Lékařská legenda složí funkci, vadí jí průtahy se stavbou porodnice v Brně

  11:24aktualizováno  11:24
Uznávaný porodník a gynekolog Pavel Ventruba po 26 letech opustí post přednosty ve Fakultní nemocnici Brno, kde se ročně narodí šest tisíc dětí. Nechce už čekat na stavbu obří porodnice, již roky prosazuje.

Pavel Ventruba oslaví v září 65 let. Za svůj život vychoval novou generaci lékařů, z postu přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno odejde po 26 letech. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Původně jsem chtěl skončit už před třemi lety, kdy jsem měl možnost odejít do důchodu. Nakonec jsme se dohodli, že vydržím, protože se konečně schylovalo ke stavbě nové porodnice. Bohužel se opět nezačalo a další tři až čtyři roky čekat nechci. Vždyť o ní diskutujeme víc než desetiletí,“ vysvětlil pro MF DNES jeden z nejuznávanějších českých porodníků Pavel Ventruba.

Je nejdéle sloužícím přednostou ve svém oboru v Česku a navíc si stále drží prvenství jako nejmladší profesor lékařských věd v oblasti gynekologie a porodnictví. Podílel se na zavedení umělého oplodnění a porodu prvního dítěte ze zkumavky v Československu.

Projekt na stavbu mamutí porodnice v Bohunicích je také jedno z jeho „dětí“. Dlouhá léta za něj lobbuje a vysvětluje, že hlavně chátrající provoz na Obilním trhu už není důstojný pro personál ani pacientky, protože tam každou chvíli hrozí vážná havárie. A i druhá část kliniky, sídlící v Bohunicích, má k moderní porodnické klinice 21. století daleko.

Proto celé roky snil, že s podporou státu postaví nové obří pracoviště, jež kapacitně zvládne kolem šesti tisíc porodů ročně.

„Z funkce přednosty odejdu na konci roku, aby můj nástupce mohl kliniku od ledna převzít. Zůstanu však nadále vedoucím Centra asistované reprodukce a náměstkem ředitele nemocnice. Pro novou porodnici jsem udělal vše, co šlo,“ řekl Ventruba.

V ideálním případě se začne stavět příští rok

Stavba tak již bude pod taktovkou nového přednosty. Nemocnice musela aktuálně přepracovat studii, aby se podařilo dodržet prvotní rozpočet, který počítá s necelými dvěma miliardami korun.

„Stavební práce totiž podražily až o 20 procent. Zredukovali jsme proto nezdravotnické provozy, ušetříme třeba na parkovacím domě. Náš návrh příští týden projedná ministerstvo zdravotnictví a po schválení i ministerstvo financí. Předpokládám, že stavbu porodnice budeme mít do prázdnin zaregistrovanou a vypíšeme výběrové řízení na projekt,“ informoval ředitel FN Brno Roman Kraus s tím, že v ideálním případě by se mohlo stavět už na začátku příštího roku.

Známé už je jméno Ventrubova nástupce. Komise vybírala ze tří kandidátů, z nichž zvítězil jedenačtyřicetiletý Vít Weinberger, dosavadní zástupce přednosty.

„Všechny tři jsem vychoval. Před výběrovou komisí obstáli, já jsem kvůli objektivitě nechtěl být jejím členem,“ poznamenal Ventruba.

Podle Krause je generační výměna obvyklá. Vždy, když se přednostovi blíží věk 65 let, vypíše vedení na jeho post výběrové řízení.

„Přednostové nemohou být přece nenahraditelní, vychovávají si nástupce. Profesor Ventruba šel v tomto ohledu příkladem,“ podotkl Kraus.

Čtvrtá změna v čele brněnských nemocnic

Weinberger jako nový přednosta chce pokračovat ve Ventrubových šlépějích. Stavbu nové porodnice považuje za naprostou prioritu.

Nový přednosta Vít Weinberger (41)

  • Studoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde dlouhodobě vyučuje. Aktuálně porodnictví a gynekologii.
  • Profesní zkušenosti sbíral i v zahraničí, například v Queen Elizabeth Hospital ve Velké Británii.
  • Pracuje jako zástupce přednosty porodnice pro léčebnou a preventivní péči ve FN Brno, od ledna se stane přednostou gynekologicko-porodnické kliniky.

„Nyní musíme převážet pacienty mezi dvěma pracovišti, stejně pendluje také personál. Nové zázemí prostě akutně potřebujeme. Jako přednosta chci zajistit, aby se po dostavbě přechod na nové pracoviště a sjednocení současných provozů povedly co nejrychleji,“ nastínil Weinberger.

Ventrubu jako kapacitu v oboru oceňují kolegové po celé republice. Přednáší také v zahraničí a zabývá se hlavně rozvojem nových metod diagnostiky a léčby poruch plodnosti.

„Osobně se s panem profesorem znám. Je to uznávaná kapacita, mnohé dokázal. Už jen získání profesorského titulu vypovídá o jeho schopnostech,“ podotkla například gynekoložka Olga Hlaváčková, která je členkou České gynekologicko-porodnické společnosti.

Ventruba je už čtvrtý, kdo v krátké době končí na postu vrcholného manažera v brněnských nemocnicích.

Funkci složil šéf Psychiatrické nemocnice Marek Radimský, kterého nahradí Pavel Mošťák. Rezignoval také Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu, jehož vystřídá onkolog Marek Svoboda. A odchod oznámil i ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Martin Pavlík, jehož nástupce zatím není známý.

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Hraboše kolem Brna trávila firma Bonagro, jed mohl zahubit i zajíce

ilustrační snímek

Jed na hraboše Stutox II rozmetal minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Jeho ředitel Roman...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Koňka pro bohaté i parní tramvaj, před 150 lety v Brně poprvé vyjela MHD

Nově zrekonstruovaná historická tramvaj 4MT k výročí MHD v Brně

Brno si připomíná 150 let od začátku provozu městské hromadné dopravy. Úplně první trať fungovala jen v létě, protože...

Najdete na iDNES.cz