Estonec Ott Tänak na trati | foto: AP

Estonec Tänak uhájil vedení v Portugalské rallye, Kopecký byl osmý

• 1
Portugalskou rallye vyhrál estonský pilot Ott Tänak z týmu Toyota, jenž vedl od páteční třetí rychlostní zkoušky a první místo už nepustil. Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia skončil při prvním letošním startu v mistrovství světa osmý.

Jedenatřicetiletý Tänak vyhrál druhou soutěž za sebou a celkově třetí z letošních sedmi. „Bylo to mé nejtěžší vítězství,“ řekl Tänak, jenž má na kontě devět triumfů ve WRC v kariéře.

Druhý skončil loňský vítěz Thierry Neuville z Belgie. Jednička týmu Hyundai zaostala po dvaceti rychlostních zkouškách o 15,9 sekundy.

Třetí místo obsadil francouzský mistr světa Sébastien Ogier z Citroënu, jenž díky pódiovému umístění a vítězství v závěrečné power stage udržel vedení v šampionátu před Tänakem o dva body.

Smolařem dne byl Brit Kris Meeke, který ještě do předposlední erzety vjížděl jako druhý muž průběžného pořadí. Dostal však se svou toyotou „hodiny“ a pustil před sebe Neuvillea, v power stage pak havaroval a soutěž nedokončil.

Kopecký, jenž loni získal titul v kategorii WRC2, startoval v Portugalsku poprvé s novou evolucí vozu Škoda Fabia R5. Šestinásobný český mistr by se měl představit i za dva týdny na Sardinii.

Portugalská rallye

- závod mistrovství světa v automobilových soutěžích

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 3:20:22,8, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -15,9, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C3) -57,1, 4. Suninen, Salminen (Fin./Ford Fiesta) -2:41,5, 5. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -7:08,3, 6. Rovanperä, Halttunen (Fin./Škoda Fabia) -10:34,2, ...8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia) -11:41,9.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 14 závodů): 1. Ogier 142 b., 2. Tänak 140, 3. Neuville 132, 4. Evans 65, 5. Meeke (Brit./Toyota) 56, 6. Suninen 44, ...18. Kopecký 4.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 202, 2. Toyota 182, 3. Citroën 158, 4. M-Sport Ford 122.