Ford Interceptor: 400 mustangů pije alkohol

aktualizováno 
Fordovi američtí designéři v současné době plodí jeden klenot za druhým a podle všeho jim zbývá ještě dost sil ke tvorbě impozantních konceptů. Nejnovějším počinem je více než pětimetrová limuzína Interceptor, blízká sériové výrobě.

Ford Interceptor | foto: Ford

Na detroitském autosalonu byla ve stánku s modrou "švestkou“ k vidění pravá Amerika.

Vedle futuristické studie Airstream, jakéhosi křížence stříbřitého autobusu Greyhound a typického vanu, se Ford pochlubil i obrovským svalnatým sedanem.

Více než pětimetrová studie (delší než sedmičkové BMW) je dynamicky střiženou odpovědí na úspěšný konkurenční model 300C. Američané zkrátka svých 65 mil za hodinu chtějí cestovat v co nejagresivněji vypadajících autech; u Fordu to pochopili už před čtyřmi lety, kdy po úchvatně elegantním Thunderbirdu postavili kryptoidní studii 427, které se dnešní Interceptor do značné míry podobá.

Na těchto vzhledově příbuzných modelech je pěkně vidět posun, který tradičně nestřídmá zámořská společnost prodělala pod dojmem zuřící ropné krize.

Zatímco showcar z roku 2003 ohromoval blahobytným sedmilitrovým desetiválcem o výkonu 590 koní, dnes se hraje na úplně jinou notu. Objemný motor zůstal; bez něj to zkrátka dosud nejde. Avšak osmiválec Cammer, převzatý z Mustangu GT a převrtaný na pětilitrový objem, se chlubí především ekologií a omezenou závislostí na ropných rafineriích.

Jezdí totiž na bioethanol E85, tedy klasický přírodní líh, přimísitelný do benzinu v libovolném poměru mezi 0 až 85 %, jehož spalování vede k daleko nižším emisím škodlivých látek při dokonce ještě lepší jízdní dynamice.

I přes důraz na ekologii není Interceptor žádný čajíček - 400 koní, ručně řazená šestistupňová převodovka a poháněná zadní pevná náprava se postarají o dostatek americké zábavy.

Stane se Mustang značkou?
Interceptor si z dvoudveřového Mustangu půjčil nejen motor, ale i podvozek a většinu mechanických dílů.

Toto na první pohled nelogické rozšiřování koňské rodiny s legendárním jménem má ale jeden důležitý důvod; vedení koncernu Ford vážně uvažuje o vytvoření samostatné značky Mustang, postavené na sportovním fleuru a doslova celosvětové známosti štíhlých kupé a kabrioletů, mj. díky čackému detektivovi Franku Bullittovi a jeho sanfranciskému leteckému dni.

S touto strategií už slaví úspěch konkurence, když se z označení jiné legendy jménem Corvette poznenáhlu a nenápadně vytratil přídomek Chevrolet. Lidová značka zkrátka stylovým vozům nesluší, zvlášť když mají ambice stát se lepším zbožím.

Autoři:

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

VIDEO: Groteska z letiště ve Stockholmu. Traktůrky bojují s kalamitou

Kuriózní dopravní zácpa na letišti

Traktůrky tahající vozíky se zavazadly na stockholmském letišti sehrály před očima cestujících skvělé divadlo. Postupně...

OBRAZEM: Škodu Kamiq zachytili v lehkém maskování při testech v provozu

Maskovaný prototyp Škody Kamiq

Třetí auto na zvýšeném podvozku v podání Škody se představí na autosalonu v Ženevě začátkem března. Nejmenší crossover...

Najdete na iDNES.cz