruší chod firmy,“ popisuje šéf firmy, která má obrat přes 100 milionů korun.

Spolupracuje i s autisty, kteří do podniku jezdí z ústavu na jednoduché práce. Pomáhá je tak začleňovat do společnosti.

Pro Davida Opršala hlasujte ZDE

Opršal zmiňuje také pracovníka, který měl problémy s alkoholem, ale když dostal práci, našel si byt, osamostatnil se a dnes normálně funguje. „Když byl v problémech, lehl si jednou na koleje, kde mu vlak přejel ruku, takže je bez ní. Je ale zdárným příkladem kluka, který dělá dvakrát víc než zdravý člověk,“ vyzdvihuje mladý podnikatel, jehož salámy jsou kromě Česka k dostání také v obchodech na Slovensku a v Maďarsku.