Děti jsou v ohrožení! Čtyři z deseti testovaných autosedaček propadly v crashtestu na celé čáře, pátá dostala nálepku nedoporučujeme. Žádnou zárukou kvality navíc není ani vyšší cena sedačky – tak shrnuje výsledky nejnovějšího testu redaktor německého magazínu Auto motor und sport Christian Bangemann.
Tak špatně nedopadl ještě ani jeden z testů, který redakce časopisu pořádá už 18 let.
"Nazvat výsledky jinak než katastrofou není možné. Nikdo z nás ani z týmu české pobočky společnosti TÜV Süd, v níž jsme testy uskutečnili, něco takového ani ve snu nečekal," říká Bangemann. "Může to vypadat, že výrobci investují minimální námahu do vývoje a sedačky navrhují tak, aby prošly jen velmi mírně nastavenými homologačními kritérii. Vývojáři se však nezabývají reálnými podmínkami, jaké simuluje i náš test," varuje Chris Bangemann.
Testovací karoserie při simulovaném nárazu v okamžiku zbrzdí z rychlosti 51 km/h na nulu. Toto brutální zpomalení figurínu doslova poskládá jako švýcarský nožík a u některých sedaček se dokonce postaralo o zlomení plastové skořepiny.
Dětské autosedačky, koupené v běžném obchodě, testovala zkušebna TÜV Süd v Úhelnici u Mladé Boleslavi. Technici je upevnili na pravé zadní sedadlo v testovací karoserii Volkswagenu Golf přesně podle návodu k použití. Ta pak při simulovaném nárazu v okamžiku zbrzdí z rychlosti 51 km/h na nulu – tohle brutální zpomalení testovací figurínu doslova poskládá a u některých sedaček se dokonce postaralo o zlomení plastové skořepiny.
TEST dětských autosedačekvýsledky testu přehledně |
Jedna zlomená, druhá vysmeklá
První sedačkou, která zklamala, byla Chicco Key 1, uchycená systémem Isofix (je lepší než uchycení jen bezpečnostním pásem). Chicco však nepoužívá tradiční úchyt v přední části sedadla pod nohama dítěte, ale řemen, který se ukotví na zadní straně opěradla ve spodní plastové konstrukci nad ocelovou tyčkou. Spojení je však při nárazu příliš namáhané a skořepina sedačky se při nárazu po celé šířce zlomila. Závěr je jasný: systém selhal.
"Nehraje roli, že zátěž působící na figurínu byla poměrně nízká a riziko zranění hodnotíme jako malé až střední. Sedačku jednoduše nedoporučujeme," říká Christian Bangemann a dodává: "Možná je to tvrdé rozhodnutí, ale test simuluje pouze první náraz, při němž by byla ochrana celkem dobrá, ale při druhém nárazu je už ochrana nulová. Při nehodách je běžné, že do havarovaného vozu narazí další nešťastník nebo vozidlo vrazí do další překážky."
Druhá sedačka, která svou úlohu nesplnila, je Recaro Polaric. Kompletně spoléhá na úchyty Isofix, bezpečnostním pásem se přichytit nedá. A právě jeden z kotvicích bodů Isofixu se při nárazu uvolnil a sedačka sebou nekontrolovaně smýkla. "Nejdřív jsme mysleli, že jsme udělali chybu při montáži, ale ukázalo se, že ne. Systém prostě selhal," říká Bangemann.
Navíc už jen montáž sedačky do vozu je problematická. Je poměrně velká a těžká, takže se s ní nemanipuluje právě nejsnadněji. Sedačku je třeba ještě navíc fixovat dvěma řemeny.
"Postup je velmi komplikovaný, uživateli hrozí, že některý krok vynechá či nezvládne zcela správně. Ideální je namontovat sedačku nastálo do jednoho auta," míní Bangemann.
Na rozdíl od Chicca však nebylo příčinou selhání špatné konstrukční řešení, ale chyba při výrobě. Pro tak renomovanou značku, jakou je Recaro, to určitě není dobrou vizitkou.
Ulomený plast z opěrky
Recaro spolupracuje na výrobě a vývoji sedaček s firmou Storchenmühle, a také druhý výrobek z jejich stáje negativně překvapil: modelu My Seat CL se odlomila část opěrky zad. Nezbylo než opět vynést verdikt – systém selhal, nedoporučujeme. V tomto případě je příčinou špatná volba materiálu: plast je příliš křehký, což naznačují i výrazné hrany zlomu. Opěrka zad je však nevydařená také po konstrukční stránce.
Třetí zástupce od Recara/Storchenmühle – Twin One – sice fatálně neselhal, ale ani zde nebyli technici zcela spokojeni. Velká zátěž v oblasti krku vedla k verdiktu "nedoporučujeme".
Se stejným hodnocením vyšla z testu i sedačka Concord Transformer. Má také nevhodnou konstrukci – při nárazu se sedačka prolomila téměř po celé šířce těsně u konce kovových částí. Navíc je poměrně drahá, a jak se ukazuje, ani to není úplnou garancí dobré bezpečnosti.
Čtyři sedačky lze doporučit
Čtveřice sedaček dostala hodnocení "doporučujeme". U modelu BeSafe Izi Combi X2 však technici vytkli složitou montáž, která je minimálně tak komplikovaná jako název. Druhým premiantem je Maxi Cosi Tobi. Ta zase vyžaduje dost dlouhý bezpečnostní pás, což může být v některých autech (např. Ford Kuga) velký problém.
Spokojenost panovala s výsledky modelů Cybex Solution X-Fix a Kiddy Discovery Pro. Ty potěšily i pokud jde o ceny, které se nacházejí ve středu testovaného spektra. Navíc se obě snadno instalují a jsou lehké na přenášení.
Hodnocení "doporučujeme s výhradami" si jako jediná ze sedaček odnesla Römer Eclipse, jež poskytuje uspokojivou ochranu.
Kompletní výsledky testu najdete ve třetím letošním čísle české verze magazínu Auto motor a sport.
OBSTÁLA I POUŽITÁKromě zbrusu nového exempláře sedačky Maxi Cosi Tobi jsme do srovnání zařadili i identickou, ale dva roky intenzívně používanou sedačku. V akci byla prakticky každý den a neustále střídala auta. Na druhé straně se o ni majitel vzorně staral, takže zub času se zde až tak nepodepsal. Mírně vysezenému čalounění ani drobným šrámům na vnější konstrukci se ale lze jen stěží vyhnout. Samotné bezpečnostní pásy sedačky i místa, kterými procházejí bezpečnostní pásy vozidla, jsou však plně funkční. I samotný náraz potvrdil, že bezpečnostní funkce sedačky nebyla nijak omezena. Všechny naměřené hodnoty pouze neznatelně zaostávají za novou. I ona tak obdržela hodnocení "doporucujeme". Přesto koupě sedačky z druhé ruky představuje riziko. Pokud nad nečím podobným uvažujete, vždy si musíte být jisti že: 1. Sedačka nikdy nebyla účastníkem žádné dopravní nehody. Nerozhoduje přitom ani rychlost při nárazu, jako spíše rozsah poškození vozidla. 2. Sedačka nesmí být starší než pět let. Po této době totiž muže dojít k únavě materiálu a poměrně velkému opotřebení (hlavně plastu), které se mohou negativně podepsat na funkčnosti systému. |