"Výcvik vedou odborní instruktoři s platnou mezinárodní licencí, kteří vydají účastníkům roční osvědčení v souladu s normou Evropské Unie. Tento kurz trvá 5 dní a jeho součástí je teorie, platné normy, nebo právě technické a skalní lezení," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
Po vysilující záchraně čekaly strážníky ještě písemné testy a ústní otázky. "Využití lezecké techniky pro vstup do bytu ohroženého člověka se ukázalo jako rychlé a ekonomické řešení. Dochází tak k minimální škodě na majetku občanů. Mnohdy například stačí pouze rozbít okno a nemusí dojít k poškození drahých bezpečnostních dveří a zámků bytů," vysvětlila Kapitančiková.
Přes okno zachrání lidi v ohrožení i domácí mazlíčky
K akcím, kdy je třeba dostat se do bytu zvenčí, vyjíždějí strážníci z jednotky asi pětkrát za měsíc. "Za posledních několik let bylo už tímto způsobem zachráněno přes 60 lidí v přímém ohrožení života a zdraví," dodala mluvčí.
Mezi méně časté důvody k výjezdům patří i záchrany domácích mazlíčků, kteří uvíznou ve světlících domů a na stromech.
Ze sedmého patra spouštěli zloděje
Strážníci z jednotky občas zažívají i kuriózní akce. Takový byl případ zloděje, který se vloupal do bytu v sedmém patře přes balkon.
"Stalo se to na Mikuláškově náměstí se před několika lety. Muž vlezl do bytu přes balkon a pak zjistil, že nedokáže otevřít bytelné pancéřové dveře osazené několika zámky. Na cestu zpět přes balkon už ale nenašel odvahu. Sám se tak vlastně uvěznil uvnitř bytu, který chtěl vykrást. Jeho počínání neuniklo pozorným sousedům a tak se na místo dostavila hlídka strážníků," prozradila Kapitančiková.
Majitel bytu byl dlouhodobě mimo republiku, a tak přišla na řadu Jednotka operativního zásahu. "Nezvaného návštěvníka nešlo dostat jiným způsobem dolů, musel cestu na pevnou zem absolvovat spoutaný a spouštěný na laně," dodala mluvčí.