Nafta patří do kamen? Už dávno ne

aktualizováno 
V Evropě už se prodává víc naftových aut než benzinových. Palivo, které řidiči ještě před několika lety považovali za druhořadé, dnes čepují i závodní speciály v Le Mans a dokonce i klasické britské sporťáky. Kdy se naftové auto vyplatí?

Trident Iceni R | foto: Trident

"Nafta patří do kamen..."
Úsloví, které už ztratilo svůj význam. Tankovat naftu se už nestydí ani okruhové speciály.

Palivo, které ještě před nedávnem chutnalo především náklaďákům, loni dovezlo Audi k vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Dvanáctiválec s výkonem 478 kW (650 koní) a jedenácti sty kroutícími newtonmetry tam stanovil rekord závodu v počtu ujetých kilometru.

"Nafta byla kdysi vlastně spíš náhražkou benzínu, ale teď už je snad ve všem lepší naftový motor," říká autokrosový veterán Jindřich Kottek.

popisek Nafta není pro šneky
DIESELMAX JEDE 563 KM/H 

Italský server Infomotori napsal, že v loňském roce se v Evropě prodalo víc naftových než benzinových aut. Podle studie vypracované na základě údajů evropského sdružení výrobců automobilů ACEA, mělo 50,8 procenta nově prodaných aut v Evropě v nádrži naftu.

Magazín Quattroruote dodává: "Po letech boomu, který zvedl prodeje z 13,8 v roce 1990 na 49,3 v roce 2005, vzestup naftových aut ´ochladl´ v poslední době i díky zmenšení rozdílu mezi cenou benzinu a nafty."

Benzin nebo naftu
Za automobil vybavený naftovým motorem stále zaplatíme podstatně víc, než za stejný vůz s motorem benzínovým. Jakou variantu zvolit, aby vaše rozhodnutí bylo ekonomicky výhodné?

Cenový rozdíl mezi naftovou a benzinovou verzí stejného modelu auta může dosáhnout až několika desítek tisíc korun.

Prvním faktorem podle kterého se bude zákazník rozhodovat pro volbu zážehového (= benzinového), nebo vznětového (= naftového) motoru, by proto měl být počet průměrně ujetých kilometrů.

Pokud své auto využíváte pouze na městskou jízdu za nákupy, nebo na víkendový výlet na chatu, klidně můžete auto s dieselovým motorem oželet. V takovém případě pro vás bude určitě optimálnější, pořídit si menší benzínový vůz.

Opačná situace nastává v případě, kdy vůz užíváte k dennímu dojíždění do zaměstnání, pravidelným služebním cestám, nebo jiným dlouhým jízdám.

"Pokud najedete ročně více než 30 tisíc kilometrů, rozhodně byste o pořízení dieselového automobilu měli uvažovat," upřesňuje Petra Krainová ze společnosti AAA Auto.

Důležitou roli hraje i životnost motoru. Obecně platí, že dieselové agregáty vydrží déle než benzinové, je ovšem třeba se o ně náležitě starat. Běžná údržba je u benzínových i dieselových motorů cenově srovnatelná, větší opravy vznětových motorů bývají dražší.

Při dobré péči se vám na druhou stranu odmění dlouhou životností, výjimkou není ani to, že silný dieselový motor najede bez větších zásahů 400 i více tisíc kilometrů.

Pohon vašeho vozu bychom zkrátka měli vybírat podle toho, k čemu auto budeme používat. "Velký offroad přímo vybízí k výběru dieselové varianty, sportovní kupé bude opravdovým "sporťákem" jen s benzinovým motorem," říká Krainová.

Rychlé saze: Trident Iceni R
Britský malovýrobce, který se zabývá ruční výrobou sporťáků, připravil jednoho ze stále běžnějších naftových exotů.

Dvousedadlový speciál s odhadovanou cenou 100 tisíc eur, ve kterém na řidiče a kopilota dýchne stará dobrá Anglie, se kromě unikátní dvoudílné konstrukce průhledné střechy chlubí také vcelku netradiční pohonnou jednotkou.

Až sportovního auta Made in England bude u vedlejšího stojanu benzínky anglický gentleman v tvídovém saku čepovat naftu, není to omyl. V útrobách dvanáctimetrákové iceni brumlá osmiválcový turbodiesel od GM. 375 koní a především 700 newtonmetrů se uplatňuje samozřejmě na kolech zadní nápravy.

6600 kubických centimetrů motoru se v ocelovém rámu usadilo za přední nápravou, sekvenční převodovka má osm stupňů. Za pozornost stojí 100litrová nádrž.

Maximální rychlost má dosahovat 270 kilometrů v hodině, z nuly na stovku vám tenhle diesel ujede za 4 sekundy. ...Ještě opovrhujete naftou šplouchající v nádrži?

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Pokutu z ciziny nevyhazujte. Když nezaplatíte, může vás to vyjít draho

Ilustrační snímek

Přišla vám výzva k zaplacení pokuty za přestupek v Rakousku? Exekuce vám nejspíš nehrozí, ale mohlo by se stát, že při...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Najdete na iDNES.cz