Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Pákistánu frčí veteráni, sběratelů vzácných kousků je už 10 tisíc

Mezi bohatými Pákistánci je stále více těch, kteří chtějí vlastnit automobilové veterány. Zdá se, že peníze nejsou žádnou překážkou, pokud se jedná o koupi takových skvostů jako Lincoln kabriolet, který patřil afghánskému králi, nebo Rolls-Royce využívaný posledním indickým místokrálem.
Klasický chevrolet v ulicích pákistánského Rawalpindi,

Klasický chevrolet v ulicích pákistánského Rawalpindi, | foto: AP

Počet členů Pákistánského klubu veteránů v posledních letech vytrvale rostl a nyní dosáhl 10 000, upozorňuje předseda klubu Mohsin Ikrám, podle něhož sběratelé pomáhají uchovat část historie regionu.

Klub sponzoruje řadu propagačních akcí, při nichž majitelé předvádějí své starožitné kousky, ať už se jedná o výroční výstavy automobilů či setkání, na která se sběratelé vydávají stovky kilometrů přes celý Pákistán.

Pro cizince to může znít překvapivě vzhledem k tomu, že Pákistán je z médií známý spíš jako působiště ozbrojenců islamistického hnutí Taliban, kteří mají své základny v kmenových územích na severozápadě země a kteří již více než deset let usilují o svržení vlády a nastolení přísného islámského práva šaría. Jejich válka si vyžádala již desetitisíce obětí.

Ford z roku 1914

Jedním z nadšených obdivovatelů starých aut je pákistánský podnikatel Rádža Mudžáhid Zafar. Vlastní téměř 40 klasických aut, z nichž nejstarší je Ford model T z roku 1914. Část jeho honosného sídla v metropoli Islámábádu je věnována jeho koníčku, včetně velké zděné garáže a dvou venkovních přístřešků.

„Čas nelze zastavit, ale člověk se může za volantem automobilu přenést do minulosti,“ říká Zafar a představuje si, jak jeho vůz brázdil silnice v době, kdy Pákistán byl ještě britskou kolonií. Zmíněný automobil byl výsledkem snah Henryho Forda vyrobit vozidlo dostupné pro americkou střední třídu na počátku 20. století, tedy v době, kdy auta byla považována ještě za mimořádný luxus a lidé většinou jezdili koňskými povozy.

Zafar říká, že jeho první láskou byl kaštanově hnědý vůz Wolseley s šestiválcovým motorem z roku 1936. 

Wolseley s šestiválcovým motorem z roku 1936

Když ho v roce 1988 objevil, bylo prý toto auto pouhým vrakem. Zafarovi trvalo několik let, než se mu podařilo sehnat všechny součástky a dostat automobil do původního stavu. Podnikl kvůli tomu i několik cest do zahraničí.

Právě shánění náhradních dílů je podle pákistánských sběratelů nejnáročnější součástí jejich záliby. Součástky si často objednávají ze Spojených států či z Evropy. V zahraničních novinách nechávají otiskovat inzeráty, a dokonce žádají o pomoc i přátele cestující do ciziny.

V reakci na takový inzerát z roku 2004 sehnal londýnský zprostředkovatel pro obchodníka Karíma Čapru z pákistánské finanční metropole Karáčí originální tachometr, který Čapra potřeboval pro model Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1924. Součástka ho tehdy vyšla na 725 dolarů (18 300 Kč).

Uvedený Rolls-Royce získal první cenu na mezinárodní výstavě automobilů Concours D’Elegance v Kuvajtu v roce 2012 a Čaprův americký vůz Hupmobile z roku 1929 skončil na druhém místě.

Vůz Rolls-Royce původně vlastnil princ Naváb Sádik Muhammad Chán Abbásí z někdejšího indického státu Bahávalpur, který se později stal součástí Pákistánu. Poslední indický místokrál Louis Mountbatten a zakladatel Pákistánu Muhammad Alí Džinnáh jeli v tomto autě společně v roce 1947 při ceremoniálu pořádaném u příležitosti vzniku Pákistánu.

Čapra si vyžádal od svého syna slib, že auto nikdy neprodá a že vůz zůstane v rodině. Když příležitostně s automobilem v odhadované hodnotě 462.000 dolarů (11,7 milionu Kč) vyjede, lidé v ulicích ho zastavují, aby se s ním vyfotografovali.

Počet členů Pákistánského klubu veteránů v posledních letech vytrvale rostl a nyní dosáhl 10 000, upozorňuje předseda klubu Mohsin Ikrám, podle něhož sběratelé pomáhají uchovat část historie regionu. Klub sponzoruje řadu propagačních akcí, při nichž majitelé předvádějí své starožitné kousky, ať už se jedná o výroční výstavy automobilů či setkání, na která se sběratelé vydávají stovky kilometrů přes celý Pákistán.

Princ měl asi stovku aut, z nichž většina byla prodána v aukci, říká jeho vnuk Solejmán Abbásí, který rovněž patří mezi členy klubu veteránů. Abbásí uvedl, že řadu let pracoval na opravě jiného auta, které zdědil po svém dědečkovi, černé elegantní limuzíny značky Jaguar z roku 1948. Při rekonstrukci vozidla s takzvanými sebevražednými dveřmi (tedy dveřmi, které mají panty vzadu) Abbásí každou fázi opravy vozu pečlivě fotografoval.

Láska k automobilovým veteránům si nežádá jen vášeň, ale také trpělivost, zdůrazňuje automechanik Alí Husain, který od roku 1972 starobylá auta opravuje ve své dílně ve městě Rávalpindí, ležícím nedaleko metropole Islámábádu. V současnosti pracuje Husain na vozech Wolseley z roku 1934 a Chevrolet z roku 1944.

Tento koníček je náročný, přiznává prezident klubu Ikrám, který je mimo jiné majitelem kabrioletu Lincoln Continental s motorem V12 z roku 1947, v němž údajně jezdil počátkem 70. let poslední afghánský král Záhir Šáh. Kupříkladu dvanáctiválcové Ferrari z roku 1963, které bylo přepraveno z Pákistánu do USA, se v dražbě prodalo za dva miliony dolarů.

Rozvíjející se odvětví automobilových veteránů má podle Ikráma v Pákistánu hodnotu téměř 11 milionů dolarů (278 milionů Kč), což je ohromující suma v zemi, kde většina ze 180 milionů obyvatel žije za méně než dva dolary na den.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...