Brněnská ODS už zná náhradníky do sněmovny za stíhaného Kvapila

  18:06aktualizováno  18:06
Brněnští občanští demokraté už znají jména politiků, kteří by mohli nahradit bývalého starostu Žabovřesk Aleše Kvapila na kandidátce do sněmovních voleb. Podle předsedy oblastního sdružení Pavla Blažka by Kvapila mohl nahradit Evžen Šik, Petr Pleva, Petr Adámek, nebo Dana Filipi.

Aleš Kvapil. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Neformálně se o podobě kandidátky do květnových voleb brněnští politici bavili na ideové konferenci ODS v Městském divadle Brno.

"První otázkou vůbec je, zda to místo na kandidátce zůstane Brnu. Pokud ano, nabízíme svá čtyři jména," řekl šéf brněnské ODS Pavel Blažek. O konečném seznamu kandidátů rozhodne v pondělí jihomoravský regionální sněm strany.

Podle krajského šéfa ODS Jiřího Kadrnky je reálné, že číslo 6, které patřilo vyloučenému Aleši Kvapilovi, obsadí opět někdo z Brna. "Před sněmem v pondělí zasedne regionální rada a ta dá sněmu svá doporučení. Nebudou se ale týkat jen šestky, řešíme ještě další tři místa," potvrdil Kadrnka.

Kvapilem už se nezabývají

Občanští demokraté se na dnešní konferenci podle vlastních slov kauzou Aleše Kvapila již nezabývali. Ideová konference v Hudební scéně Městského divadla byla jen prezentací projektu Vize 2020 a prostor pro debaty ani nenabídla. V sále bylo celou dobu zhasnuto a světla mířila jen na řečníky.

Těch se vystřídalo skoro třicet. Čas normálně si popovídat měli politici jen v obědové pauze. Atmosféra připomínala přednášky na vysoké škole.

Policie odváží do vazební věznice obžalovaného Aleše Kvapila (vlevo)

Brněnská ODS chtěla počkat na soud

Oslovení členové ODS měli v otázce vyloučení Kvapila a bývalého tajemníka Brna-středu Radovana Novotného jasno: bylo třeba hlavně jednat rychle. "Je úplně jedno, o jakou politickou stranu se jedná, platí padni, komu padni. Pokud se ukázalo jasné podezření z korupce, pak nezbývá, než to vyřešit. A pud sebezáchovy ODS musí nutně velet udělat to rychle," řekl primátor Prahy Pavel Bém.

Podle místopředsedy ODS Davida Vodrážky vedení strany vyloučením Kvapila a Novotného hlavně vyšlo vstříc krajské ODS. "Je potřeba reagovat rychle a tvrdě. Pochybení bylo z našeho pohledu dost vážné, navíc jsme to udělali na žádost jihomoravského regionu. A bylo to v souladu se stanovami ODS, které jsme upravili na posledním kongresu právě pro tyto případy, aby bylo možné na žádost regionů rychle zakročit," potvrdil místopředseda.

Mimořádná TK Jihomoravské ODS kvůli korupční kauze Kvapil-Novotný. Na snímku Pavel Blažek (vpravo) a (vlevo) Robert Kotzian.

Doporučení bezodkladně vyloučit Kvapila s Novotným ze strany vzešlo z regionálního vedení ODS i přesto, že oblastní brněnská rada chtěla počkat na soud.

"Já rozhodně bych počkal. Tak vypadala i oblastní rada, která pro vylučování pod mediálním tlakem a bez znalosti jakýchkoli faktů nebyla. Výkonná rada se pak s ohledem na závažnost případu rozhodla, jak se rozhodla. To bych nerad komentoval. Ale já jako advokát bych počkal na rozhodnutí soudu," řekl MF DNES předseda brněnské ODS Blažek.

Podle regionálního šéfa strany Kadrnky byl problém v tom, že se s Kvapilem a Novotným, kteří jsou ve vazbě, nebylo možné spojit.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Další z rubriky

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Bál jsem se omrzlin, líčí fotograf, který zachytil Měsíc i dominanty Brna

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Byly teprve čtyři hodiny ráno, když brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi zazvonil budík. Ačkoli by si rád přispal,...

Jalta otevírá. Z ostudy Brna je VIP adresa, sídlí tam i rakouský konzulát

Podnikatel Richard Saliba nechal funkcionalistický palác Jalta zmodernizovat za...

Oprava brněnského paláce Jalta se chýlí ke konci. Stála 120 milionů a proměnila léta chátrající funkcionalistickou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz