Také Brno vyjde vstříc rodičkám, chystá centrum pro porody bez lékaře

  11:00aktualizováno  11:00
Po vzoru Prahy plánuje také Brno nové centrum, kde se o těhotné ženy postarají výhradně porodní asistentky. Záměr má podporu vedení města i ministerstva zdravotnictví, zařízení vznikne při Nemocnici Milosrdných bratří.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Nemocnice Na Bulovce

Rekordní porodnost hlásí Fakultní nemocnice Brno – za prvních šest měsíců 3 118 porodů, což je o 85 více než za stejné období loni. Podle mnohých jde o další důkaz, že největší jihomoravské město se bez nových porodních zařízení neobejde.

Kromě dlouho plánované obří porodnice v Bohunicích město nově prosazuje také vznik takzvaného Centra porodní asistence. Plánuje ho postavit v areálu Nemocnice Milosrdných bratří.

„Zařízení by fungovalo na principu penzionu, ve kterém nejsou lékaři a vše je v kompetencích porodních asistentek. Pokud by se však porod zkomplikoval, pomoc by byla nablízku,“ nastínil koncept náměstek primátorky pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL).

První takové centrum v Česku otevřela v únoru pražská Nemocnice Na Bulovce. Jde o alternativu konceptu porodního domu, který měl fungovat samostatně mimo nemocnici, tedy bez patronátu lékařů. Proti tomu se však kvůli bezpečnosti dětí i rodiček dlouhodobě staví ministerstvo zdravotnictví.

A tak svoji vizi poupravilo i Brno. „Jsme součástí pracovní skupiny na úrovni ministerstva zdravotnictví. Plánujeme se inspirovat v zahraničí, a kdyby měl zájem o zřízení centra soukromý investor, tak má v Brně určitě zelenou. Jinak ho postaví město,“ vzkázal Hladík.

Lékař u porodu není, ale je na blízku

Nyní se řeší, jak má zařízení konkrétně vypadat. Hladík už jednal i s ředitelem Nemocnice Milosrdných bratří Josefem Drbalem.

„Domluvili jsme se, že se sejdeme i se zástupcem Nemocnice Na Bulovce. Nyní si musíme vyjasnit konkrétní vize, jako například kapacitu centra. Areál nemocnice je prostorný a umožňuje celou řadu aktivit,“ podpořil záměr Drbal.

Vznik specializovaných center podporuje ministerstvo hlavně kvůli zájmu rodiček.

„Taková zařízení jsou kompromisním řešením. Právě proto, že je v nich možné, aby porod proběhl pouze pod vedením porodní asistentky, zároveň však aby v případě komplikací pomohl lékař. Bezpečnost matky a novorozence je pro ministerstvo prioritou,“ poznamenal mluvčí resortu Jan Brodský.

Moderní přístup k porodům chce ministerstvo postupně zavést ve všech svých nemocnicích, kde přijde na řadu renovace porodních oddělení. To je i případ Fakultní nemocnice Brno, kde se plánuje stavba nového zařízení, které zvládne šest tisíc porodů ročně.

Počítá se s několika pokoji, kde se rodičky dostanou výhradně do péče porodních asistentek. „Začátkem srpna nám nemocnice předložila investiční záměr. Nyní je připomínkován a zpřesňován. Další lhůty jednotlivých fází projektu následně vyplynou,“ informoval Brodský.

Centra se ujmou, předpovídá sociolog

Jako pozitivní krok vnímá novinky výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. Zmiňuje například Velkou Británii, kde už podobný koncept funguje.

Centra porodní asistence

  • Jde o novodobá zařízení, kde se o rodičky starají výhradně porodní asistentky. Lékař je přivolaný až v případě komplikací. 
  • V Česku funguje jen jedno takové zařízení – od letošního února při Nemocnici Na Bulovce v Praze. 
  • Brno plánuje centrum porodní asistence postavit v areálu Nemocnice Milosrdných bratří. Moderní druh péče o rodičky má být také součástí nové obří porodnice, kterou ministerstvo postaví pro Fakultní nemocnici Brno. 
  • Kromě zmíněných center existuje také koncept takzvaného porodního domu, který ale není součástí nemocnice. Pracují tam jen porodní asistentky bez pomoci lékařů. 
  • Vznik porodních domů ministerstvo zdravotnictví nepodporuje, nová centra naopak ano.

„Vítáme plány ministerstva zdravotnictví, které chce vyjít vstříc rodičkám. Doufám, že po vzoru Prahy se podaří centrum porodní asistence zřídit také v Brně,“ konstatovala Hájková Klíčová, jež se jednání také účastní.

Hladík věří, že Brno uspěje. „Myšlenka má politickou podporu, máme ji ukotvenou i v koaliční smlouvě, což je výrazný aspekt,“ domnívá se náměstek primátorky.

Sociolog Petr Fučík z Masarykovy univerzity nicméně upozorňuje, že současná čísla porodnosti nejspíš nevydrží. „Nárůst je spíš odraz ode dna způsobený věkovým složením obyvatel. Děti teď měla generace takzvaných Husákových dětí, ale žen v plodném věku bude postupně ubývat a porodnost spíše poklesne. Na konci 80. let se rodily slabší ročníky, tím pádem nás čekají hubená léta,“ míní Fučík.

Myšlenka vytvoření nových center je však podle něj z hlediska změny přístupů k porodům dobrá.

„Dorůstá generace, která je zvyklá na něco jiného, než byli naši rodiče. Věkový průměr prvorodiček v Brně je 30 let, 60 procent z nich má vysokoškolské vzdělání, jsou informované a jejich požadavky jsou jiné než u předchozí generace. I když porodnost bude klesat, dá se předpokládat, že o alternativu v podobě porodních center se zájem ještě zvedne,“ podotkl sociolog.

Autoři: ,

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Spor o větrání v MHD skončil potyčkou, cestující si lehl do uličky

Ilustrační snímek

Kvůli otevřenému okénku v brněnském autobusu MHD se pohádali cestující tak, že musela zasahovat záchranná služba. Do...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Další z rubriky

Židovským dětem jsem za války opékala žabí stehýnka, vzpomíná partyzánka

Anna Kalousová s medailí Českého svazu bojovníků za svobodu. Za své hrdinství...

Anna Kalousová je poslední žijící znojemská bojovnice partyzánského odboje v době druhé světové války. Proti nacistům...

Muž utonul v Zámeckém rybníku v Lednici, kam spadl při sečení trávy

ilustrační snímek

V Zámeckém rybníku v Lednici utonul jednasedmdesátiletý muž, který do vody spadl během sečení trávy. Okolnosti nehody...

Tetuje šest let, dostal se až do New Yorku a klienty má na dva roky dopředu

Třicetiletý Igor Mitrenga tetuje necelých šest let, ale už uspěl ve světě....

Deset let kreslil graffiti po zdech, než si uvědomil, že jeho tvorba brzy opadá nebo ji někdo přemaluje. Třicetiletý...

Víno se dá popíjet ke všemu. Kromě buchtiček s krémem, radí sommeliér

Janko Martinkovič jako jeden z prvních Brňanů získal certifikát Asociace...

Janko Martinkovič se jako první z Brňanů stal certifikovaným sommeliérem. Dobrému vínu a jídlu zasvětil život. Vede...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz