Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

  6:44aktualizováno  6:44
V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních specialistů. Chybí však praktici, kteří stárnou. A právě to chce kraj společně s městem změnit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Na vyšetření bolavé ruky nebo menší chirurgický zákrok se v Brně čeká mnohdy až několik měsíců. V největším jihomoravském městě je přitom nejvíce soukromých ambulantních specialistů na počet obyvatel.

Podle posledních čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) připadá na jednu ordinaci 514 lidí, v Praze pak 670. V celoevropském měřítku jde o skutečný unikát. Žádné jiné město nemá z tohoto pohledu tak hustě pokrytou zdravotnickou síť.

Podle expertů však počet ambulantních specialistů roste na úkor praktických lékařů, jichž naopak ubývá.

Tento negativní trend chce zastavit brněnský magistrát ve spolupráci s krajem. Vyžádaly si proto nová data, která napovědí, jakých odborníků má město mnoho a kde je naopak třeba získat nové posily.

„V případě Brna a Prahy hraje na současné situaci velkou roli fakt, že kapacity zdravotní péče v uplynulých 15 až 20 letech nikdo neplánoval. Zatímco ambulantních specialistů je hodně, průměrný věk praktických lékařů převyšuje 58 let. Odchází tak postupně do důchodu a nikdo je nenahrazuje,“ poznamenal ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Podle děkana lékařské fakulty a nastupujícího rektora Masarykovy univerzity v Brně Martina Bareše jde až o bezpečnostní riziko.

„Taková data měla být zpracována už dávno. Populace stárne a do budoucna nemáme zajištěnou dostatečnou péči. Právě praktičtí lékaři jsou totiž základním článkem systému. K nim jdeme s potížemi nejdříve, až poté k ambulantnímu specialistovi,“ podotkl neurolog Bareš.

Výhodnější smlouvy, bez služeb

Tvrdí, že „zaspaly“ zdravotní pojišťovny i Česká lékařská komora, protože ty se na registraci nových ambulancí podílí.

„Počty ordinací je třeba regulovat a přijmout i další opatření. Ambulantní specialisté mají totiž všeobecně oproti praktickým lékařům výhodnější smlouvy, a navíc nejsou nucení chodit sloužit do nemocnic na pohotovosti,“ vysvětlil Bareš.

Síť primární a ambulantní péče je však podle Jany Sixtové z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny rozložená rovnoměrně po celé České republice.

„Pokud zjistíme zhoršenou dostupnost určité péče v konkrétním regionu, vypíšeme výběrové řízení na nového poskytovatele. Konečnou registraci nové ambulance vydává krajský úřad,“ nastínila Sixtová.

Ani prezident České lékařské komory Milan Kubek s Barešovým pohledem nesouhlasí.

„O nasmlouvání nových ordinací nerozhodujeme. To je věc právě zdravotních pojišťoven, které mají povinnost zajistit dostupnost péče pro své klienty. Vzhledem k situaci ve zdravotnictví a čekacím dobám na vyšetření u ambulantních specialistů bych ordinace nereguloval. Kdo razí opačný názor, asi o zdravotnictví nic neví,“ prohlásil Kubek.

A zdůraznil, že ambulantní specialisté nemalou část práce v konečném důsledků odvádí zdarma. „Pět až deset procent výkonů se jim standardně neproplácí,“ tvrdí.

O situaci v Brně se zajímá také Sdružení ambulantních specialistů. Podle místopředsedkyně a brněnské lékařky Marie Duřpektové jde však o složitou problematiku, která nemá jednoduché vysvětlení.

Zaplní chybějící místa medici?

Podle ministerstva zdravotnictví musí nadbytek některých specializací nad jinými řešit primárně kraj s poskytovali péče a zdravotními pojišťovnami.

„Jsme si také vědomi, že mezi jednotlivými provozovateli ambulancí existují rozdíly v úhradách za jejich práci. Snažíme se situaci ve spolupráci s pojišťovnami narovnat. Bereme však v úvahu i kvalitu péče v jednotlivých zařízeních,“ sdělila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Nejnovější čísla a analýzy zveřejní ÚZIS na konferenci v Brně na začátku září. Podle Duška lze očekávat, že zhoršující se trendy, kdy ubývá praktických lékařů a naopak narůstá počet ambulantních specialistů, se opět potvrdí.

Náměstek primátorky pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL) tvrdí, že magistrát o nová data také požádal. Vedení města chce zjistit, zda ambulance v Brně primárně slouží místním, nebo mimobrněnským pacientům.

„Co se týče praktických lékařů, chybí především pediatři. Hovořil jsem o tom už s děkanem lékařské fakulty a jsme ve shodě. Budoucí mediky je potřeba motivovat, aby si vybírali specializace, ve kterých odborníci chybí,“ nastínil Hladík další plány.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Další z rubriky

Milicionáři a členové SNB řádili před 50 lety v Brně jako komanda nacistů

21. srpna 1969 se postavili policejní složky, milicionáři i armáda v Brně proti...

Byl to den, kdy Češi v ulicích válčili sami proti sobě. 21. srpen 1969 je sice ve stínu událostí z předešlého roku, na...

Těžaři štěrku účelově obešli jihomoravské úřady, kritizuje ombudsmanka

Těžba štěrkopísku.

Skoro deset let už trvá spor o plánovanou těžbu štěrkopísku nedaleko Moravského Písku. Proti záměru těžařů se staví...

Před výbojem nikdo neuskočí. V Brně testují speciální ochranné obleky

Oprava vedení vysokého napětí - nepoužívat, dokud nevyjde celá reportáž (19.

Práce u drátů vysokého napětí, ale i obyčejný „vypadlý“ jistič, zapojená svářečka nebo nahození pojistek. U všech...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz