V Tatrovce je všechno jinak, anketu vyhrála slavná Hanzelkova T87

  10:34aktualizováno  11:40
V hlasování veřejnosti o tatrovce se zdálo být jasno. Na internetu s přehledem vyhrála legendární "šestsettrojka". Po přepočítání hlasů z kopřivnického muzea je ale všechno jinak. Celkovou vítězkou je T87 Hanzelky a Zikmunda.

Tatra 87 | foto: Tatra

V internetovém hlasování vyhrála s přehledem ikonická Tatra 603. Neméně slavná Tatra 87, která objela se Zikmundem a Hanzelkou celý svět, skončila na druhém místě.

Protože ale tatrováci rozhodli, že hlasy návštěvníků muzea automobilky v Kopřivnici mají větší váhu, rozhodli se hlasy přidělené jednotlivým modelům vynásobit čtyřmi. V tiskové zprávě Tatry se píše: Počet hlasů pro vybrané modely byl násoben koeficientem 4 (počet hlasů z muzea tvořil cca čtvrtinu celkové sumy hlasů z internetu).

Volbu provázel podle zástupců automobilky mimořádný zájem veřejnosti. Deset vybraných historických modelů osobních tatrovek získalo od účastníků ankety celkem 249 805 hlasů. Na internetu hlasovalo 201 730 lidí, v kopřivnickém muzeu 48 075. O přepočtovém koeficientu se při vyhlášení hlasování začátkem léta nevědělo.

Radek Ivaniškin, jeden z mediálních zástupců Tatry, vysvětluje zvolený způsob přepočtu: "Tatra se rozhodla dát vyšší váhu hlasům od návštěvníků kopřivnického muzea."

"Původně se počítalo pouze s tímto hlasováním, internetová anketa přibyla až následně s ohledem na velký zajem o celé hlasování."

"Také tím dostali možnost hlasovat zahraniční příznivci Tatry," vysvětluje Ivaniškin.

"Počet zaslaných hlasů mě mile překvapil. Všem účastníkům ankety děkuji za vyslovený názor. Potvrdil se nám velký zájem, který vyvolala možnost obnovy limitované výroby osobních aut naší značky," řekl Ronald Adams, generální ředitel společnosti Tatra.

Na základě výsledků ankety společnost Tatra nechá zpracovat studii, která se bude věnovat obnovení výroby vybraných tatrovek a kalkulaci s ní spojených nákladů. Společnost také zahájí jednání s případnými výrobci podvozků. Vhodného partnera by Tatra chtěla vybrat do konce letošního roku.

"Věříme, že do konce roku budeme vědět, který model z vybrané trojice budeme vyrábět jako první. Je třeba pečlivě vybrat vhodného partnera, který bude schopen vyrobit podvozky pro nová auta. Možní zájemci o koupi retrovozů se nám hlásí již nyní," dodal Adams.

Tatra T87 získala v konečném účtování celkem 72 178 bodů. Vítězný model vyráběli v Kopřivnici v letech 1936–1950 a proslavili ho zejména známí čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, kteří s ním bez jakýchkoliv úprav procestovali během 20. století mnoho světových zemí. Tatra T87 byla ve své době luxusní aerodynamickou limuzínou a vlastnil ji i například egyptský král Faruk I.

Tatra 603

Vítězka internetového hlasování Tatra T603 skončila s 68 722 body na druhém místě. První exemplář sloužil mimo jiné v únoru 1956 jako oficiální vůz československé delegace na zimních olympijských hrách v italské Cortině d’Ampezzo. Tatra ukončila výrobu "šestsettrojky" v roce 1967 a zakoupit si ji mohlo více než dvacet tisíc zájemců po celém světě.

Tatra 57a

Třetím vybraným vozem se stal se 49 681 body předválečný kabriolet Tatra T57a. S dalším bodovým odstupem následovaly modely T600 a T97.

Model počet hlasů internet počet hlasů muzeum (x4) celkem bodů
T87 38 882 33 296 72 178
T603 46 822 21 900 68 722
T57a 20 657 29 024 49 681
T600 28 037 20 256 48 293
T97 15 867 21 256 37 123

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

Z Prahy vyjel závod veteránů. První etapu absolvují vlakem

Retro Prague Historic Rally 2019

Z centra Prahy ve čtvrtek odpoledne slavnostně odstartoval 20. ročník Retro Prague Historic Rally, která je podle...

Na srazu veteránů závodila i nákladní tatrovka s cisternou

X. Slánský okruh

V sobotu 13. července se konal jubilejní desátý ročník novodobého Slánského okruhu o pohár starosty tohoto královského...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Najdete na iDNES.cz