Jak vydělat při prodeji auta? Umýt ho

aktualizováno 
Odborné vyčištění vozů využívají živnostníci, firmy i jednotlivci. Přijde je na tisíc až dva a půl tisíce korun. Vyplatí se i při prodeji auta. Za vycíděný motor i interiér dostanete víc.

Když auto před prodejem umyjete, můžete dost vydělat | foto: iDNES.cz

Plnotučná hořčice v kufru auta špatně těsnila, miminko poněkolikáté za den poblinká sedačku, pes skočí do auta poté, co se vyválel u popelnic v zbytcích uzené makrely. Děti několikrát posvačí a všude se válí tisíce drobečků.

Ať už motorista využívá auto jako rodinný vůz, nebo pro podnikání, ví, jak se na potazích velmi rychle objevují neurčité skvrny. Specializované firmy vyčistí sedačky, palubky, koberec i celý interiér auta.

"Ze zákona máme povinnost čistit taxíky jednou za tři měsíce, ale realita je taková, že auta vozíme jednou za dva měsíce. A minimálně každý víkend nám aspoň jeden taxík zaneřádí zákazník natolik, že bez odborného vyčištění nemůže na ulici,“ říká majitel Taxi Simona v Pardubicích Roman Svoboda.

Suché čištění je levnější, mokré zbaví i zápachu
Firmy nabízejí čištění vozů suchou a mokrou cestou. Ta první obnáší kompletní vyluxování vozu a vyčištění plastových částí interiérů. Za tuto službu motoristé zaplatí sedm set a více stovek korun.

Při mokrém čištění se firma vrhne s čisticími prostředky na čalouněné sedačky, kufr nebo koberečky, a tím zbaví vnitřek vozu i zápachu. Cena se v každém případě odvíjí podle znečištění a velikosti vozu. Výslednou částku také ovlivní, jak drahý a kvalitní typ kosmetiky pro auta firmy používají. 

popisek NEPŘEHLÉDNĚTE
 JAK NA FLEKY V AUTĚ

Majitelé vozů by měli počítat přibližně se sumou tisíc až dva a půl tisíce korun. "Za sedan si počítáme patnáct set korun, vyčistit kombi je o dvacet procent dražší a padesát procent navíc zaplatí zákazník za velký vůz, který má například více sedaček," říká pracovník čerpací stanice Shell v Pardubicích.

"Pořádně vytepovat auto, ošetřit a vyčistit plasty, strop auta trvá šest a více hodin," říká Jaroslav Vrťátko z firmy Viktor čištič v Pardubicích. Další peníze navíc může stát, pokud si majitel přeje vyčistit motor, ošetřit a naleštit karoserii, omýt kola a disky kol.

Velmi často si kompletní vyčištění vozu objednají motoristé, kteří chtějí auto prodat. Naleštěný vůz pak obvykle prodají za vyšší cenu.

Při prodeji čistého vozu může majitel vydělat i několik tisíc
"Kromě karoserie, čalounění a plastů v interiéru jsem si nechal vyčistit i motor, že se lesknul jako nový. A pak jsem za auto dostal o 15 tisíc víc," libuje si Libor Blažek z Pardubic.

Auto vyčistí firmy obvykle do druhého dne. Doba objednání je o něco delší, trvá týden až dva.

"Sezona čištění aut je spíše na jaře a v létě, ale protože je teplá zima, tak máme skoro stejný počet zakázek, jako když je teplo," říká živnostník Miroslav Boubín z Opatovic nad Labem.

Autoři:

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Další z rubriky

OBRAZEM: Perly značky Bugatti jsou k vidění v Brně

Instalace výstavy Žijeme Bugatti

Bugatti patří k nejslavnějším automobilovým značkám světa. Výstava k příležitosti 110 let od založení francouzské...

Autofotka týdne: Po 70 letech se konečně projela ve vysněném Land Roveru

Bývalá zaměstnankyně Land Roveru Dorothy Petersová se po sedmdesáti letech...

Automobilka Land Rover splnila jeden dlouhodobý sen své bývalé zaměstnankyni Dorothy Petersové. Žena před sedmdesáti...

Bentley slaví stovku. Nejrychlejší náklaďáky na světě sází na objem

Posádka Elliot Dale a Richard Porter s automoblem Bentley Derby z roku 1935 na rychlostní zkoušce v areálu zemědělského družstva ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku.

Za vznikem výrobce luxusních vozů Bentley stál britský průkopník automobilismu a konstruktér motorů Walter Owen...

Najdete na iDNES.cz