Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Brno se v noci mění v past, vlaky i autobusy spí

  11:22
V nezáviděníhodné situaci se v Brně ocitnou cestující, jimž v devět hodin večer ujede poslední vlak do Olomouce. K cíli cesty se pak nedostanou dřív než po páté ráno. Mezitím ovšem musí absolvovat zdlouhavou noční cestu vlakem i autobusem s několika přestupy. A nic se na tom nezmění.

Počty vypravovaných vlaků z Brna v nočních hodinách odpovídají poptávce cestujících, tvrdí ministerstvo dopravy. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dálkové vlaky u Českých drah totiž objednává ministerstvo dopravy. A to žádné dodatečné noční spoje v budoucnu neplánuje.

"Současné vedení nic podobného nepřipravuje. Ale na jaře budou volby a všechno se může změnit," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

váš názor

Vadí vám, že v noci přestávají jezdit vlaky i autobusy?
Jaké máte zkušenosti s nočním cestováním?
Pište na adresu jan.broz@mfdnes.cz

Počty vypravených vlaků podle Hanzelky odpovídají aktuální poptávce cestujících, ale i současným finančním možnostem. "Odmítáme přepravovat vlak, ve kterém jedou jen dva lidé," dodal.

Brno Praha

Problém se netýká jen tratě mezi Olomoucí a Brnem, kde je noční pauza nejdelší. Ani cesta do Prahy není v pozdních hodinách jednoduchá. Pokud cestujícímu ujede z Brna poslední autobus v devět večer, musí si tři hodiny počkat na noční vlak z Maďarska.

"Lidé nechtějí jezdit tak pozdě večer, protože v době jejich příjezdu do Prahy už nejede metro," vysvětlil majitel společnosti Student Agency Radim Jančura, jehož žlutý autobus je posledním denním spojem z Brna do Prahy.

když nádraží usne

Nejproblematičtější je doprava z Brna do Olomouce. Poslední vlak s několika přestupy odjíždí z brněnského nádraží ve 21:03. Další spoj jede v 1:20 ze Zvonařky, ovšem cesta trvá skoro čtyři hodiny.

Do Prahy odjíždí poslední autobus Student Agency ve 21:00. Směr Ostrava jede přímý vlak ve 21:02. Pak následují už jen zbytečně zdlouhavé spoje s mnoha přestupy a zajížďkami.

Autobus do Zlína jede ve 22:00, potom až ve 1:20 ráno.

V opačném směru ovšem podobný problém nehrozí. Téměř každou hodinu opouští Prahu směr Brno vlak nebo autobus.

Jančurova společnost nedávno uvedla do provozu nový spoj, který z hlavního města vyjíždí krátce po půlnoci. "Lidé si tak můžou do Prahy vyrazit za kulturou. Jet zpátky vlakem se jim moc nechce, protože to je nebezpečné," říká Jančura.

Koncerty ve Zlíně

Koncerty a divadelní představení jsou také jedním z hlavních důvodů, proč lidé v noci cestují. "Často jsem chtěl jet na koncert do Zlína, ale neměl bych se jak dostat zpátky. Tak jsem raději nejel nikam," stěžuje si Vojtěch Blahut z Brna.

Ten nakonec vyřešil problém s nočními vlaky svérázně. Našel si ve Zlíně přítelkyni a přespává u ní.

S omezením noční dopravy se potýkají i ti, kteří cestují mezi jihomoravskými městy. Kolem desáté hodiny se zastavuje doprava v kraji. Tou dobou brněnské nádraží opouští poslední vlaky do okolních vesnic a městeček a většina autobusů integrovaného dopravního systému už míří do garáží.

Kulturychtiví návštěvníci Brna a zaměstnanci, kteří končí až pozdě večer, se proto musejí spolehnout na auto. A vůz budou muset využívat i nadále. Za dopravu na jižní Moravě totiž zodpovídá kraj a tomu za současné krize chybí peníze.

O stovky milionů korun méně

"Rozšiřování spojů do pozdějších hodin nepřipravujeme. Za této situace je každé rozšiřování spojů iluzorní. Máme o 900 milionů míň než loni," popsal krajský radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil.

Kraj je totiž povinen zajistit v obcích pouze základní dopravu. Ta se určuje podle počtu obyvatel místa a dlouhodobého počtu cestujících na dané lince.

Podle Michala Kocourka ze společnosti Kordis musí do každé obce dojet minimálně šest spojů v každém směru během pracovního dne a tři ve svátky. To se ovšem netýká nočních autobusů.

"Pozdější spoje jsou vnímány jako určitý nadstandard. Pokud o ně mají obce zájem, není to problém. Na jejich provozu se ale musí finančně spolupodílet," vysvětlil Kocourek.

Cena, kterou zastupitelé obcí za takový spoj zaplatí, se liší podle podle počtu kilometrů, které musí autobus ujet. Z částky se odpočítává tržba z prodeje jízdenek. Podle Kocourka není konečná suma nijak vysoká. Přesto si za nadstandardní dopravu v kraji doplácí jen deset obcí.

"O víkendu tady jede poslední autobus v půl desáté a ani přes týden to není nic moc. Rozhodně bych ocenila i pozdější spoje. Kvůli jednoduší cestě z práce, ale i víkendové zábavě v Brně," kritizuje děravé jízdní řády Žaneta Kopcová z Blažovic.

Mají šanci polepšit si alespoň ti, kteří míří do Olomouce? Osmihodinová noční přestávka se nejspíš nezkrátí. Markéta Přehnalová z Brna studuje druhým rokem v Olomouci a stěžuje si, že "dva poslední autobusy jedoucí z Brna bývají beznadějně plné".

Ovšem podle Davida Rause ze společnost Tourbus, která vypravuje první ranní autobus, jeho firma rozšíření jízdních řádů nechystá.

Autoři:
  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Z věže ve Znojmě zmizely originály listin, zjistili to po téměř 30 letech

Kvůli rekonstrukci radniční věže ve Znojmě byly v polovině září sejmuty a rozpečetěny pamětní schránky z její nejvyšší...

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Vrací se bitva tří císařů, Napoleon u Slavkova ohromí lvím skokem

Tisícovka vojáků ze 14 zemí a pootočené bojiště. Slavkov u Brna a Tvarožná se po dvouleté pauze vrátí do roku 1805....

Brno dál marně hledá provozovatele arény, ani podruhé se nikdo nepřihlásil

Za astronomických pět miliard korun plánuje Brno postavit novou arénu na výstavišti, která bude sloužit jak sportu, tak...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...