Přišla o rodiče i snoubence, sama pak jako první Češka procestovala svět

  18:22aktualizováno  18:22
Barbora Markéta Eliášová, od jejíhož narození uplynulo 145 let, se stala první českou cestovatelkou, která projela takřka celý svět. A to i na přání T. G. Masaryka. Za její touhou cestovat byla snaha otupit smutek po smrti snoubence.

Barbora Markéta Eliášová v Tokiu v roce 1918. Sama přejala japonské zvyky, nosila kimono i účes. Také milovala tradiční podávání čaje. | foto: Náprstkovo muzeum v Praze

Budoucí věhlasná cestovatelka, jejímuž osudu se v aktuálním vydání věnuje týdeník 5plus2, se narodila 2. listopadu 1874 v malé vsi Jiříkovice nedaleko Brna. Osud jí dal do vínku neradostný životní start, vyrůstala jako sirotek.

Maminku si Barbora podle svých pozdějších pamětí vybavovala jako ženu s bledou tváří ležící na polštáři, kterou nesměla ani slůvkem vyrušit. Otec, zřejmě pracovník továrny, často za obživou cestoval a dívka z něho měla spíš strach.

Když byly děvčátku čtyři roky, matka zemřela a rok poté i otec. Starost o malou Barboru převzali za peněžní výpomoci obce kmotři. Dívka tak žila u různých „strýčků“.

Prvním byl šikovný švec, který ji měl rád stejně jako kupu vlastních dětí. Propadl však alkoholu. Dalším patronem byl jistý Štěpán, ale macecha nutila desetiletou dívku vstávat se služkami ve čtyři hodiny ráno a pracovat na poli.

Cizí lidé pro ni měli jen tvrdé pěsti a zlá slova

„Mívám dojem, že jsem vůbec neměla rodičů, vzpomínky na ně ztrácejí se mi v dalekých mlhách. Vím z vyprávění, že sešli se dva lidé přes velké překážky a láska jim dala snad trochu štěstí, ale ještě více žalu. Ti mne přivedli na svět a zanechavše mne tu Osudu či náhodám, odešli, odkud není návratu,“ vzpomínala v rukopise Na vlnách osudu.

Fotogalerie

„V mém dětství byli pak jen cizí lidé, kteří pro mě měli jen tvrdé pěsti a zlá slova. Myslím, že jsem ani nebyla dítětem, jen malým člověkem, který chodil mezi lidmi jako v mlhách či ve snu, uzavřen v sebe a tvořící si v nitru to, bez čeho je život tak těžký: kouzelné království dobroty a lásky,“ psala dále.

Barbora se prý nejlépe cítila ve škole, kde se znovu stávala dítětem. Patronát nad ní převzal kantor Hudeček, na jehož popud odešla ve 14 letech k bezdětnému páru do Brna.

Začala pracovat v továrně, učila se německy a za pár let získala práci služky u jisté brněnské herečky a její matky. Byly to Němky a dospívající děvče s sebou vzaly do Vídně, kde ji zásobily knihami a dokonce jí platily kurzy angličtiny a francouzštiny. Barbora se tak připravovala na vysněné povolání učitelky jazyků.

Japonci ji uchvátili

Vídeň si oblíbila, bála se ovšem postupujícího poněmčení a rozhodla se odejít do Prahy, kde začala učit. Studentky ji měly rády, napsala několik učebnic a brzy si našla snoubence. Jenže přišla životní rána. Její milovaný Jan náhle umírá na banální otravu krve a mladá žena se ocitá znovu sama.

Cestovatelku připomene výstava i vysazené sakury

Barbora Markéta Eliášová v zapomnění ve své domovině neupadla, naopak. V těchto dnech připravuje Moravská zemská knihovna v Brně o cestovatelce výstavu, otevřena bude na počátku prosince. Zároveň vznikne katalog o životě a díle B. M. Eliášové, na obou akcích se podílí i Muzeum Brněnska ve Šlapanicích.

V sobotu 2. listopadu byla za účasti zástupce japonské ambasády odhalena pamětní deska na domě v Roztokách u Prahy, kde Eliášová několik let žila a na náměstí nechala vysadila sakury. Tyto tradiční japonské stromy chce v Roztokách obnovit vznikající spolek, který se chce odkazu Eliášové věnovat.

„Zasvitlo mi ve spleti myšlenek nové světlo a ukazuje do dálky. Rozjedu se do světa. Podívám se, jak žijí lidé na jiném sklonu zeměkoule, jaké jsou jejich snahy, čím vyplňují život. Prostudovala jsem mapu světa a mám pevný a určitý plán: Japonsko,“ napsala.

Do země vycházejícího slunce se vydala v roce 1912, vlakem přes Rusko a poté lodí. Peněz měla málo, přátelé z Čech jí ale pomohli najít práci – začala učit angličtinu japonské pošťáky.

Japonci ji uchvátili. Milovala jejich vlídnost, pohostinnost a věčný úsměv stejně jako čistá obydlí či pěstěné zahrady. Pronikala do tajů exotické kultury, stala se prý první Evropankou, která absolvovala kurz ikebana, tedy tradičního vázání květin.

„Větvičky a květy kladou se k sobě do váz dle určitých pravidel, v různé výši a dokonce sklonu, a mají určitá jména, například nebe, země, člověk, muž, žena či děti,“ popisuje ve svém pozdějším cestopisu o Japonsku.

Zároveň se v knize přiklání k obecnému názoru, proč jsou Japonci malí. Evropané si tehdy mysleli, že je to kvůli častému sezení na zemi, kdy do nohou špatně proudí krev, a proto jsou zakrnělé.

Zaměstnanci ambasády kradli

Cestovatelka se po déle než roce vrátila do Čech, aby se po první světové válce na popud T. G. Masaryka zase vydala na východ, tentokrát jako zaměstnanec ambasády.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Spokojená ale nebyla, úředníci včetně samotného velvyslance ji neměli rádi, zároveň také kradli. Atašé byl brzy zbaven funkce, mimo jiné za prodej ambasádních klavírů pro vlastní prospěch.

Barbora Eliášová pak několik let pendlovala mezi Československem a nejrůznějšími kouty světa, psala knihy, doma pořádala přednášky a promlouvala i v novém médiu – rozhlase. Lidé její vyprávění milovali.

Barbora Eliášová nakonec na dlouhá léta zakotvila na ministerstvu zahraničí, po vzniku Protektorátu Čechy a Morava pomáhala odboji a množila protinacistické letáky. Po válce s podlomeným zdravím trávila dny na vozíku, zemřela v roce 1957 ve svém bytě v Praze v Nuslích.

Autor:
  • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značky místo semaforů mátly řidiče v Brně, za den se stalo pět nehod

Pět dopravních nehod se stalo v neděli odpoledne na křižovatce ulic Kotlářská a Kounicova v Brně, kde je omezený provoz...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Oprava brněnské ostudy začala, Zvonařku prosvětlí za sto milionů

Po řadě odkladů začala v pondělí v Brně očekávaná rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka. Modernizace za sto...

VIDEO: Řidiči vyjížděli z D1 v protisměru, nechtělo se jim stát v koloně

Hazardním způsobem se snažilo několik řidičů zkoušelo vyhnout zablokovanému úseku dálnice D1. Otočili se vyrazili v...

Do Znojma plného pohraničníků přišla revoluce váhavě, odvážných bylo pár

Před třiceti lety u rakouských hranic „strašila“ železná opona a s ní související útvar Pohraniční stráže. Ve Znojmě...

Cizí žena si mu postěžovala na těžký osud, pak muže v jeho bytě okradla

O své úspory přišel jednačtyřicetiletý muž z Brna, který si domů pozval ženu, již předtím potkal na ulici. Když usnul,...

Najdete na iDNES.cz