Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

CIZINCI V BRNĚ: Za dovolenou utrácí i ten, kdo nemá byt, diví se Pákistánec

  0:01
Před osmi lety odjel Mansoor Azeem z Pákistánu studovat do Finska. Nyní už pátým rokem žije s manželkou v Brně. Oceňuje, že si tu lidé hledí svého a přehnaně neřeší vzezření ostatních. „Čeští muži vaří a doma pomáhají, pro Pákistánce tohle většinou dělá žena,“ srovnává.
Mansoor Azeem pracuje v mezinárodní softwarové společnosti. V popisu jeho práce...

Mansoor Azeem pracuje v mezinárodní softwarové společnosti. V popisu jeho práce je zkoumat, proč dochází k systémovým chybám, a předcházet jim. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ajťák Mansoor Azeem pochází z pákistánského města Kharian. Přiznává, že jeho rodiště zaostává za Brnem mimo jiné čistotou a pořádkem, což připisuje i o poznání vyšší hustotě osídlení.

„Nejradši mám, že tady věci mají svůj řád. Zdravotnictví je na dobré úrovni, doprava je lepší než ve Finsku a absolutně nesrovnatelná s mou zemí. Cítím se tady bezpečně. V Pákistánu bych v noci ven jen tak nešel a kdybych musel, požádal bych někoho, ať jde se mnou,“ přibližuje trochu nesměle na úvod.

Dvaatřicetiletý manažer na severu studoval informační technologie. Přesun do Brna neplánoval dlouho, rozhodnutí však nebylo ani unáhlené. Zamiloval se totiž do české studentky a ještě ve Skandinávii se vzali.

Najít si v Brně práci mu trvalo osm měsíců, kvůli manželce vytrval.

„Zrovna tohle bych nekomentoval,“ reaguje se smíchem na dotaz, zda je rád, že se nemusel oženit s dívkou, kterou mu vybrali rodiče. Připouští, že zpočátku nadšení nebyli.

„Docela je to šokovalo. Především proto, že mě poslali studovat a čekali, že se vrátím, ne že se ožením v Evropě a zůstanu tam. Teď už je to v ale pořádku.“

Z Finska přijížděl s představou, že celá Evropa - co se týče kvality života - je v podstatě stejná. „Pochopil jsem rychle, že to není úplně pravda. Překvapili mě bezdomovci, ve Finsku jsem neviděl snad žádného, a taky zastaralá infrastruktura. Na druhou stranu mě uchvátily udržované zámky a hrady, hrozně rád jezdím po památkách, byla to pro mě ideální volba,“ vyzdvihuje.

Rozhodujete se sami za sebe, ne podle příbuzných

Mansoor Azeem

  • Je mu dvaatřicet let. Pochází z pákistánského města Kharian nedaleko oblasti Kašmíru.
  • Před osmi lety odjel do Finska studovat informační technologie. Také se tam oženil s Češkou, která ve Skandinávii rovněž studovala.
  • V Brně pracuje jako manažer - jeho úkolem je předcházet systémovým chybám.
  • Pochází z šesti sourozenců, má pět sester, dvě z nich žijí mimo Pákistán.

Dlouho si nemohl zvyknout oslovovat svého šéfa jménem, Pákistánci totiž chovají velký respekt ke starším či váženějším osobám a volbou oslovení ho vyjadřují. „Bylo to pro mě zvláštní, měl jsem blok. Myšlenka projevování respektu člověku, který si to zaslouží, se mi líbí. Šéf i učitel se respektovat musí. Tady, ať oslovíte jménem kohokoli, nikdo s tím nemá problém.“

Češi podle něj nejsou tak otevření jako Pákistánci, ale jsou otevřenější než Finové. „Mí krajané jsou přátelští a pohostinní, na českých vesnicích je to podobné, ale ve městě se to moc nevidí,“ srovnává.

Pochází ze šesti sourozenců, dvě z jeho pěti sester také žijí mimo rodnou zemi. „Pákistánci jsou více orientovaní na rodinu než Češi a řídí se převážně tím, co si myslí příbuzní. Naproti tomu Češi se rozhodují většinou sami za sebe, zkrátka jsou nezávislejší,“ myslí si sympatický inženýr.

Překvapilo ho zjištění, kolik Čechů utrácí za dovolenou, i když třeba zatím nebydlí ve svém. „Nejsou nejbohatší, ale tohle si chtějí dopřát. V Pákistánu velká většina lidí nikdy na dovolené nebyla, je to pro ně plýtvání penězi. Platy jsou pětkrát nižší než české,“ říká.

Volný čas Pákistánci obvykle tráví doma nebo obrážejí slavnosti či svatby. Oproti tomu typický Čech je podle něj aktivní - chodí na výlety, sportuje. Mansoor Azeem také rád vyrazí na procházku či kolo, ovšem jedině v létě.

Vyzpovídali jsme už 25 cizinců. Vyberte si na mapě:

V moravské metropoli postrádá arabské jídlo a během zimních měsíců také chutnou zeleninu.

„Občerstvení typu McDonald’s považují Pákistánci za něco extra. Teď je to, tuším, dva roky, kdy se u nás začaly objevovat fastfoody. Lidé se kvůli hamburgeru hezky oblečou a pak se chlubí fotkami na Facebooku. Na tamní poměry je jídlo drahé, i když stojí stejně jak v Česku. Ne všichni si to mohou dovolit.“

Pouštět sednout jen starší ženy? Divné

Většina Čechů jej považuje za Inda. Jeho rodnou řečí je paňdžábština, hovoří ale také urdštinou, hindštinou a k tomu plynně anglicky. Česky umí jen trochu.

„Dokážu takto přežít. Stačí to na nákupy i cesty mimo město. Chci se naučit, ale jsem prostě líný,“ přiznává. „Češi by mohli být malinko trpělivější. I když řeknete, že nerozumíte, pokračují v monologu, akorát hlasitěji,“ kroutí pobaveně hlavou.

Nejčtenější Cizinci v Brně

Párkrát se potýkal s potížemi při vyřizování dokumentů a musel žádat přátele o tlumočení na úřadech. „Mám ale i dobré zkušenosti, kdy se úředníci skutečně snažili pomoci i přes svou omezenou znalost angličtiny, přitom mluvit cizí řečí nebyla jejich povinnost a vůbec to dělat nemuseli,“ podotýká.

Většina Pákistánců nikdy nežila samostatně mimo rodné město a jsou zvyklí se nechat opečovávat, nejprve matkou a pak manželkou.

„V naší kultuře se muži na domácích pracích moc nepodílejí. Vydělávají a pracují mimo domov. Ženy naopak zastanou samy péči o domácnost. Tady muži doma pomáhají i vaří. Já jsem ve Finsku zpočátku vůbec nebyl schopen kuchtit, bylo to náročné.“

Ohromilo ho, jak Češky dokážou skloubit zaměstnání se vším ostatním. „U nás nemáme koncept toho, aby si ženy někam vyrážely - třeba na kávu s kamarádkami. Ven chodí nakupovat, někde je to striktní a musí je doprovázet muž, jiné mohou klidně i samy. Hodně závisí na rodině, kolik jim dá volnosti.“

V Brně ho udivilo, že v hromadné dopravě cestující uvolňují místo k sezení vesměs pouze starším ženám. „Nechápal jsem, že muži sedí a ženy stojí. U nás pouštíme v autobusech sednout všechny ženy bez ohledu na věk.“

I když se brání zobecňování, až na výjimky jsou podle něj Češi vesměs milí a tolerantní lidé. „Můžete udělat se svým vzhledem cokoli a nikdo se nad tím nepozastaví. Když budu měsíc chodit do kanceláře ve stejném outfitu, nikdo to nebude řešit - zkrátka proto, že je to každého věc. Ale to, že vás nezkritizují, ještě nemusí znamenat, že si toho nevšimli a jste jim ukradení,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Sršni v Brně zaútočili na běhající děti, záchranáři ošetřili čtrnáct školáků

Bolestivé píchance a stres způsobil útok sršňů skupině školáků běhajících v parku v brněnských Židenicích. Záchranáři...

Místo uhlí „vytěží“ z bývalých dolů vodu, díky turbíně vyrobí elektřinu

Vodní zdroje z bývalých jihomoravských dolů už nepřijdou nazmar, poslouží na výrobu energie nebo k zalévání zeleně, aby...

Maskovaný muž s nožem si v bistru vynutil kus pizzy, teď mu hrozí vězení

Podivné přepadení se v pondělí odehrálo v bistru v Hodoníně. Maskovaný muž s nožem si tam vynutil porci pizzy zdarma....

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...