Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Co oko nepostřehne: video bouračky po milisekundách

Škoda Yeti versus Škoda Superb, nikdo ve vzájemném nárazu neprohrál. Vítězem je hlavně posádka, která přežila. Celý náraz se odehraje za míň než půl sekundy. Když už musíte bourat, využijte čelní deformační zónu, radí odborník na bezpečnost.

Unikátní test mladoboleslavské automobilky ukázal, že i srážku v 90 km/h může posádka přežít. Podmínkou je ale, aby byli všichni řádně připoutáni a děti seděly v autosedačkách.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Celý náraz trval necelou půlsekundu. Za třetinu sekundy po prvním kontaktu už se vozidla zase oddalovala. Pouhým okem nepostřehnete, co se v průběhu nehody přesně dělo, na to mají technici speciální rychlokamery.

Devadesátikilometrová rychlost je opravdu hodně – bariérové testy EuroNCAP se dělají v 64 km/h. "Na záběrech je dobře patrná postupně řízená deformace obou předních částí vozů," hodnotí výsledek vedoucí testu Petr Kraus, jinak šéf škodováckého oddělení bezpečnosti vozu a zkoušek.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

O dobrém výsledku "crashe" nepochyboval. "Náš tým už při přípravě nového modelu rozbije zhruba stovku vozů, další tisíce simulací obstarají počítače. Ale ´rána´ je pořád ještě nutná, pak se ukáže, jestli jsou simulace stoprocentní," říká Kraus.

Zajímavá je i netradičně zvolená technika testu. Většinou se odehrávají ve zkušebnách, vozy jezdí po kolejničkách a bourají do hliníkové bariéry. Škodu Yeti poháněl její vlastní dvoulitrový turbodiesel (nenastartovaný superb měl stejný motor). Yetiho se zařazenou trojkou roztlačil další superb asi do rychlosti 20 km/h, pak už jel sám, jen řízení naváděl na cíl tenký kovový drátek.

Nebezpečná zavazadla

Po srážce na místo okamžitě přijeli hasiči, zasypali sorbentem provozní kapaliny z yetiho. Dalších pět minut situaci skenoval a zakresloval speciální škodovácký tým Výzkumu dopravní bezpečnosti (už dva roky vyjíždí k haváriím vozů své značky), který zkoumá další možností, jak může vozidlo ještě lépe zmírnit následky nehody. Poznatky pak přímo využívají vývojáři.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Výzkumníci zjistili, že auto mnohdy dokáže ochránit cestující, ale posádka často vlastními chybami snižuje účinky bezpečnostních prvků. Nesprávně zvolí typ dětské autosedačky, nepoužívá bezpečnostní pásy nebo nezajistí převážené předměty. Stávají se i nehody, kdy nepřipoutaný cestující smrtelně zraní jiného člověka.

Robert Šťastný z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škody varuje i před malými ostrými předměty v autě a kapsách. Při jedné z analyzovaných nehod se třeba řidič při nehodě napíchnul na ostrou tužku v kapse košile.

Auto je bezpečné, slabým místem je řidič

"Netvrdím, že je Škodovka výrazně lepší než ostatní značky. Snažíme se nabídnout stejnou ochranu jako konkurence, ale máme ji v dostatečně prostorných autech za férovou cenu a ve výborné technické kvalitě," říká Petr Kraus, který v mladoboleslavské automobilce vede oddělení bezpečnosti vozu a zkoušek. S výsledkem jsme spokojeni, potvrdilo se, co jsme věděli, tedy že naše auta jsou opravdu bezpečná.

Petr Kraus, oddělení bezpečnosti vozu a zkoušek Škoda Auto

Petr Kraus, oddělení bezpečnosti vozu a zkoušek Škoda Auto

Uměli byste udělat ještě bezpečnější auto než nyní?
Samozřejmě, ale omezuje nás ergonomie. Už by se nám tam nevešel řidič... A ten je nejkritičtějším místem každého auta, a já neznám způsob, jak ho vylepšit, musím neustále vymýšlet, jak vylepšit auto.

Jak velkou roli hrají při navrhování automobilu nárazové testy?
Obrovskou, vlastně skoro klíčovou. Už ve chvíli, kdy je vůz ve stádiu výtvarného návrhu, se na počítačích simulují nárazy a deformace, a ve chvíli, kdy vzniknou první prototypy, už děláme klasické nárazové testy. Vozy se pak upravují podle výsledků, za celou dobu vývoje takhle vyhodnotíme zhruba stovku vozů.

Bezpečnost aut za posledních pár let značně pokročila, vzrostl taky počet "crashů"?
To ne, fyzických testů už dnes tolik nepřibývá, mnoho zkoušek dokážeme plně nahradit počítačovou simulací. Takže právě těch virtuálních, počítačových, přibývá razantně, jsou to stovky testů. Počítačová simulace doznala obrovského rozvoje, simulace jsou velice přesné - ale troufám si říci, že bez nárazu to pořád ještě nejde, po něm výzkum poskočí výrazně kupředu. Srovnání s realitou je samozřejmě stále nutné.

Stalo se někdy, že jste až během nárazových zkoušek zjistili něco, co by přinutilo automobilku změnit aktuálně vyráběný vůz?
Nic tak fatálního jsme během výzkumu nenašli. Mění se někdy třeba vlastnosti dílů, průběžně se zdokonalují materiály, aby lépe pohlcovaly energii. Uvědomte si, že my jsme o velký kus napřed - ve chvíli, kdy se auto dostává na trh, je to pro nás vývojáře už starý model, my už dávno pracujeme na dalších vozech.

Velký důraz na bezpečnost vede ke zvyšování váhy vozů, což zase jde proti trendu nižší spotřeby a tedy nižších emisí. Jak z toho ven?
My potřebujeme zvyšovat bezpečnost a současně snižovat váhu, což jednoznačně znamená používat lehčí a pevnější materiály, hlavně vysokopevnostní ocel.

Pak zase ale bojujete s hlídači výrobních nákladů, protože ta je drahá...
Samozřejmě, že bojujeme, protože cena auta musí být přijatelná pro zákazníky. Ale proto máme týmy, které o takových věcech uvnitř automobilky diskutují a licitují. Výsledkem musí být bezpečný kompromis.

S cenou souvisí i počet airbagů. Před pár lety byly doménou jen luxusních vozů, dnes jsou i v malých. Bude jich i v nich přibývat, objeví se třeba v miniautech kolenní airbagy?
Jsem přesvědčen, že určitě ano. Momentálně jsou asi ještě dost drahé, ale jakmile se podaří snížit výrobní náklady, dostanou se i do menších vozů. Tak to bylo se všemi bezpečnostními prvky.

Obyčejná škodovka dnes nabízí až kolem dvaceti bezpečnostních prvků? Patří mezi ně airbagy, ESP, ABS, ale i výztuhy v karoserii. Jak se vůbec mohou lidé naučit je všechny používat?
Lidé musí vědět, jak jich využít. Všechno je v návodu k použití, manuál k autu má několik set stránek a detailně se tam rozebírá, jak co funguje.

Když už krizi na cestě nezvládnu, existuje nějaký návod, jak "co nejlépe nabourat"?
Samozřejmě, že nejlepší je jezdit tak, abyste v krizi byli schopni zastavit, k tomu pomůže spousta aktivních prvků, které ve vozech používáme. Udělejte všechno, abyste se vyhnuli přímému čelnímu nárazu, vyjeďte z cesty na pole, to je ta nejlepší varianta, i když se auto poničí, posádka dobře přežije. Pak už záleží jen na kvalitě auta. Ale když už bourat skutečně musíte, je lépe narazit co největší čelní plochou. Čím více energie pohltí deformační zóny aut, tím lépe. Horší je náraz do boku, tam je méně prostoru.

Kam půjde vývoj bezpečnosti v budoucnu? Víc airbagů se snad do aut už ani nevejde...
Taky už nejsou potřeba. Dnes už auto umí nehodu docela dobře přestát a ochránit svou posádku. Budoucnost je tedy v tom, aby se nehodě zabránilo, ať už podvozkovými systémy typu ESP (elektronická stabilizace podvozku, která neustále vyhodnocuje a upravuje chování jednotlivých kol a dalších aktivních částí řízení, pozn. red.), nebo těmi asistenčními. To znamená, že se auto bude samo vyhýbat překážkám, díky přednárazovým radarům a tempomatům aktivně samo brzdit, samo rozpozná chodce, uvidí v noci daleko...

Takže i superb bude mít systém nočního vidění?
Řeknu vám to takhle: určitě ho to nemine...

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Autofotka týdne: Stát prodává lamborghini. Zabavený supersport nabízí lacino

Ministerstvo vnitra prodává zánovní supersport. Nasupené Lamborghini Huracán s výkonem 610 koní a maximálkou 325 km/h...

Nová dieselgate na obzoru. Tři čtvrtiny dieselů švindlují, tvrdí studie

Premium Dieselgate navždy změnila běh dějin automobilismu, právě aféra dieselů koncernu Volkswagen odstartovala překotný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Převratné baterie změní svět elektroaut, jen je nikdo nevyrobil

Baterie elektromobilů nejsou dokonalé, vědí a přiznávají to všichni. Z výčtu nedostatků je třeba zmínit potenciální...

Ekoaktivisté školí z ekonomie: za drahé elektrovozy prý můžou leasingovky

Bruselská ekologická organizace Transport & Environment (T&E) obvinila leasingové společnosti, že jsou to ony, kdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel zvažuje výjimku ze zákazu spalovacích motorů pro syntetická paliva

Evropská komise navrhla povolit prodej nových osobních vozů se spalovacími motory po roce 2035. Podmínkou ovšem je, že...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Spalovací motory v roce 2035 neskončí, ale budou muset tankovat e-paliva

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Německý ministr Volker Wissing uvedl, že po...

Itálie píše do Bruselu kvůli zákazu spalovacích aut. Povolte také biopaliva

Itálie varovala Evropskou komisi, že plán na ukončení prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035 podpoří jen pod...

Havarijní pojištění elektromobilů je až o pětinu dražší

Havarijní pojištění není pro všechny stejné. Dražší je třeba pojištění vozidel využívaných k podnikání, připlatí si...

Květinová víla slibuje zázrak. Obejde se bez lithia, baterkám stačí sodík

Lithium-iontové baterie dnes udávají rytmus plánům o globálním nástupu elektromobility. Do budoucna by tomu tak být...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...