Parkoviště u Boby centra v Brně, které získalo město.

Parkoviště u Boby centra v Brně, které získalo město. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno si vykupuje cestu ke stadionům za Lužánkami, vyplatilo přes 13 milionů

  • 6
Brněnský magistrát udělal další krok, aby se pohnuly plány se stadiony za Lužánkami. Po jarní směně pozemků teď zaplatilo jinému podnikateli 13,5 milionu, aby ukončilo spor v případě soukromých garáží na obecním pozemku.

Z účtu města Brna odešlo nedávno 13,5 milionu korun firmě LP Expo – jako „usmíření“ za vleklý soudní spor o podzemní garáže za Lužánkami. A to přesto, že stojí na obecním pozemku a jejich původní majitel Lubomír Hrstka, někdejší tvůrce Boby centra, dostal už před šestnácti lety výpověď.

Jde o další krok v přípravě nového fotbalového a hokejového stadionu, po kterém volají tisíce fanoušků. Na jaře město směnilo potřebný pozemek s firmou Eiskon Develop. V případě garáží bylo miliony nutné zaplatit, jinak by se plány nehnuly z místa. Soudy totiž opakovaně rozhodly v neprospěch města.

Garáže netřeba, pozemky ano

„Peníze už jsme odeslali. Dohoda znamená, že obě strany stáhnou všechny žaloby a odvolání a začneme s čistým stolem,“ poznamenal náměstek brněnského primátora pro správu majetku města Richard Mrázek (ANO).

Podle něj se povedlo usmlouvat kompromis mezi osmi miliony korun, které si podle znaleckého posudku nárokovalo město, a částkou téměř 21 milionů, které chtěl po městu majitel LP Expo Libor Procházka.

Paradoxem je, že garáže město nepotřebuje, ale užívat svůj vlastní pozemek ano. V budoucnu by měl sloužit hlavně jako zázemí pro návštěvníky obou plánovaných stadionů za Lužánkami.

„Mám obavu z toho, aby se město nenechalo zahnat do kouta. Součástí dohody o narovnání mělo být i nějaké konečné řešení, třeba dohoda o nájmu s jasně stanovenými pravidly. Nejde totiž jen o garáže, ale pan Procházka si nárokuje i sloupy veřejného osvětlení, obrubníky a vozovku,“ míní Oliver Pospíšil z opoziční ČSSD, který působil na postu náměstka pro majetek města za bývalého vedení a s kauzou je obeznámený. Zaplacení částky posvětili zastupitelé.

Jak dál se bude vědět v září

Kořeny sporu, který se táhl 12 let, sahají až k přelomu století – do období krachu Hrstkova impéria, kdy garáže z konkurzní podstaty získala firma LP Expo brněnského podnikatele Procházky.

Stadiony za Lužánkami

  • Brno řeší poslední pozemkové zádrhele, které zatím brání budoucí stavbě brněnského fotbalového stadionu a hokejové haly.
  • Na jaře získalo místo vedle „jámy“ po staré hokejové hale za Lužánkami v hodnotě 11 milionů. Výměnou Brno pustilo areál s garážemi a sklady naproti přes Sportovní ulici za 65 milionů s tím, že Eiskon Develop rozdíl doplatí. Pro vlastní stavbu zimní haly to byl poslední nevypořádaný pozemek.
  • Zastupitelé odmávli 13,5 milionu pro firmu LP Expo, aby se uzavřely dvanáctileté spory kolem podzemních garáží v Drobného ulici.

Problém nastal v roce 2005, kdy město nechalo zpracovat studii rozvoje území Ponava a potřebovalo si ujasnit vlastnické vztahy.

Zjistilo se, že garáže, které stojí na jeho pozemku, nejsou zapsané v katastru nemovitostí a že v nich figuruje pouze vjezd. Navíc smlouva na garáže je už od roku 2001 vypovězená, protože Hrstka neplatil za nájem.

Město tedy zažalovalo nového majitele, firmu LP Expo, o částku téměř 4 miliony korun pro neoprávněné obohacování. Ten ale odpověděl žalobou na město o stejnou částku. Spory, kdo komu vlastně dluží a kdo se neoprávněně obohacuje, se táhly dlouhou řadu let a s přibývajícími roky se částka zvyšovala a Brno prohrávalo.

Libor Procházka totiž přesvědčil soudy, že parkoviště tvoří střechu jeho garáží, a tedy patří jemu, a pokud tu město dovolí Brňanům zdarma parkovat, mělo by mu platit za nájem. Pokud mu neplatí, neoprávněně se obohacuje. Teď už Brno nechtělo agónii prodlužovat a rozhodlo se raději zaplatit.

I když je srovnaná minulost, o budoucnosti garáží se jedná dál.

„Hledáme cestu, jak stavby na našich pozemcích získat do vlastnictví města. Rádi bychom tam postavili parkovací dům, který by sloužil návštěvníkům fotbalových a hokejových utkání i lidem v této části města,“ poznamenal Mrázek.

Jestli ale garáže radnice nějak využije, není jasné. „Nejdříve musíme zjistit, v jakém jsou stavu. Znalci nyní oceňují nemovitosti i hodnotu společností, které podnikateli Procházkovi patří. Výsledky budeme znát někdy v polovině září,“ doplnil Mrázek.

Měl tu stavbu odstranit, míní bývalý náměstek

Příkřeji než sociální demokrat Pospíšil hodnotí krok města předseda spolku Brno+ Robert Kotzian, který byl ve stejné době technickým náměstkem zvoleným za ODS.

„Město nemělo ustupovat, nebo alespoň usmlouvat nějakou lepší cenu. Smlouva skončila už v roce 2001. Ty garáže tam stojí protiprávně. Správně mu měli říct, aby stavbu odstranil,“ míní Kotzian.

Podnikatel Libor Procházka se k věci nechce vyjadřovat. „Je to velmi citlivá a složitá záležitost a město mě požádalo, abych se do doby, než se vyřeší, zdržel komentáře,“ uvedl pouze.

Na místě jsou dnes betonové zátarasy, které tam v únoru nechala umístit společnost LP Expo.

Jen dopravní značka s parkovacími hodinami a mýtní budka napovídá, že tu někdy v minulosti lidé za parkování platili. Podle pamětníků to mělo být někdy od druhé poloviny roku 2013 do března roku 2014. Jestli tu ale vybíral majitel garáží, se nepodařilo při soudních jednáních dokázat.