Na brněnském nádraží otevřeli půl roku od výluky čekárnu z kontejnerů

  17:58aktualizováno  17:58
Pohodlnějšího čekání na vlakové spoje se dočkali cestující, kteří využívají brněnské dolní nádraží. Dnes začala fungovat kontejnerová čekárna, která kromě komfortního zázemí také ukazuje model nové plánované čtvrti v jižním centru Brna.

Osm skládacích a částečně prosklených kontejnerů vytvořilo u zastávky autobusu číslo 61 prostor, v němž se lidé nejen schovají před nepřízní počasí, ale dozví se také zajímavosti z historie nádraží. V jedné části nové budovy ji představuje krátká výstava. 

„Předpokládáme, že čekárna bude lidem sloužit hlavně v jarním a letním období, protože je tu i venkovní posezení. K dispozici ale bude samozřejmě i v zimě, prostory se dají vytápět. Vlaková výluka, která navádí vlaky na dolní nádraží, potrvá do prosince,“ připomněl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Kromě posezení si v čekárně mohou cestující také nechat nabít telefon, využít Wi-Fi připojení a sledovat informace o odjezdech vlaků na dvou digitálních tabulích. Kolem venkovního posezení budou pravidelně otevřené food trucky s občerstvením a kávou. 

„Náklady se pohybují kolem pěti milionů korun, stavbu zaplatilo město. Spolupracovali jsme i s Brněnskými komunikacemi, na jejichž pozemku čekárna stojí, a městskou zelení. Díky nim vypadá i venkovní prostranství upraveně,“ podotkla na slavnostním otevření Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra, které mělo vybudování čekárny na starosti. 

Nové nádraží se začne stavět v roce 2022, věří architekt

Čekárnu městští radní otevřeli po půl roce od začátku vlakové výluky. „Chtěli jsme cestujícím čekání zpříjemnit, i když víme, že lidé využívají už přistavené čekárny od Správce železniční dopravní cesty. Projde jich tu denně asi 15 až 18 tisíc, takže věřím, že bude využívaná. Čekárnu jsme otevřeli v nejkratším možném čase od nápadu na realizaci,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Fotogalerie

V jedné části čekárny si lidé mohou také prohlédnout model nové čtvrti, která by v okolí ulice Trnité měla vyrůst společně s novým nádražím. „Model zobrazuje část od Petrova až po dolní nádraží. Dříve se tato oblast označovala jako nové jižní centrum, teď o ní mluvíme jako čtvrti Trnitá. Model zobrazuje čtvrť už s plánovanými budovami,“ sdělil Michal Sedláček z Kanceláře architekta města Brna. 

Ten počítá se začátkem stavby nádraží v roce 2022. „Za pět až sedm let bychom pak mohli vidět první budovy na loukách kolem nádraží. Letos vyhlásíme architektonickou soutěž, výsledky by měly být zveřejněné příští rok,“ dodal Sedláček. 

Vystavovat a prodávat své výrobky v čekárně budou i drobní brněnští umělci a řemeslníci. Lidé na dolním nádraží mohou také využít Kiss and Ride parkoviště, na kterém mohou vyzvednout nebo naopak vyložit své blízké a s autem následně odjet.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

Najdete na iDNES.cz