Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vylepšená Dacia Duster vyjíždí. Vyzkoušeli jsme plyn i vrchol s automatem

Za jedenáct let vyjelo na dva miliony dusterů. Automobilka volí postupnou evoluci v technice i designu, druhá generace představená v roce 2017 technicky vychází z té první. Aktuální modernizace měla hlavní úkol: srazit emise. Z pohledu zákazníků je zajímavější výrazná úprava verze na LPG.

Dacia je fenomén. Vysmívat se mu je jednoduché a hloupé, hledat na něm chyby stále těžší. Pohříchu je to jedna z posledních značek vyrábějících normální obyčejná auta. Taková, která si lidé za své peníze opravdu koupí.

Není to jen pocit, vždyť Sandero je dnes nejprodávanější auto Evropy. Ano, Dacia porazila jeho veličenstvo VW Golf a stále složitější a nabubřelejší Fordy Fiesta a Opely Corsa. Když se má totiž i bohatý Západoevropan rozhodovat, volí podle své peněženky. A tam emoce z plakátů ustupují racionalitě.

Duster je dacia v té nejryzejší formě novodobé éry značky. Líbivá, dobře a chytře vymyšlená. S festovním základem a holt přístrojovkou z tvrdého plastu.

Levné obyčejné auto se spalovacím motorem za normální peníze dnes v Evropě začíná být ohroženým druhem. Dacia bez vytáček přiznává, že emisní bilanci dusteru, loganu a nově joggeru bude vyrovnávat maličkým a jen ve městě a okolí využitelným bateriovým Springem dováženým z Číny (už jsme v něm jeli, čtěte zde).

Dacia se snaží si v emisní matematice vypomoci. Jako jediná značka v Evropě tak dnes nabízí továrně vyrobená auta na LPG. Plyn Evropa centralizovaně odmítá, protože prý není dostatečně „zelený“, gramy CO2 ovšem ošetřit dokáže velmi efektivně. A ceník dusteru to ukazuje naplno: za verzi LPG s litrovým turbotříválcem s nepřímým vstřikem připlatíte oproti „neplynové“ výhradně benzinové variantě jen deset tisíc. Kromě nižších emisí dostanete výrazněji nižší provozní náklady, delší dojezd a vyšší výkon i točivý moment. A automobilka ušetři miliardy na pokutách za nadměrné CO2.

Zaměření na funkčnost

Dacie se nestydí za to, že jsou stavěné lacině, vývoj techniky, kterou používá, zaplatili zákazníci Renaultu. Drží si však až nepochopitelně sveřepě jednu drahou specialitu: plynové vzpěry kapoty, dokonce dvě. To prosím nemá ani octavia za milion. A obrovitou kapotu Bentleye Bentayga za čtyři miliony podpírá jen jedna. Proč na tom Dacia trvá, zatím nikdo nerozklíčoval. Možná průzkumem mezi servismany, když už facelift prý dělá podle připomínek zákazníků. Nutno dodat, že pod kapotu dacií moc často zavítat není třeba.

Dacia Duster

Ale zpátky k dusteru, který se po třech letech dočkal faceliftu. A zas je to ve jménu vylepšování a racionality, nikoliv módní manýra.

Pozměněný čumák s novou texturou masky a grafika předních i koncových světel auto osvěžily. Čelní lampy teď líp ozařují cestu. Nově má duster i v základním provedení LEDková koncová i potkávací světla a směrovky, žárovková zůstala jen dálkovka. Spíš než nová grafika je u zadních světel důležité, že mají i úlohu denního svícení.

Všimněte si disků kol. Extra je šlechtili v aerodynamickém tunelu tak, aby líp proplouvaly vzduchem, prý umí ušetřit emise CO2. Další gram(y) ušetřil nový velký spojler nad zadním oknem víka kufru, nebo plastový kryt pod motorem který nahradil původní plechový. To je druhá cesta k lepší emisní způsobilosti: odlehčování.

„Konstrukce nového zadního spoileru a nových 16 a 17palcových kol z lehkých slitin byla vyvíjena ve větrném tunelu. Veškerá optimalizace CO2 (nová ložiska kol a pneumatiky, osvětlení LED) včetně snížení odporu vzduchu umožňuje novému modelu Dusteru snížení CO2 až o 5,8 g/km u verze s pohonem všech kol,“ upřesňuje mluvčí českého zastoupení značky Jitka Skaličková. Pro kontext dodejme, že skoro 6 gramů je skvělý výkon, emise CO2 se u dusteru teď pohybují mezí 124 až 152 gramy.

Dacia Duster

Rajský plyn

Skladba motorů tedy zůstala dacii stejná: benzin, nafta, plyn. My se svezli nejdřív ve verzi na LPG, Dacia zůstala pohříchu jediná, která dnes tovární provedení na propan-butan nabídne. Nepřímo vstřikový tříválcový litr s výkonem sto koní je nejlepší pro superúsporný městský a příměstský provoz. Typické auto pro každodenní službu doma i v práci. Motor je díky nové elektronické regulaci tlaku turba, a hlavně díky manuálnímu šestikvaltu, který už koncem loňska nahradil původní kostrbatý pětistupňový, vyhlazenější než býval; řazení je teď už přesné a hladké. Motor nezabírá skokově, je pružný, plynulý. Aby se na dálnici razantněji rozjel, chce to víc otáček, tak tři a půl tisíce. Do sedmi litrů plynu se s ním dá jet úplně v pohodě.

Že aktuální facelift není jen kosmetické oprášení potvrzuje právě LPG varianta, má totiž zcela přepracovanou podlahu v zadní části, aby se tam nad zadní nápravu vešla větší nádrž na plyn. Takže teď má s padesátilitrovou benzinovou a padesátilitrovou zásobou na LPG duster dojezd 1 200 kilometrů. Důležitou změnou je také to, že nově není nádrž na plyn zespoda u podvozku, ale zevnitř, takže ji nežere rez a nemusí se měnit. Estetickou změnou je nové tlačítko přepínání pohonu na LPG, které konečně zapadá do designu přístrojovky. Další příjemnou inovací je to, že plnost plynové nádrže ukazuje palubní počítač.

Dacia Duster na LPG

Zkusili jsme i nový stopadesátikoňový vrchol se čtyřválcovou přímovstřikovou přeplňovanou třnáctistovkou spárovanou s automatem pohánějícím přední kola. Tady už na poměry žánru nemůže výkon chybět nikomu, sprint na stovku s ním zvládá jako jediný duster pod deset sekund. Tato kombinace umí jet za sedm litrů benzinu. S dvouspojkovou šestistupňovou skříní, která se vrátila do nabídky, se ale musíte naučit trochu pracovat. Renaultímu EDC dodávanému Getragem jsou vlastní trochu obhroublejší způsoby při rozjezdech. Než se vztekat a dupat do plných je lepší na plynu při startu trochu povolit, rychlost naberete stejně rychle, ale bez přískoku a cukání. I jemnou modulací plynu se nevyhnete trochu frenetickému záběru. Pak už je všechno v pořádku. Ze skříně se suchými spojkami holt nikdy nevymámíte absolutní hladkost a plynulost.

Motory jsou odhlučněné dobře, na podvozek se s tlumícími materiály zrovna neplýtvalo, pokud jedete po rašplovitém povrchu, slyšíte pneumatiky už dost, když je hrubozrnného asfaltu moc, sem tam rozrezonují i plastový obklad kabiny. S pohonem předních kol je totiž nový Duster standardně vybaven novými gumami se sníženým valivým odporem (minus deset procent) pro co nejnižší CO2 a spotřebu. Tvrdé gumy o sobě také dávají vědět na nerovnostech. Trochu tp kazí dojem z jinak měkkého a spíš houpavějšího podvozku, který jinak elasticky vyhlazuje rázy. Díry a výstupky svědomitě dotlumuje a filtruje na rozumnou míru. Na rozbité okresce je duster komfortnější než nabubřelé prémiové SUV za desetinásobek.

Dacia Duster

Nově je naladěné řízení, jehož posilovač při překročené sedmdesátky ztuhne pro větší pocit jistoty.

Podvozek 21 centimetrů nad zemí podtrhuje to, že s dusterem opravdu můžete do terénu. A vzhledem k ceně a plastovému brnění karoserie vás nějaký šrám nebude mrzet. Dustera jsme terénem zkusmo protáhli, vyzkoušeli boční náklon –30 stupňů se zdá na papíře málo, ale to už fakt spíš ležíte na dveřích, než sedíte v sedačce, při přehoupnutí se přes vrchol pomůže kamera na přídi, pro jízdu krokem se hodí hodně krátká jednička, která supluje redukci. Automat pro verzi 4×4 duster nabídnout neumí. Na velkých hrbolech se popere s rozjezdem, když má jedno kolo ve vzduchu, s naprostou jistotou. Nájezdové úhly jsou na poměry SUV skvělé, rozumné křížení náprav zvládne taky.

Chytré auto bez přechytralých blbostí

Novinkou v interiéru je mezi předními sedadly středový box s loketní oporou, který nahradil úzké sklopné opěrky. Zezadu boxu mohou být dva USB nabíjecí porty. USBčka vpředu se přestěhovala od středového dotykového displeje dolů do schránky před řadicí pákou. Sedadla dostala nový materiál čalounění a opěrky hlavy ze sandera; z něj je také volant.

Zvětšená televize uprostřed přístrojovky má přehledné a jednoduché ovládání a rychlou odezvu. Jen když jedete podle navigace, musíte odvracet zrak od dění na silnici víc, než je dnes zvykem – tablet je spíš níž.

Za příplatek umí mít i další rozmazlovadla: automatickou klimatizaci s digitálním displejem, vyhřívaná přední sedadla, nebo handsfree karta pro bezklíčový přístup a startování. My hlasujeme hlavně pro hlídač mrtvého úhlu, nejužitečnější ze všech moderních pomocníků.

Nastupování do kabiny na dvaceticentimetrovém podvozku (217 mm světlé výšky u pohonu předních kol a 214 mm u čtyřkolky) je pohodlné, výhled skvělý. Jen když vezmete za venkovní kliku, připomene vám duster lowcostovou kategorii. Zaklapnutí dveří je ovšem už naopak akorát tlumené bez papundeklového zadunění.

Nejlevnější duster je za 285 tisíc, to je nejzákladnější verze bez klimatizace a rádia. Pokud chcete aspoň tyto položky výbavy, zaplatíte minimálně 370 tisíc, za LPG verzi je zmíněný desetitisícový příplatek. Stopadesátikoňový čtyřválcový duster už se dostává s cenovkou nad půlmilion (od 519 tisíc), ovšem s nejvyšší výbavou včetně navigace.

  • Nejčtenější

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

7. května 2024  16:43

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a...

Nejhorší je, když sháníte auto narychlo, varuje expert na ojetinový byznys

6. května 2024

Byznys s ojetinami v Česku stále roste. Po období, kdy ceny rostly a auta z druhé ruky šla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francouzský kodiaq se otočí na pětníku. Nabídne však milionové svezení?

3. května 2024

Vpředu tříválcová dvanáctistovka, vzadu větší „batoh“. Slavné jméno Renault Espace se vrací v nové...

Nová auta mají povinně černé skřínky, data jsou chráněna před zneužitím

3. května 2024

Od léta budou mít všechna nová auta černé skřínky. EU vyžaduje záznam důležitých informací vozidla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před sto lety potkal Rolls Royce, aby postavili nejlepší auta světa

4. května 2024

Na den přesně před 120 lety se v Manchesteru poprvé setkali Henry Royce a baronet Charles Stewart...

Daytona je zpátky! Hi-tech fosílie Ferrari má 12 válců bez turba i elektřiny

9. května 2024

Novinka z Maranella nepokrytě křičí do světa: „Mám dvanáct válců!“ A navíc nemá žádné přeplňování...

Škoda Spartak vyjela na Prvního máje. Štramák vyžaduje zkušeného řidiče

8. května 2024

Jeden dodatečně montovaný stěrač se snaží, seč může, dva původní to vzdaly po patnácti minutách....

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

7. května 2024  16:43

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a...

Chrám luxusu v novém. Prošmejdili jsme nový Rolls-Royce Cullinan

7. května 2024

Exkluzivně Rolls-Royce vzdal krátce po premiéře svého dnes zdaleka nejprodávnějšího modelu snahu naučit...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...