Česko nemá centrální registr nabíječek elektroaut. Odhad je 200 míst

  9:00aktualizováno  9:00
Energetické společnosti při instalaci nových dobíjecích stanic pro elektromobily stále častěji spolupracují s obchodními řetězci, sítěmi čerpacích stanic i samotnými městy. Vyplývá to z vyjádření firem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Daimler

Šéfredaktor magazínu hybrid.cz Jan Horčík řekl, že v Česku stále neexistuje centrální registr dobíjecích stanic. Podle odhadu serveru je jich přibližně 200, z toho zhruba polovina takzvaných rychlonabíjecích.

„Rozhodně největším hráčem je ČEZ, který má 120 nabíjecích stanic. O druhé místo se dělí Pražská energetika (PRE) a E.ON. Pak jsou tu menší hráči - soukromé firmy, které se rozhodly začít budovat své malé sítě, anebo dokonce jednotlivé firmy, které pořizují jednotlivé nabíječky a dávají je veřejně k dispozici,“ řekl Horčík. Ve vlastní režii podle něj začínají instalovat nabíjecí stanice například diskonty Lidl.

Energetické firmy uvedly, že s masivním rozvojem dobíjecích stanic počítají i nadále. Rozvoji podle nich pomáhají i evropské dotace, společnosti navíc rozšiřují spolupráci s dalšími firmami. ČEZ nově na tiskové konferenci představil svoji spolupráci s řetězcem rychlého občerstvení McDonald´s.

„Momentálně jsou dobíjecí stanice ČEZ k dispozici v pětici našich lokalit. Rádi bychom pokračovali ve spolupráci i v dalších lokalitách, zejména ve městech a u dálnic,“ uvedla Ivana Prosecká z McDonald´s ČR. Mluvčí ČEZ Martin Schreier uvedl, že firma se rámcovými dohodami s provozovateli nejrůznějších řetězců snaží výstavbu dobíjecí sítě urychlit.

„Vedle McDonald´s a Kauflandu musíme zmínit také Unipetrol a jeho síť čerpacích stanic Benzina. Současně využíváme k rozšiřování sítě i dlouhodobé spolupráce s některými městy, kraji nebo dalšími subjekty - v posledních týdnech a měsících například při instalacích v Třinci, Valašském Meziříčí nebo Zoo Dvůr Králové,“ vypočítává Schreier. „Do roku 2020 chceme dnešní počet stanic minimálně zdvojnásobit, to znamená dostat se někam k číslu 250 stanic,“ dodal.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové nyní z komerčních partnerů při rozšiřování dobíjecí sítě nejvíce spolupracuje se společností Globus. „Dohodli jsme se, že vybudujeme rychlonabíjecí stanici pro elektromobily u každého jejich hypermarketu - celkově jde o 14 lokalit, přičemž čtyři z nich (Opava, Čakovice, Zličín, Ústí nad Labem) už jsou v provozu,“ uvedla.

Připomněla, že v rámci konsorcia energetických firem NEXT-E firma spolupracuje také se sítí čerpacích stanic MOL, velký potenciál podle ní E.ON vidí také ve spolupráci s městy. „Již jsme začali například v Třebíči, v Pelhřimově jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci a jednáme i v dalších městech,“ dodala.

Další rozvoj dobíjecí sítě plánuje také PRE. „Nerad bych nyní prozrazoval příliš konkrétně, ale jak je patrno, naše dobíjecí stanice naleznete v obchodních domech a jejich sítích - například IKEA nebo Alza, brzy také bude dobíjecí stanice u Penny Marketu. V případě našich rychlodobíjecích stanic se mohou řidiči těšit na dobíjecí stanice na čerpacích stanicích, kdy nyní dotahujeme smluvně spolupráci,“ dodal.

ČEZ uvedl, že v Česku je aktuálně registrováno asi 2000 elektromobilů. Loni podle něj přibylo 400 vozů na elektrický pohon, letos tato hranice padla už koncem července. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Celkem bylo v Česku na konci prvního pololetí registrováno přes 5,7 milionu osobních aut.

Autoři: ,


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v našich testovacích jízdách.

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na...

Škoda má připravenou studii elektromobilu. Sériová verze dorazí příští rok

ŠKODA VISION iV

Na autosalon do Ženevy, který otevírá začátkem března, veze Škoda tři novinky. Ke dvěma sériovým...

GM bude neziskovka na elektrovozy, vydělává však na plnotučných Amerikách

Chevrolet Silverado

Aktuálně si musí šéfové automobilek často připadat jak blázni. Nabízejí auta, která jsou žádaná,...

První mrtvý řidič tesly v Evropě. Záchranáři se pak báli elektromobilu

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

VIDEO První smrtelná nehoda elektromobilu tesla v Evropě se stala v nizozemském městečku Baarn. Řidič byl...

Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným,...

Tesla se rozjela na plný plyn. S dotacemi v zádech

Elon Musk během prvního představení elektromobilu Tesla Model 3 v americkém...

VIDEO Automobilka Tesla se loni přiblížila své vizi posadit do svých elektromobilů také střední třídu....

BLOG: Elektroauto jako rodinná tragédie

Závod elektromobilů Wave 2017

Ta auta nejedou, nikam nedojedou a nic moc neuvezou. Mimo pošťačky na to každý nadává. Nikdo z těch...

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

Další z rubriky

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Ford se kvůli brexitu připravuje na odchod z Británie

Ford Focus

Americká automobilka Ford Motor sdělila britské premiérce Therese Mayové, že zintenzivnila své přípravy na přesun...

Škoda má připravenou studii elektromobilu. Sériová verze dorazí příští rok

ŠKODA VISION iV

Na autosalon do Ženevy, který otevírá začátkem března, veze Škoda tři novinky. Ke dvěma sériovým modelům Scala a Kamiq...

Najdete na iDNES.cz