Advokátka Čaputová složila slib, Slovensko má první prezidentku

  • 971
Od neznámé advokátky k naprosté favoritce, která pobláznila Slovensko. Nová hlava Slovenska Zuzana Čaputová složila slib a převzala funkci od Andreje Kisky, který ji v prezidentských volbách několikrát podpořil. Ona zase chce víceméně pokračovat v jeho šlépějích. Na první zahraniční cestu vyrazí prezidentka tradičně do Prahy.

Inaugurační obřad přišel dva a půl měsíce od přímé volby, ve které Čaputová v druhém kole drtivě porazila kandidáta vládního Směru-SD Maroše Šefčoviče. Nová prezidentka složila slib do rukou šéfa ústavního soudu Ivana Fiačana v bratislavském sídle Slovenské filharmonie. 

Program inaugurace

Inaugurace Čaputové začne krátce před polednem, nová prezidentka pak přednese svůj první projev ve funkci. Poté bude následovat přehlídka vojenských jednotek a pobožnost v katedrále sv. Martina, na kterou Čaputová pozvala zástupce všech registrovaných církví na Slovensku. Odpoledne v Prezidentském paláci symbolicky převezme úřad od dosavadního prezidenta Andreje Kisky. 

Prezidentka pak pohostí seniory z domovů sociálních služeb a podle programu také položí věnec k památníku Brána svobody na okraji slovenské metropole. Památník připomíná oběti, jež zemřely při pokusu o útěk z komunistického Československa přes přísně střežené hranice s Rakouskem. 

Nová hlava státu také položí kytici na hrob prvního slovenského prezidenta Michala Kováče. Inaugurační program večer zakončí slavnostní recepce.

„Budu usilovat být prezidentkou všech občanů,“ řekla Čaputová v projevu.  „Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit obyvatelům a Slovensku,“ dodala. 

„Naši sousedi měli před námi několikaletý náskok na cestě do Evropské unie, ale jejími členy jsme se stali spolu s nimi. A nyní máme jako jediní euro,“ připomněla, co všechno Slovensko v minulosti zvládlo.

Upozornila ale i na problémy Slovenska.„Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvou podob - podoby volaní po změně a po slušnosti, ale i podoby hněvu na ́systém. Tento hněv je v mnohém oprávněný, ale pokud bychom mu jako společnost podlehli, vůbec bychom si tím nepomohli,“ uvedla. 

Podle Čaputové se musí zlepšit potírání korupce a nedotknutelnosti vlivných osob. Za nutné označila i zmenšení příkopů mezi různými názorovými skupinami. Pátá hlava nezávislého slovenského státu zdůraznila také význam členství v Evropské unii a v NATO. Zmínila i potřebu zpomalit proces klimatických změn. 

Na závěr svého projevu poděkovala pětačtyřicetiletá právnička i v maďarštině, romštině a češtině, tedy jazycích menšin žijících na Slovensku. 

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Inauguraci doprovodila salva 20 dělostřeleckých výstřelů. Slavnostní přísaze přihlíželi ministři, poslanci, diplomaté a další hosté, z nichž mnohé Čaputová sama pozvala. Ceremoniálu se ale stejně jako v minulosti nezúčastnili zahraniční státníci. 

Po složení slibu Čaputová převzala nejvyšší státní vyznamenání, které náleží každé hlavě státu. 

Jeden z Čaputových protikandidátů porážku stále neuznal

Při příjezdu Čaputové k budově Reduty, kde se ceremoniál konal, část přítomných tleskala, ozvaly se ale také výkřiky „hanba“. 

Oficiální akce spojené s převzetím úřadu potrvají několik hodin (viz box).  Kolem otázky, koho na ně (ne)pozvat, se ukázalo, jak moc se vládní straně Směr-SD nelíbí, že Čaputová porazila jejího favorita. 

Pozvánku na slavnostní schůzi parlamentu, během které se inaugurace odehrála, totiž dostali také někdejší soupeři Čaputové. A to přesto, že v minulosti zůstávali neúspěšní kandidáti doma. 

Kromě Šefčoviče, který jí gratuloval už pár hodin po volbách, tam potkala třeba i soudce Štefana Harabina, který výsledky dodnes neuznal. Slovenská média tak soudila, že se parlament, který pozvánky rozesílá, Čaputové tak trochu pomstil. 

„Slovensko si přeje změnu“, řekla favoritka voleb už krátce po svém vítězství a mínila tím právě vedení země vládní stranou. Ve funkci prezidenta to totiž přílišný zvrat nebude, Čaputová chce pokračovat v Kiskových stopách. I když ne doslova a během své kampaně několikrát podotkla, že ne ve všem se s dosavadním prezidentem shodne. 

K výhře zpočátku neznámé právničce pomohly její výkony v předvolebních debatách a image skromné a sympatické ženy, která chce do politiky vrátit slušnost a férovost, ale i upřímnost. Tu prosazovala i během kampaně, kdy se rozvedená matka dvou dcer svým příznivcům svěřila, kdo je její životní partner. A později i s tím, že s ním vzhledem k náročnosti posledních měsíců začala prožívat těžší období

Bojovnice za ochranu životního prostředí je v zemi pod Tatrami první ženou v prezidentském úřadu. Čeká ji pětileté funkční období, na svém postu však disponuje spíše omezenými pravomocemi. 

Ve čtvrtek Čaputovou přijme Zeman

V nejnovějším průzkumu důvěryhodnosti slovenských politiků skončila Čaputová na druhém místě za premiérem Peterem Pellegrinim. Kiska – dříve nejdůvěryhodnější slovenský politik – se v sondáži agentury Focus propadl na pátou příčku. 

I přes výrazný úspěch ve volbách a skvělé místo v žebříčcích popularity však Čaputová musí počítat s tím, že to ve funkci nebude mít jednoduché. V parlamentu stále dominuje strana expremiéra Roberta Fica a v blízké budoucnosti se to zřejmě nezmění. Voličů má Směr-SD stále dost, jakkoliv jeho preference setrvale klesají. 

Už příští týden novou prezidentku čekají první povinnosti. Ve čtvrtek navštíví Prahu, kde se setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten přitom ve volbách podpořil jejího rivala Šefčoviče.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video