Lepidlo z Brna může zkrátit léčbu zlomenin, na prasečí kosti funguje

  7:07aktualizováno  7:07
Z několika týdnů na pár dní se může zkrátit léčba tříštivých zlomenin, pokud se uchytí projekt brněnských lékařů a vědců. Ti vyvíjejí speciální lepidlo, které by fraktury jednoduše spojilo, a už jej úspěšně otestovali na prasečích kostech.

Kostní lepidlo musí splňovat řadu nároků. Nesmí být pro organismus a kostní tkáň toxické, musí být vstřebatelné a také dostatečně porézní. Dále musí podporovat vrůst novotvořené kostní tkáně do lepidla i do fixovaného kostního úlomku.

„Při tom všem by měla být přilnavost kosti k lepidlu natolik dostatečná, aby ani minimální síla nezpůsobila zničení lepeného spoje kostních úlomků,“ poznamenal mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Myšlenkou kostního lepidla se zabývají po celém světě, ale pouze v Brně se zatím podle Žáry povedlo vytvořit takové, které by se dalo použít v praxi.

Na vývoji spolupracuje kolektiv z Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Milana Krtičky s týmem vědců CEITEC VUT v čele s Lucy Vojtovou.

Lepidlo otestovali na stehenních kostech prasete získaných krátce po jeho smrti, kdy si ještě kost udržuje podobné vlastnosti jako v živém zvířeti. 

Lepidlo se vytvrdilo během 72 hodin

Na získaných kostech výzkumníci provedli přes stovku jednoduchých i tříštivých zlomenin, které slepili tak, že se obnovil tvar kosti. V některých případech byl spoj doplněn o  běžně používanou metodu dlahové osteosyntézy.

Fotogalerie

„Ztuhnutí lepidla a manipulační pevnost spoje nastala u většiny kostí do 120 sekund a k úplnému vytvrzení lepidla došlo během následujících 72 hodin, kdy byly kosti uchovávány při teplotě 37 stupňů Celsia ve fyziologickém roztoku,“ sdělil Žára.

Následné testování lepených spojů prokázalo dostatečné vytvrzení lepidla v podmínkách podobných lidskému organismu i jeho schopnost dostatečně fixovat kostní úlomky.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ shodli se Milan Krtička s Lucy Vojtovou.

Doba léčení zlomenin by se tak výrazně zkrátila. I přes nadějné výsledky testů však případné uvedení lepidla do praxe ještě potrvá.

„Než to budou moct eventuálně používat lidé, je to otázka ještě přibližně deseti let. Lepidlo musí být dobře přilnavé a zejména dobře vstřebatelné do celkového organismu, což se bude v dalších fází testovat,“ přiblížil Žára.

Autor:
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zloději v Brně vytrhli autem mříž klenotnictví, ukradli šperky za miliony

Čtyři maskovaní muži vykradli brzy ráno klenotnictví v centru Brna. Pomocí osobního auta vylomili mříž a z prodejny si...

Brno chce po developerech také školky a hřiště, zvýší to ceny bytů

Kdo chce ve větším stavět bytové domy v Brně, musí se postarat i o zázemí pro jejich obyvatele. Město chce vedle sítí a...

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Mikrobus na Vyškovsku sjel ze silnice, zranilo se deset lidí

Deset zraněných lidí si vyžádala havárie mikrobusu před obcí Nesovice na Vyškovsku. Mikrobus s ukrajinskou poznávací...

Najdete na iDNES.cz